Vláda už pracuje na avizovanom prepúšťaní úradníkov: Ministri si majú spočítať ľudí na svojich rezortoch!

, TASR/red

Členovia vlády a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy majú do 30. apríla predložiť vedúcemu Úradu vlády SR návrhy na racionalizáciu stavu štátnozamestnaneckých pomerov, pracovných pomerov pri výkone práce vo verejnom záujme a iných pracovnoprávnych vzťahov v príslušnom služobnom úrade. Vyplýva to z návrhu, ktorý v stredu schválila vláda.

„Účelom navrhovaného uznesenia vlády SR je zistiť aktuálny počet zamestnancov plniacich úlohy v jednotlivých ústredných orgánoch štátnej správy,“ uvádza sa v predkladacej správe k schválenému materiálu. Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce získať prehľad o počte zamestnancov plniacich úlohy v jednotlivých ústredných orgánoch štátnej správy. To by malo umožniť prijatie opatrení na zefektívnenie a racionalizáciu počtu zamestnancov v ústrednej štátnej správe.

Možné zníženie počtu úradníkov až o tretinu avizoval Fico minulý týždeň po stretnutí s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD), ako jednu z možností konsolidácie verejných financií. Slovensko čaká budúci rok zníženie deficitu verejnej správy na úrovni 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) alebo 1,4 miliardy eur. Doteraz sa strany vládnej koalície zhodli na zvýšení daní z tabaku a sladených nápojov. Tieto zmeny však prinesú úspory iba okolo 100 miliónov eur.

Mala by vláda výraznejšie znížiť počet zamestnancov ústredných orgánov štátnej správy?

Ako presne si premiér Robert Fico predstavuje znižovanie počtu úradníkov a čo na to hovorí minister financií Ladislav Kamenický si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: daň z pridanej hodnoty DPH , daň zo sladených nápojov , konsolidácia verejných financií , Ladislav Kamenický , prepúšťanie , Robert Fico , štátna správa , vláda

Súvisiace články

Aktuálne správy