Stavebná produkcia v eurozóne v decembri klesla, ale v EÚ stúpla

Pridajte názor  Zdroj: TASR

17. 2. 2017 - Stavebná produkcia v eurozóne sa v decembri oproti novembru znížila, ale v celej Európskej únii (EÚ) ďalej rástla.

Stavebná produkcia v eurozóne sa v decembri oproti novembru znížila, ale v celej Európskej únii (EÚ) ďalej rástla. Informoval o tom dnes na svojej internetovej stránke európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa predbežných údajov Eurostatu sa stavebná produkcia v regióne, ktorý platí eurom, po očistení od sezónnych vplyvov v decembri znížila o 0,2 % v porovnaní s novembrom, keď medzimesačne vzrástla o 0,9 %.

V celej 28-člennej EÚ stúpol výkon stavebného sektora aj v decembri, a to medzimesačne o 0,6 % po novembrovom náraste o 0,7 %.

V medziročnom porovnaní sa produkcia stavebného sektora v decembri zvýšila v eurozóne o 3,2 % a v celej únii o 1,6 %.

Za celý minulý rok vzrástla produkcia v stavebníctve o 1,6 % v eurozóne, o 1,3 % v EÚ.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré dodali Eurostatu údaje za december, najväčší medzimesačný pokles produkcie v stavebníctve zaznamenali Rumunsko (-4,3 %), Slovensko (-3,1 %) a Bulharsko (-2,1 %), a naopak, najviac vzrástol výkon tohto odvetvia vo Švédsku (4,7 %), Poľsku (2,5 %) a v Česku a Británii (zhodne o 2,2 %).

V medziročnom porovnaní najvýraznejšie vzrástla stavebná produkcia v decembri vo Švédsku (11,2 %), Holandsku (10,4 %) a Slovinsku (9,1 %) a najstrmší medziročný prepad nahlásili Rumunsko (-26,7 %), Slovensko (-18,5 %) a Maďarsko (-14,9 %).