Ľavicová skupina sa prihlásila k sabotáži fabriky Tesly pri Berlíne

Fabrika amerického výrobcu elektromobilov Tesla neďaleko Berlína v utorok zastavila kvôli výpadku prúdu výrobu. V oblasti blízko továrne Tesly spôsobil predtým rozsiahly výpadok prúdu požiar stĺpa elektrického vedenia. Do samotného závodu Tesly sa oheň nerozšíril. Polícia má podozrenie, že išlo o podpaľačstvo. K sabotáži Tesly sa neskôr prihlásili nemeckí ľavicoví radikáli. Výroba bude podľa automobilky stáť najmenej do začiatku budúceho týždňa. Výpadok Tesle spôsobí stratu v rade vyšších stoviek miliónov eur; len za utorok zostalo nedokončených 1000 vozidiel. Šéf spoločnosti Elon Musk podpaľačský útok skupiny Vulkangruppe označil za „krajne hlúpy“.

Závod pri obci Grünheide bol evakuovaný, firma poslala domov väčšinu zo zhruba 12 500 zamestnancov. Elektrinu nemali aj viaceré domácnosti v okolí, prívod energie sa ale popoludní podarilo obnoviť. Brandenburský sociálnodemokratický premiér Dietmar Woidke čin skupiny odsúdil a označil ho za formu terorizmu. Podobne sa vyjadril brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach. „Dotklo sa to nemocníc, domovov pre seniorov, kde môžu byť ľudia závislí aj na dodávkach kyslíka a podobne,“ povedal na brífingu pred závodom Steinbach.

Skupina, ktorá sa nazýva Vulkangruppe, sa v liste prihlásila k „útoku na elektrickú sieť“ blízko továrne Tesly. „Dnes sme sabotovali Teslu,“ napísali. Firmu obviňujú z extrémneho vykorisťovania a požadujú „úplné zničenie fabriky gigafactory“. „Tesla spotrebováva krajinu, zdroje, ľudí, pracovníkov, a na oplátku každý týždeň vypľuvne 6000 SUV, zabíjackých áut a monster truckov,“ napísali. Polícia preveruje pravosť listu.

Tesla vraj nie je ani ekologická, ani sociálna

Vulkangruppe je nemeckej polícii známa. Tá ju už v roku 2021 podozrievala zo podpaľačského útoku na prívod elektriny do staveniska Tesly. Členovia skupiny vtedy na radikálne ľavicovom webe Indymedia.org Teslu obvinili, že nie je ani zelená, ani ekologická, ani sociálna.

Tesla oznámila, že prijala všetky opatrenia na zabezpečenie výrobných zariadení. Po konzultácii s dodávateľom elektriny, spoločnosťou Edis, však automobilka rýchle obnovenie výroby nepredpokladá. „Sme šokovaní tým, čo sa dnes stalo. Je to už druhý priamy útok na dodávky elektriny do fabriky a neďaleko došlo k tretiemu útoku na železnicu. Sme veľmi znepokojení,“ povedal šéf závodu Andre Thierig.

Podľa polície boli hasiči k požiaru v oblasti Gosen-neu Zittau pri Berlíne privolaní okolo 5:15 hod. SEČ. Požiar podľa policajného hovorcu Rolanda Kamenza spôsobil výpadok prúdu v okolí. Dotknutý stĺp elektrického vedenia stál voľne na poli, dodal hovorca. Po vyhlásení požiarneho poplachu polícia ráno nasadila tiež policajný vrtuľník.

Protestujú proti zámeru firmy les vyrúbať, ak by sa areál Tesly rozširoval

K otázke, či výpadok prúdu nemôže súvisieť s protestmi v okolí areálu fabriky Tesly, sa úrady pôvodne nechceli vyjadriť. Časť štátneho lesa v Brandenbursku blízko fabriky Tesly obsadilo od minulého štvrtka zhruba 80 až 100 ekologických aktivistov. Protestujú proti zámeru firmy les vyrúbať, ak by sa areál Tesly rozširoval. Aktivisti si na stromoch postavili provizórne obydlia a oznámili, že plánujú vydržať čo najdlhšie. Proti plánom na rozšírenie Tesly sa vyslovila tiež občianska iniciatíva Grünheide, ktorá so squattermi prejavuje solidaritu.

Spravodajský server BZ predtým uviedol, že sa na miesto presúvajú pyrotechnici. Podľa policajného dispečingu objavili vedľa horiaceho transformátora stan ekologických aktivistov s výstražným nápisom: „Tu je zakopaná výbušná munícia!“ . Bez prúdu bolo v utorok ráno aj blízko ležiace mesto Erkner s 12 000 obyvateľmi a juhovýchodná časť Berlína, napísal BZ.

„Útoky na našu kritickú infraštruktúru sú formou terorizmu,“ uviedol v utorok brandenburský ministerský predseda. „Ak sa podozrenie na teroristický útok potvrdí, bude musieť vyšetrovanie prevziať spolková generálna prokuratúra,“ dodal Woidke.

Je to jediná továreň na európskom kontinente

Tesla začala výrobu v nemeckej fabrike pred takmer dvoma rokmi. Je to jej jediná továreň na európskom kontinente, firma tam pri plnej prevádzke vyrába 6000 vozidiel týždenne a zamestnáva 12 500 ľudí. V budúcnosti plánuje Tesla zdvojnásobiť kapacitu závodu na 100 gigawatthodín výroby batérií a jeden milión vozidiel ročne z existujúceho zhruba pol milióna. Spoločnosť tak chce získať dominantné postavenie na európskom trhu.

Hovorca spolku Robin Wood, čo je jedna zo skupín, ktoré proti rozšíreniu areálu Tesly protestujú, uviedol, že nevie, čo mohlo byť príčinou incidentu. „Sme situáciou absolútne prekvapení,“ povedal agentúre Reuters do telefónu a dodal, že úplné vyhlásenia vydajú neskôr.

Občania v Grünheide už hlasovali proti návrhu na vyrúbanie lesa

Občania v Grünheide minulý mesiac hlasovali proti návrhu na vyrúbanie dostatočnej plochy lesa, aby Tesla mohla vybudovať ďalšie logistické priestory, ako je vlaková stanica a sklady. Teraz je na miestnych úradoch, aby rozhodli, ako budú postupovať.

Problémy sa v Grünheide objavili už na prelome januára a februára. Výrobu vtedy narušil nedostatok súčiastok v dôsledku útokov jemenských povstalcov na plavidlá v Červenom mori.

Akcie Tesly v utorok predpoludním strácali na burze vo Frankfurte nad Mohanom viac než tri percentá. Neskôr straty zmiernili a predávali sa okolo 170 eur za kus.

Viac o téme: automobilky , ekológia , Elon Musk , gigafactory , Nemecko , príroda , protesty , Tesla , vykorisťovanie , výroba áut

Súvisiace články

Aktuálne správy