Fajčíte elektronické cigarety a pijete sladené nápoje? Za svoje neresti si priplatíte, vláda zavedie nové dane! (video)

, Redakcia

Na svetlo sveta sa dostali prvé dve konsolidačné opatrenia, ktoré ide zavádzať kabinet Roberta Fica. Priplatia si fajčiari, používatelia vaporizérov, aj milovníci sladených nápojov.

Slovákov čakajú nové dane. Vláda Roberta Fica totiž predstavila prvé z konsolidačných opatrení, ktoré majú pomôcť vrátiť slovenský rozpočet na udržateľnú cestu. Na rane sú tentokrát fajčiari a milovníci sladených nápojov.

Od budúceho roka by mala byť zavedená daň aj na vaporizéry, nikotínové vrecúška či iné výrobky obsahujúce nikotín. Ako po pondelňajšom kontrolnom dni premiéra Roberta Fica na ministerstve financií uviedol šéf rezortu Ladislav Kamenický, zamerajú sa teda na oblasti, kde v poslednom období výrazne rastie aj spotreba u mladistvých.

Sadzba dane pri elektronických cigaretách bude stanovená pri vaporizéroch podľa objemu náplne v sume 20 centov za mililiter. Pri ostatných nikotínových výrobkoch si majú ich užívatelia priplatiť 10 centov za gram.

Ako sa majú zdaňovať elektronické cigarety a ostatné nikotínové výrobky?
Elektronické cigarety (náplň): 0,20 €/ml
Ostatné nikotínové výrobky: 0,10 €/g
Aký má byť očakávaný príjem do rozpočtu?
2025: +15 miliónov eur
2026: +126 miliónov eur (vrátane tabakových výrobkov)

Súčasťou zmien v daniach za tabakové výrobky je aj zvyšovanie spotrebnej dane z tabaku a tabakových výrobkov ako takých, teda aj klasických cigariet. Tie chcela nová vláda zvyšovať už skôr, nakoniec sa však táto spotrebná daň bude zvyšovať až s účinnosťou od roku 2026. Vtedy by mal aj výnos zo spotrebnej dane z tabakových výrobkov výraznejšie stúpnuť.

Zdania aj sladké jogurtové nápoje

Od budúceho roka si však majú priplatiť nielen fajčiari, ale aj milovníci sladených nápojov. A nemyslí sa tým iba klasický kolový nápoj. Zdanené má byť defacto všetko tekuté, v čom je pridaný cukor alebo umelé sladidlá. Napríklad aj sladené jogurtové nápoje či ochutené minerálky.

Nová daň sa však nemá vzťahovať na alkoholické nápoje, nevyhnú sa jej však napríklad obľúbené nealko radlery. Uplatňovať sa totiž má aj na nápoje s obsahom alkoholu do 0,5 percenta.

Aké nápoje sa zdania?
Ochutené nealko nápoje (ochutené minerálky, kolové nápoje, džúsy, nealko radler s obsahom alkoholu do 0,5 %, sladené nealko víno, jogurtové a mliečne nápoje)
Tekuté koncentráty (sirupy)
Tuhé koncentráty (instatné nápoje, šumienky)
Energetické nápoje

Ministerstvo financií tento návrh odôvodňuje aj tým, že patríme medzi krajiny s najvyššou mierou obezity v Európskej únii a spotreba sladených a energetických nápojov u nás stále rastie. „Hovoríme o tom, že chceme aby sa znížila spotreba sladených nápojov,“ tvrdí minister financií Ladislav Kamenický.

Ako dodal, implementácia novej dane má byť podobná, ako vo viacerých krajinách v zahraničí. Podľa údajov rezortu financií má totiž podobnú daň zavedených viac ako 50 krajín vo svete a tiež desiatka členských štátov Európskej únie, vrátane Poľska a Maďarska.

Súhlasíte s navrhovaným zdaňovaním elektronických cigariet, nikotínových výrobkov a sladených nápojov?

Novú daň by pritom mali platiť výrobcovia a dovozcovia dotknutých nápojov. Sadzba pri ochutených nealko nápojoch má byť 15 centov za liter či kilogram, pri energetických nápojoch 30 centov na liter, pri tekutých koncentrátoch, teda sirupoch, to má byť 1,05 eura na liter a pri tuhých koncentrátoch, teda aj šumienkach a podobných nápojoch, minister avizuje daň 4,30 eura na kilogram.

Ako sa majú zdaňovať sladené nápoje?
Ochutené nealko nápoje: 0,15 €/l/kg
Energetické nápoje: 0,30 €/l
Tekuté koncentráty: 1,05 €/l
Tuhé koncentráty: 4,30 €/kg
Aký má byť očakávaný príjem do rozpočtu?
2025: +85 miliónov eur
2026: +117 miliónov eur

Nová daň na sladené nápoje by pritom mala do rozpočtu priniesť v budúcom roku 85 miliónov eur. V roku 2026 by mal očakávaný výnos stúpnuť na 117 miliónov eur. Spolu tak v pondelok predstavené konsolidačné opatrenia majú zvýšiť rozpočtové príjmy v budúcom roku o 100 miliónov eur a v roku 2026 o 243 miliónov eur.

Faktom tak zostáva, že Slovákov čakajú ešte ďalšie nepríjemné správy ohľadom škrtov výdavkov či zvyšovania daní. V budúcom roku totiž Slovensko potrebuje konsolidovať na úrovni až 1,4 miliardy eur, chýbajú tak ešte opatrenia za zvyšných 1,3 miliardy eur. O rok neskôr ma konsolidácia dosiahnuť 1,5 miliardy eur.

Viac o téme: daň zo sladených nápojov , elektronické cigarety , konsolidácia , konsolidácia verejných financií , Ladislav Kamenický , Ministerstvo financií SR MF , Robert Fico , sladené nápoje , spotrebná daň

Súvisiace články

Aktuálne správy