Najdôležitejšie ekonomické udalosti na Slovensku v roku 2015

, TASR Foto: TASR;SITA

Prehľad najdôležitejších ekonomických udalostí ako ich priniesla agentúra TASR.

Január
 1. januára – Štát začal hospodáriť podľa nového rozpočtu, podľa ktorého mal deficit verejných financií tento rok klesnúť na 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

1. januára – Nadobudla účinnosť novela zákona o pozemkových úpravách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Mladým farmárom sa zjednodušil prístup k nájmu pôdy.

1. januára – Nadobudla účinnosť novela zákona o službách zamestnanosti. Firmy na Slovensku sa môžu uchádzať o príspevok od štátu na vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí.

Február
16. februára – Ruský investor Armastek EU spustil v Stropkove skúšobnú výrobu kompozitných armatúr na báze sklolaminátu. Ide o stavebný materiál, ktorý by mohol nahradiť klasický oceľový používaný v súčasnosti najčastejšie.

25. februára – Premiér Robert Fico (Smer-SD) navštívil spoločnosť Harmanec–Kuvert v Brezne-Bujakovo, ktorá patrí medzi najväčších výrobcov obálok v Európe. Spoločne s prezidentom ECO-INVEST Milanom Fiľom poklepali základný kameň rozšírenia výroby a výstavby distribučného a logistického centra.

Marec
 1. marca – Sprísnili sa podmienky pre agentúrne zamestnávanie na Slovensku. Do platnosti vstúpila novela Zákonníka práce.

2. marca – Finančná správa zaviedla nový integrovaný systém pre správu daní.

 5. marca – Štátny nákladný dopravca Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) podpísal zmluvu o predaji akcií dcérskej firmy Cargo Wagon so švajčiarskou spoločnosťou Ahaus Alstätter Eisenbahn Cargo (AAE).

10. marca – Vláda prebrala kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG). Informoval o tom po mimoriadnom rokovaní vlády jej predseda Robert Fico (Smer-SD). Štát právoplatne vyhral na Krajskom súde v Bratislave spor so spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE) o neplatnosť nájomnej zmluvy k VEG.

10. marca – Národná diaľničná spoločnosť začala oficiálne raziť tunel Považský Chlmec, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno.

15. marca – Na tri mesiace sa otvoril druhý dôchodkový pilier. Išlo už o štvrté otvorenie systému od jeho vzniku.

27. marca – Spoločný zbrojársky podnik CZ-Slovensko v Novákoch začal vyrábať dôležité súčasti útočnej pušky CZ 805 BREN.

30. marca – Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair otvorila svoju základňu na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave.

Apríl
14. apríla – Medzinárodná investičná banka (MIB), ktorá sa zameriava najmä na podporu malých a stredných podnikov v krajinách bývalého východného bloku a ázijského kontinentu, otvorila svoje zastúpenie v Bratislave.

21. apríla – Štát oficiálne spustil predaj 49 % akcií spoločnosti Slovak Telekom (ST) verejnou ponukou na kapitálových trhoch (IPO).

21. apríla – Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) odstúpil zo svojej funkcie.      

27. apríla – Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu Obchodného zákonníka, ktorá má pomôcť malým veriteľom stavebnej spoločnosti Váhostav-SK.

28. apríla – Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o neplatnosti nájomnej zmluvy k Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG) nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť.

30. apríla – Veritelia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK schválili na schôdzi v Bratislave upravený reštrukturalizačný plán firmy.

Máj       
15. mája – Zástupcovia Volkswagen Slovakia (VW SK) za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) slávnostne spustili výrobu v novej karosárni Audi Q7 v bratislavskom závode spoločnosti. Investícia dosiahla približne 600 miliónov eur.

19. mája – Slovensko nakoniec predá svoj 49-% podiel v spoločnosti Slovak Telekom (ST) priamo doterajšiemu väčšinovému vlastníkovi firmy Deutsche Telekom za 900 miliónov eur. Z toho 800 miliónov eur prišlo priamo na účet štátu, zvyšok zostal viazaný na krytie prebiehajúcich súdnych sporov. Dohodu s nemeckým investorom podpísala vláda SR po mimoriadnom rokovaní v Bratislave.

21. mája – Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Smer-SD) oficiálne uviedol do funkcie novozvoleného predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karola Mitríka.

29. mája – Rozhodnutie súdu o schválení reštrukturalizačného plánu stavebnej spoločnosti Váhostav-SK oficiálne zverejnil Obchodný vestník. Reštrukturalizácia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK sa tak skončila.

Jún       
5. júna – Cargo Wagon, spoločný podnik spoločnosti AAE Wagon a slovenského nákladného prepravcu ZSSK Cargo, podpísal zmluvu o bankovom financovaní vo výške 197 miliónov eur. Úver bude použitý v súvislosti s kúpou vagónov od ZSSK Cargo a ich spätným prenájmom.

9. júna – Začalo sa razenie vyše 7-kilometrového diaľničného tunela Višňové.

15. júna – Skončilo sa už štvrté otvorenie druhého dôchodkového piliera od jeho vzniku. Tentokrát bol systém otvorený tri mesiace, od polovice marca.

 16. júna – Prezident SR Andrej Kiska za nového ministra hospodárstva vymenoval Vazila Hudáka. Vo funkcii vystriedal ministra financií Petra Kažimíra, ktorý rezort hospodárstva dočasne riadil po aprílovom odstúpení Pavla Pavlisa.

 

19. júna – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal z vlastného podnetu cenové konanie voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) vo veci zníženia ceny zemného plynu pre domácnosti a malé podniky.

30. júna – Európska investičná banka (EIB) poskytla Slovensku prvú časť úveru vo výške 600 miliónov eur, ktorá je súčasťou schválenej pôžičky v celkovej výške 1,16 miliardy eur. Zdroje sú určené na spolufinancovanie prioritných projektov z fondov Európskej únie v novom programovom období 2014 až 2020.

Júl     
1. júla – Spoločnosť eustream spustila komerčnú prevádzku slovensko-maďarského plynovodu.

6. júla – Finančník Mario Hoffmann ukončil svoje pôsobenie vo finančnej skupine J&T.

6. júla – Prezident SR Andrej Kiska podpísal vládnu novelu zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. Právna norma má pomôcť pri získavaní nových investícií.

 10. júla – Slávnostné otvorenie 16-kilometrového úseku diaľnice D1 Dubná Skala – Turany.

31. júla – Skupina MOL ukončila akvizíciu obchodných aktivít českej a slovenskej spoločnosti ENI, vrátane maloobchodnej siete so značkou Agip. Transakcia zahŕňala 125 čerpacích staníc v Českej republike a 41 čerpacích staníc na Slovensku.

August
11. augusta – Britská automobilka Jaguar Land Rover podpísala so slovenskou vládou memorandum o zámere postaviť svoj nový závod v Nitre.

17. augusta – Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila dlhodobý rating Slovenska v zahraničnej a domácej mene na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Krok agentúry odráža očakávania stabilného zrýchľovania tempa rastu ekonomiky.

20. augusta – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhodnotila ponuky v súťaži na elektronické diaľničné známky. Najnižšiu predložila spoločnosť SkyToll. Firma už v súčasnosti prevádzkuje elektronický mýtny systém na Slovensku.

27. augusta – Na základe predchádzajúceho súhlasu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa členom predstavenstva slovenského prepravcu plynu Eustream stal bývalý český premiér Mirek Topolánek.

September       
4. septembra – Po 15 mesiacoch prerazili 898 metrov dlhý tunel Poľana, ktorý je súčasťou 12-kilometrového úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité.

8. septembra – Rafinéria Slovnaft ukončila inštaláciu technológie v novej prevádzke na výrobu nízkohustotného polyetylénu LDPE 4.

10. septembra – Nitrianski mestskí poslanci schválili predaj pozemkov pod strategický park, v ktorom má vyrásť výrobná prevádzka automobilky Jaguar.

14. septembra – Slovensko sa stalo členom výkonného výboru Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO).

22. septembra – Zavedenie daňovo zvýhodneného investičného sporenia, oslobodenie pozemkových spoločenstiev od platenia daňových licencií či úľavy pre zdravotníkov. Toto sú hlavné zmeny novely zákona o dani z príjmov, ktorú definitívne schválil parlament.

22. septembra  – Obchodníci budú mať viac času na dopredaj fliaš s alkoholickými nápojmi označenými starými kolkovými známkami. Novelu zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov definitívne schválil parlament.

30. septembra – Poslanci parlamentu definitívne schválili novelu stavebného zákona.

Október
1. októbra – Nemecký výrobca komponentov pre automobily, spoločnosť Brose, poklepaním základného kameňa svojho budúceho výrobného závodu spustil investíciu v Prievidzi.

22. októbra – Talianska spoločnosť Enel dosiahla všeobecnú dohodu s českým Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) o predaji časti svojho 66-% podielu v Slovenských elektrárňach (SE).

23. októbra – Európska komisia (EK) schválila akvizíciu predajní bauMax spoločnosťou OBI na Slovensku, v Českej republike a Slovinsku.

26. októbra – Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého hlavného účtovníka Slovenských elektrární (SE) zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Obvinenie súvisí s údajným skresľovaním účtovníctva spoločnosti v minulosti.

November
6. novembra – Skupina Európskej investičnej banky (EIB) otvorila v Bratislave svoju stálu kanceláriu.

12. novembra – Novelu Obchodného zákonníka schválil parlament. Malé a stredné podniky, obzvlášť startupy, by mali jednoduchšie odštartovať svoje podnikanie. Novela Obchodného zákonníka zavádza nový model obchodnej spoločnosti – jednoduchá spoločnosť na akcie.

20. novembra – Parlament schválil zákon o štátnom rozpočte na rok 2016. Podľa rozpočtu má deficit verejných financií v budúcom roku dosiahnuť 1,93 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2017 má dosiahnuť úroveň 0,42 % a v roku 2018 sa očakáva vyrovnané hospodárenie štátu.

December
7. decembra – Do Bánoviec nad Bebravou prišiel nový investor. Americká spoločnosť Medline, ktorá podniká v oblasti zdravotníckej techniky, slávnostne otvorila svoj podnik v zrekonštruovanej hale Kord Slovakia.

8. decembra – Prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o štátnom rozpočte na rok 2016.

10. decembra – Spoločnosť Kia Motors Slovakia vo výrobnom závode v Tepličke nad Váhom predstavila štvrtú generáciu modelu Kia Sportage.

11. decembra – Investičnú zmluvu s automobilkou Jaguar Land Rover podpísali na Úrade vlády SR v Bratislave predstavitelia slovenskej vlády. Investícia má v prvej fáze dosiahnuť 1,4 miliardy eur a vytvoriť takmer 3000 pracovných miest.

Súvisiace články

Aktuálne správy