Americké akcie trhajú rekordy, Čína má opačný problém: Vláda už avizuje záchranný plán, investori sú však skeptickí!

, ČTK/Red

Americkým akciovým trhom sa v závere minulého týždňa a na začiatku nového darilo. Index S&P 500 si pripísal nové rekordné úrovne. Opačný vývoj však zažíva Čína. Tamojšia vláda zvažuje podporu pre akciový trh. Investori sú však voči tomuto kroku skeptickí a pripravená suma podľa nich stačiť nebude.

Čína zvažuje podporu akciového trhu, ktorý je na päťročnom minime, sumou dva bilióny jüanov. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom píše agentúra Bloomberg. Investori sú však voči tomuto kroku skeptickí, uvedená suma podľa nich stačiť nebude, uviedla agentúra Reuters. Čínske akcie po správe posilnili, neskôr ale strácali.

Predchádzajúce pokusy o obnovenie dôvery investorov stroskotali, premiér Li Čiang preto vyzval na rázne kroky. Prísť majú predovšetkým z offshorových účtov čínskych štátnych podnikov ako súčasť stabilizačného fondu na nákup akcií na pevnine prostredníctvom hongkongskej burzy.

Úradníci zvažujú aj ďalšie možnosti a niektoré z nich môžu oznámiť už tento týždeň, ak ich schváli najvyššie vedenie, uviedli zdroje Bloombergu. Plány sa však podľa nich ešte môžu zmeniť.

Čínske akciové trhy majú za sebou pomerne zlý začiatok roka. Nevýrazný hospodársky rast a opätovný prepad predaja domov minulý týždeň utvrdili zahraničných investorov v ich odhodlaní sa čínskemu akciovému trhu vyhýbať.

Analytici hovoria o neistej budúcnosti

Či budú nové opatrenia na ukončenie problémov stačiť, nie je podľa analytikov zďaleka isté. Kríza v oblasti nehnuteľností, zhoršená nálada spotrebiteľov, klesajúce zahraničné investície a znížená dôvera miestnych podnikov po rokoch nestabilnej politiky vyvíjajú silný tlak na ekonomiku aj na finančné trhy. Minulé snahy o podporu akciového trhu, najmä v roku 2015, sa ukázali ako nedostatočné a niekedy aj kontraproduktívne, píše Bloomberg.

Úrady sa tiež zdráhali zaviesť rozsiahle hospodárske stimuly, po ktorých volali mnohí investori.

Podarí sa čínskej vláde svojimi opatreniami podporiť akciový trh?

"Balík pre čínsky akciový trh je vítaným opatrením a svedčí o rastúcej ústretovosti úradov. Obávame sa však, že pri podiele pod dvoma percentami hrubého domáceho produktu (HDP) je to stále nedostatočný," povedala agentúre Reuters analytička Aninda Mitraová zo spoločnosti BNY Mellon Investment Management.

Podľa globálnych finančných manažérov bude na nápravu sektora nehnuteľností, ktorý svojho času tvoril štvrtinu ekonomiky, potrebný dlhý čas alebo výrazné stimuly. Manažéri čínske akcie predávali, pretože oživenie po pandémii ochorenia COVID-19 viazne. Zahraničné fondy tento rok zatiaľ predali čínske akcie zhruba za 1,6 miliardy dolárov, uviedla minulý týždeň banka Morgan Stanley. Čínski investori sa domácemu akciovému trhu teraz tiež skôr vyhýbajú.

Americké akcie trhajú rekordy

Opačný vývoj však zaznamenávajú americké akcie. Tie v úvode týždňa rástli, keď index S&P 500 zaznamenal druhú rekordnú úroveň v krátkom čase. Akcie technologických firiem zvýšili nedávne zisky. Investori očakávajú aj výsledky hospodárenia, ktoré by mohli naznačiť výhľad na tento rok.

Index Dow Jones, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si v pondelok pripísal 0,36 percenta a zakončil obchodovanie na úrovni 38 001,81 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,22 percenta na 4850,43 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, si pripísal 0,32 percenta a dosiahol 15 360,29 bodu.

Tento týždeň majú výsledky hospodárenia zverejniť napríklad spoločnosti Netflix, Tesla, Abbott Laboratories, Intel a Johnson & Johnson. Budúci týždeň okrem iného Apple či Microsoft.

"Zisky a výhľady budú kľúčové pre ďalšiu podporu sily veľkých technologických firiem na trhu," konštatoval analytik Quincy Krosby zo spoločnosti LPL Financial.

Pozornosť investorov sa teraz vzhľadom na budúcu menovú politiku americkej centrálnej banky (Fed) ďalej upína k údajom o jadrovom indexe výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA a globálnom indexe nákupných manažérov (PMI).

Viac o téme: akcie , akciové trhy , Čína , investori , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy