Účet za zničenie Kachovskej priehrady sa počíta v miliardách dolárov: Kto ho zaplatí?

Za viac ako 500 dní trvania priniesla vojna na Ukrajine obrovské majetkové škody. Jednými z najpostihnutejších oblastí sú regióny Mykolajivskej a Chersonskej oblasti. Tie utrpeli ničivú záplavu po výbuchu, následkom ktorého sa vyliala vodná nádrž Nova Kachovka. Škody zničených budov, infraštruktúry či environmentálneho prostredia sa môžu vyšplhať na niekoľko miliárd dolárov.

Kachovská vodná nádrž bola objemom asi 50-krát väčšia ako slovenská Liptovská Mara. Oblasť zasiahnutá záplavami sa veľkosťou dokonca môže rovnať celému švajčiarskemu územiu. Aj tieto porovnania dokazujú, akou obrovskou pohromou je vyliatie nádrže Nova Kachovka. Autor štúdie uverejnenej na portáli vox.eu Simeon Djankov sa preto pokúsil vyčísliť škody, ktoré táto katastrofa spôsobila.

Jednou z najväčších majetkových škôd je zaplavenie množstva rodinných a bytových domov, ktoré museli obyvatelia opustiť. Podľa odhadov v Mykolajivskej oblasti došlo k zaplaveniu asi 500 rodinných domov a v Chersonskej oblasti sa počet vyšplhal na 20 000 budov. Z toho minimálne 150 stavieb tvorili viacpodlažné bytové domy, ktoré boli v samotnom meste Cherson. Škody na zničených domoch a s nimi súvisiacou infraštruktúrou sa odhadujú na 950 miliónov dolárov.

Ukrajina sa bude musieť popasovať aj so značným poklesom hladiny Kachovskej priehrady. Tá spôsobila výpadok dodávok vody pre viacero regiónov. Týmto problémom nie sú sužované iba spomínané oblasti Chersonu a Mykolajivu, ale aj regióny Dnipropetrovska a Záporožia. Na dobudovanie a rekonštrukciu siete vodných potrubí bolo vyčlenených asi 40 miliónov dolárov.

Keďže oblasti zasiahnuté záplavou boli typické pre chov dobytka a pestovanie plodín, nemožno opomenúť ani tieto majetkové škody. Podľa štúdie sú odhadované ekonomické straty následkom prerušenia chovu dobytka až vo výške 200 miliónov dolárov. Následkom povodní je podľa odhadov neúrodných až 600 tisíc hektárov pôdy. To Ukrajine spôsobí v roku 2023 výpadok tržieb z poľnohospodárstva v hodnote astronomických 1,5 miliardy dolárov.

Následkom povodní výrazne utrpel aj ukrajinský energetický sektor. Ekonomické straty štátneho podniku v dôsledku zničenia vodnej elektrárne dosiahnu hodnotu 100 miliónov dolárov ročne. Obnova vodnej elektrárne by dokonca stála miliardu dolárov. Škody utrpeli aj priemyselné podniky, ktoré museli následkom povodní odísť z oblasti. Šťastie v nešťastí však bolo, že mnoho firiem odišlo už pred povodňami, pretože oblasť bola okupovaná ruskými vojakmi.

Environmentálne škody

Opomenúť nemožno ani škody, ktoré boli spôsobené na samotnej prírode. Podľa odborníkov vyliatie Kachovskej priehrady ovplyvní najmä odvodňovanie koryta rieky Dnipro čo môže spôsobiť rýchle vysušenie blízkych regiónov či zrýchlenú zmenu klímy. Na čistenie rieky Dnipro budú podľa odborníkov musieť byť vynaložené náklady v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Problém môže predstavovať aj uhynutý dobytok, ktorý ostal na území zasiahnutom záplavami. Ten môže byť zdrojom nákazy pre ostatné živočíchy, medzi ktorými sa tak môže šíriť epidemická nákaza. Ohrozené môžu byť aj vzácne zvieratá žijúce v stepných oblastiach.

Kto to zaplatí?

Koniec vojny na Ukrajine je stále v nedohľadne. Už teraz sa však ozývajú hlasy, kto za obrovské škody zaplatí. Ukrajina bude pravdepodobne žiadať repatriácie zo strany Ruska. Ochota platiť za zničené mestá, infraštruktúru či zničené ľudské životy je však veľmi nepravdepodobná.

Povojnová obnova Ukrajiny sa tak podľa všetkého bez pomoci západných krajín nezaobíde. Kompletné vybudovanie niektorých totálne zruinovaných miest a oblastí však nebude možné asi nikdy, takisto ako vrátenie ľudských životov.

Viac o téme: chov , energetika , energie , Kachovská priehrada , Rusko , Ukrajina , vodné elektrárne , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy