Musk v Číne pohol s technológiou samoriadiacich áut, akcie Tesly v reakcii posilňujú

Miliardárovi Elonovi Muskovi sa na návšteve Číny podarilo odstrániť prekážky v zavádzaní technológie autonómneho riadenia. Akcie automobilky Tesla, ktorú vedie, preto v reakcii prudko spevnili. Tesla v nedeľu uviedla, že čínske úrady zrušili obmedzenia pre jej automobily, keďže prešli požiadavkami na zabezpečenie údajov v krajine. Oznámenie podľa serveru CNBC zvýšilo očakávania, že softvér Tesly Full Self-Driving (FSD) bude čoskoro na tomto najväčšom trhu pre elektromobily dostupný.

Elektromobily od Tesly patria v Číne k najobľúbenejším vozidlám. Pre obavy o bezpečnosť údajov im ale vraj bol zakázaný vjazd do niektorých štátnych objektov. FSD je najpokročilejšou verziou asistenčného systému pre vodičov nazvaného Autopilot. Spoločnosť Tesla ponúka svoju technológiu FSD v Číne už niekoľko rokov, ale s obmedzenou sadou funkcií. Umožňuje napríklad automatickú zmenu jazdného pruhu.

Obavy o bezpečnosť dát boli hlavnou prekážkou, ktorá Tesle bránila v plnom rozšírení systému v Číne. Tesla tiež uzavrela dohodu s čínskou spoločnosťou Baidu, ktorá by Muskovej firme umožnila prístup k mapovým a navigačným technológiám čínskej firmy pre funkciu Tesla FSD, uvádza CNBC.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena začiatkom tohto roka oznámila, že preveruje, či dovážané automobily z Číny nepredstavujú riziko pre národnú bezpečnosť. Starosti jej robia ich schopnosti zhromažďovať citlivé údaje.

Viac o téme: autonómne vozidlá , autopilot , Baidu , bezpečnosť , Čína , elektromobily , Elon Musk , Full Self-Driving FSD , softvér , Tesla

Súvisiace články

Aktuálne správy