Slovensko preskúma ukrajinské záruky vývozu agrokomodít: Embargo podľa Bíreša neruší

Slovensko zatiaľ národné embargo na vybrané ukrajinské agrokomodity neruší. Uviedol to v pondelok minister pôdohospodárstva SR Jozef Bíreš po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

 Ukrajina aj Európska komisia vyzvali Maďarsko, Poľsko a Slovensko, aby ustúpili od jednostranného predlženia embarga na ukrajinské agrokomodity. V Bruseli o situácii rokovali európski šéfovia agrorezortov. Bíreš pripomenul, že Slovensko svoje obmedzujúce opatrenia prijalo po vyhlásení eurokomisie, že po 15. septembri nepredĺži dočasné embargo na štyri plodiny (pšenica, kukurica, repka a slnečnice), čo poľnohospodári očakávali, aj tí na Slovensku.

„Je to prirodzená reakcia chrániť národný trh pred nadmerným dovozom komodít z Ukrajiny,“ vysvetlil. Dodal, že Ukrajinci v pondelok predložili systém garancie kontroly dovozu obilia na základe vývozných licencií. Podľa neho toto bolo potrebné poslať dopredu, pred zrušením embarga, a eurokomisia mala zaviesť prechodné obdobie, aby sa tento systém otestoval, či je účinný a či zabráni nekontrolovaným dovozom.

„Naše stanovisko je, že jednostranné opatrenia budeme uplatňovať, pokiaľ systém garancie zo strany Ukrajiny nebude vyhodnotený a nebudú záruky, že dovozy sú pod kontrolou,“ opísal situáciu. Spresnil, že agrorezort ukrajinský systém preštuduje spoločne s colníkmi a pripraví si logistiku na kontrolu, čo môže trvať mesiac aj dva.

zadržanie šéfa PPA
Minister pôdohospodárstva vo vláde odborníkov Jozef Bíreš (v strede) počas rokovania vládneho kabinetu. Foto: SITA

Na otázku, či prijatie ukrajinského systému záruk nepovedie k zrušeniu žaloby, ktorou chce predĺženie embarga riešiť Kyjev na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči Slovensku, Maďarsku a Poľsku, Bíreš priznal, že táto žaloba ho prekvapila. „My naše stanovisko, pokiaľ nie sú záruky, nezmeníme. Vieme prezentovať vo WTO naše dôvody a obavy. Neviem, či ukrajinská strana testovanie, ktoré požadujeme, vezme do úvahy alebo zašle žalobu,“ uviedol. Bíreš v tejto súvislosti upozornil, že Slovensko sa v rámci koordinačnej platformy zriadenej eurokomisiou na monitorovanie dovozov z Ukrajiny snažilo presadzovať princíp jednoty. Prví od toho minulý týždeň ustúpili Bulhari, potom ani Rumuni neprijali národné opatrenia.

Maďarsko zaviedlo zákaz až pre 24 ukrajinských výrobkov

„Slovensko presadzovalo, že pokiaľ by to malo byť na národnej úrovni, tak bude pokračovať v rozsahu komodít, ktoré dohodla eurokomisia. Neboli sme otvorení tomu, aby sa počet komodít zvýšil,“ odkázal. Poľsko k štyrom agrokomoditám pridalo ďalšie a Maďarsko zaviedlo zákaz až pre 24 ukrajinských výrobkov. Maďari to podľa Bíreša vysvetlili tým, že majú veľké obavy aj z ostatných ukrajinských tovarov, aby neohrozili fungovanie domáceho trhu.

Ukrajina, poľnohospodárstvo, obilie, vývoz obilia, poľnohospodárske výrobky
Foto: pixabay.com/ZT_OSCAR

Minister však upozornil, že aj napriek novej situácii podpora Ukrajiny a tranzitu jej obilia na svetové trhy pretrváva. V posledných mesiacoch sa objem tranzitu dokonca zvýšil. „Chcem potvrdiť, že solidaritu k Ukrajine máme aj naďalej, budeme ju podporovať, a pokiaľ ide o tie štyri známe agrokomodity, ochrana národného trhu je prioritou,“ dodal.

Politické strany národné embargo na dovoz obilia z Ukrajiny schvaľujú

Politické strany národné embargo na dovoz obilia z Ukrajiny, ktoré prijala slovenská vláda od 16. septembra, schvaľujú. Hnutie Sme rodina podporuje súčasnú pozíciu ministerstva pôdohospodárstva a vlády SR, aby jednostranný zákaz dovozu obilia z Ukrajiny na Slovensko trval do obdobia, pokiaľ sa nenájde jednotné európske riešenie. „To riešenie musí byť také, aby nepoškodilo našich poľnohospodárov, pestovateľov, pretože to môže mať negatívne dôsledky na naše potravinárstvo, poľnohospodárstvo a náš slovenský vidiek,“ uviedlo tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

„S veľkým prekvapením sledujeme snahu Ukrajiny, ktorá chce zažalovať Poľsko, Maďarsko a Slovensko za zákaz dovozu ukrajinského obilia na Slovensko. Je pre nás veľkým prekvapením, že Ukrajina chce žalovať Slovensko, ktoré z hľadiska výšky pomoci k pomeru HDP sa zaradilo k najviac pomáhajúcim krajinám v rámci EÚ,“ dodalo Sme rodina.

prídavky na deti
Dočasne poverený minister práce Milan Krajniak a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: TASR

Aj Progresívne Slovensko (PS) súhlasí s postupom slovenskej vlády. „Ak by sa rozhodla inak, poškodila by tým záujmy našich poľnohospodárov. V situácii, keď bolo jasné, že vyprší výnimka, a zároveň o zákaze dovozu obilia unilaterálne rozhodli aj Maďarsko aj Poľsko, naša vláda nemala v podstate inú možnosť,“ uviedla Alena Kuišová z komunikačného oddelenia PS.

Unilaterálne kroky by mali byť dobre odôvodnenou výnimkou

„Slovensko ako suverénna a sebavedomá krajina musí vedieť obhajovať svoje záujmy, hoci sa nie nutne vždy zhodujú s postojom iných členských štátov EÚ. Zároveň je nutné dodať, že unilaterálne kroky by mali byť dobre odôvodnenou výnimkou, nie pravidlom, ako si z nich urobil napríklad Viktor Orbán. PS má za cieľ zo Slovenska spraviť takú rešpektovanú krajinu v zahraničí, že dokáže presadiť svoj záujem konštruktívne v spolupráci s ostatnými,“ zdôraznila Kuišová.

Vo¾by23: Tlaèová konferencia hnutia Progresívne Slovensko k predstaveniu kandidátky PS - tím pre lepšiu budúcnos Slovenska
FOTO TASR – Martin Baumann

Ukrajina môže Slovensko podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho žalovať za zákaz dovozu obilia. „Ukrajinci sa už párkrát vyhrážali, že aké idú podniknúť kroky, ktoré by reálne poškodili našu krajinu. Takto sa asi nespráva niekto, kto nás na jednej strane chváli a ďakuje za pomoc a na druhej strane nás chce dať na súd,“ dodal Pellegrini.

Peter Pellegrini, Hlas-SD
Predseda Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: Topky/Ramon Leško

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš podľa svojich slov ukrajinský krok neočakával, najmä bez toho, aby sa situácia vysvetlila. „Prekvapilo ma to. Určite žaloba, ak ju (Ukrajinci) podajú, nemá právny základ, pretože voziť potravinu nekontrolovaným spôsobom do členského štátu EÚ asi nie je argument,“ dodal v utorok Bíreš. Na odsúhlasenie tzv. licencovania exportu obilia, ktoré navrhla Ukrajina, je podľa neho málo času.Ukrajinský obchodný zástupca Taras Kačka pre pondelkový (18. 9.) spravodajský bulletin servera Politico uviedol, že Kyjev podá žalobu na Poľsko, Maďarsko a Slovensko za to, že odmietli ukončiť zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

Viac o téme: agrokomodity , embargo , Jozef Bíreš , Slovensko , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy