Štát poskytne viac peňazí na obnovu historických budov: Financie pôjdu z eurofondov

Štát pre veľký záujem o obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov zvyšuje rozpočet z eurofondov o 60 miliónov eur. Uviedol to vo štvrtok na pôde Ministerstva dopravy (MD) SR na brífingu minister dopravy Pavol Lančarič za účasti podpredsedníčky vlády pre plán obnovy Lívie Vašákovej.

„Som veľmi rada, že o výzvu na obnovu historických budov je veľký záujem zo strany samospráv. Podarilo sa nám vyrokovať s Európskou komisiou navýšenie alokácie na toto opatrenie na 210 miliónov eur a zároveň sme výzvu zatraktívnili na základe spätnej väzby zo strany samospráv. Presne takto si predstavujeme efektívny spôsob manažovania investícií z európskych prostriedkov,“ priblížila Vašáková.

„My sme mali v pôvodom zámere 120 miliónov eur, k dnešnému dňu máme žiadosti na skoro 136 miliónov eur, a to už po tom, ako sme šesť žiadostí stornovali. Pribúda to veľmi dobrým tempom. Počet žiadostí je 138, suma žiadostí je 135,8 milióna eur. Ideme ďalej, prvé navýšenie je o ďalších 60 miliónov eur,“ spresnil Lančarič. Z doručených žiadostí je podľa jeho slov už 15 žiadostí schválených v celkovej hodnote 13,93 milióna eur.

Slovensko je v EÚ podľa slov Ladislavy Cengelovej, generálnej riaditeľky sekcie bytovej politiky, stavebníctva a mestského rozvoja ministerstva dopravy na čele v obnove bytových budov. „V bytových budovách sme celoeurópsky líder, jedna z najlepších krajín, kde 70 % bytových budov už bolo obnovených. Takéto tempo by sme radi dosiahli aj vo verejných budovách,“ podčiarkla.

„V rámci prvej výzvy sme otvorili financovanie za 120 miliónov eur s DPH. Teraz sa tam ´prileje´ ďalších 60 miliónov eur a v rámci rokovania v rámci nástroja REPowerEU je určených ďalších 60 miliónov eur pre verejné budovy,“ doplnila Cengelová.

Viac o téme: eurofondy , historické budovy , pamiatky , štát

Súvisiace články

Aktuálne správy