Berlín sa už začal pripravovať na konflikt s Trumpom: Nemecké prebytky a silný dolár smrdia obchodnou vojnou

, Der Spiegel Foto: SITA/AP

Prebytok nemeckého bežného účtu leží na rekordne vysokých úrovniach. Berlín má obavy, že sa stane terčom nového amerického prezidenta. Kritici, ako je Donald Trump, tvrdia Nemci zlepšujú svoju ekonomickú situáciu na úkor iných krajín. Šetria namiesto toho, aby si kupovali tovar zo zahraničia, píše Der Spiegel.

Podobné vyhlásenia zacielil Trump na Čínu, obvinil Peking, že narúša globálny ekonomický systém a viní krajinu z toho, že berie prácu obrovskému počtu Američanov. Trump preto už údajne pripravuje odvetné opatrenia. Nečudo, že u Nemcov rastú obavy z toho, že aj ich prebytky sa čoskoro stanú predmetom záujmu amerického prezidenta. Dôvodov by pre to bolo dosť. Okrem prebytkov nemeckého bežného účtu, od ktorých sa navyše očakáva, že ďalej porastú, sú to Spojené štáty ako najvýznamnejší partner pre nemeckých exporty. Po zvolení Trumpa euro oslabilo voči doláru a nemecký tovar a služby tým získali na ešte väčšej konkurencieschopnosti. Rad ekonómov sa domnieva, že dolár bude ďalej posilňovať.

Prebytky, aké Nemecko dosahuje, bývajú typické skôr pre rozvíjajúce sa krajiny, ktoré ťažia z nízkych miezd a sú schopné predávať lacný tovar do zahraničia. Už aj predchádzajúce americké vlády Nemecko za jeho prebytky kritizovali s tým, že táto krajina zlepšuje svoju ekonomickú situáciu na úkor iných krajín. K tomu držia nízko mzdy, aby chránili pracovné miesta. To všetko potom znamená, že Nemecko dokáže chrliť tovar do celého sveta, ale spolu s autami, elektronikou a priemyselným tovarom vyváža aj nezamestnanosť.

Je pravdepodobné, že Trump sa nemeckým prebytkom nakoniec venovať bude. Nemecké ministerstvo hospodárstva a financií už vypracovalo analýzu prebytkov, tvrdí, že za ne z veľkej časti môže slabé euro a nižšie ceny ropy. Tieto dva faktory vraj konkrétne môžu za zhruba jednu tretinu prebytkov. To by malo znamenať, že až euro posilní a ceny ropy sa zdvihnú, prebytky automaticky klesnú. Efekt nízkych miezd je podľa ministerstiev slabý a navyše mizne s tým, ako sa mzdy zvyšujú.

K uvedenému sa ale pridávajú aj dlhodobé faktory a medzi nimi je najvýznamnejším demografický vývoj. Nemecká populácia starne a teda sa snažia sporiť si na dôchodok. To tlmí spotrebu a úspory navyše často smerujú práve do USA. Znamenajú teda zdroj peňazí, za ktoré môžu Američania nakupovať nemecký tovar. Ministerstvo každopádne tvrdí, že len veľmi malá časť nemeckých vonkajších prebytkov môže byť ovplyvnená politikou vlády, teda napríklad investíciami do infraštruktúry či znížením daní. Otázkou je len to, či s tým Trump bude súhlasiť.

Súvisiace články

Aktuálne správy