Čakajú nás veľké čistky v štátnej správe? Až tretina úradníkov by mohla skončiť, naznačuje Fico! (video)

, Redakcia

Ozdravovanie verejných financií na Slovensku sa zrejme výrazne dotkne štátnych zamestnancov. Premiér Robert Fico avizuje, že vláda sa pri znižovaní deficitu verejných financií nechce dotýkať sociálneho štandardu ľudí a ani zvyšovať napríklad DPH. Oznámil však, kde vidí priestor na šetrenie. A to je prezamestnanosť na ústredných orgánoch štátnej správy. Najnovšie prezradil aj percento ľudí, korí by mohli prísť o prácu.

Najnovšie zámery v oblasti konsolidácie verejných financií prezradil premiér Robert Fico po pondelkovom kontrolnom dni na ministerstve financií. Ako prezradil na tlačovej konferencii za účasti ministra financií Ladislava Kamenického, on osobne vidí priestor na šetrenie vo veľkej prezamestnanosti na ústredných orgánoch štátnej správy.

„Možno teraz vyplaším zamestnancov na ústrednej štátnej správe, ale myslím si, že 30-percentný rez by absolútne nebol viditeľný a tie ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy by mali rovnaký výkon, možno dokonca lepší výkon ako majú teraz,“ vyhlásil Fico.

Bolo by správne rozhodnutie znížiť zamestnanosť na štátnych úradoch o tretinu?

Premiér však zdôraznil, že politické rozhodnutie o tejto téme ešte nepadlo a bude sa o nej hovoriť na koaličnej rade. Očakáva pritom náročné politické rokovania. Zároveň však dodáva, že budú musieť rozhodnúť aj o ďalších opatreniach, ktoré by mali zlepšiť stav verejných financií.

Známe sú už aj niektoré ďalšie zámery vlády. Hlbšie do vrecka budú musieť siahnuť fajčiari, keďže vláda podľa Fica plánuje zvýšiť dane na tabakové výrobky. Rovnako chce do praxe zaviesť už avizované zdraženie sladených nápojov. Viac no navrhovaných zmenách a tiež o tom, koľko si Slováci za nikotínové výrobky a sladené nápoje priplatia, si môžete prečítať v článku na tomto odkaze.

Znížiť by sa mohol rozsah agendy na ministerstvách

Snahu vlády šetriť aj na strane výdavkov potvrdil aj minister financií. Niektoré ministerstvá už aj pracujú na znižovaní počtu zamestnancov. Rezervy sú podľa jeho slov napríklad aj na samotnom ministerstve financií. Jednou z ciest je pritom aj znižovanie agendy, ktorú jednotlivé rezorty obhospodarujú. Tej zbytočnej by sa mohli napríklad zbaviť.

Už na najbližšej vláde sa pritom o znižovaní počtu zamestnancov podľa Kamenického bude hovoriť a k členom vlády bude smerovať požiadavka, aby začali pracovať na opatreniach, ktoré povedú k úsporám.

Viac o téme: konsolidácia , konsolidácia verejných financií , Ladislav Kamenický , Ministerstvo financií SR MF , Robert Fico , štátna správa , zamestnanosť

Súvisiace články

Aktuálne správy