Zo šéfdizajnéra kreatívny riaditeľ: Slovenské dizajnérske eso Kabaň mení pozíciu v rámci Volkswagenu

Šéfdizajnéra značky Volkswagen Jozefa Kabaňa od februára vystrieda doterajší riaditeľ dizajnu britskej automobilky Bentley Andreas Mindt. Slovák Kabaň bol vymenovaný za kreatívneho umeleckého riaditeľa značky Volkswagen a bude priamym podriadeným člena predstavenstva pre technický vývoj, uviedol Volkswagen.

O chystanej zmene už cez víkend špekulovali médiá. V rámci novej funkcie bude Kabaň pripravovať pre značku Volkswagen riešenie budúcej mobility v spolupráci so strediskom Volkswagen Group Future Center Europe.

„Jozef Kabaň ako šéfdizajnér značky Volkswagen ukázal, že dizajn je viac ako len tvarové riešenie jednotlivých modelov. Svojím dizajnovým štýlom už významne ovplyvnil celý náš produktový rad. Vo svojej novej úlohe kreatívneho umeleckého riaditeľa bude úzko spolupracovať so strediskom Future Center v Postupime,“ uviedol člen predstavenstva zodpovedný za technický rozvoj Kai Grünitz.

Nový šéfdizajnér prišiel z Bentley

Mindt bude podľa Grünitza utvárať dizajnový štýl značky Volkswagen v nadchádzajúcej, rozhodujúcej fáze transformácie. Svoju kariéru v koncerne Volkswagen začal v roku 1996 po štúdiu dizajnu na vysokej odbornej škole v Pforzheime. Do roku 2014 zaujímal rôzne pozície pri značke Volkswagen. Pritom sa podieľal okrem iného na dizajne prvej generácie modelu Tiguan a vonkajšom dizajne modelu Golf 7.

Výraznú stopu zanechal slovenský dizajnér Jozef Kabaň najmä na dizajne značky Škoda, kde pôsobil takmer desaťročie. Foto: unsplash.com/Anton Tkachenko

V rokoch 2014 až 2021 niesol zodpovednosť za nové smerovanie vonkajšieho dizajnu vozidiel Audi od modelu A1 až po Audi e-tron GT1 a od Audi Q3 až po Audi Q82. Od roku 2021 utváral ako riaditeľ dizajnu značky Bentley jej nový dizajnový štýl, ktorý bol predstavený vlani v lete s modelom Bentley Batur.

Kabaň pracoval aj na Bugatti Veyron

Kabaň vyštudoval produktový a priemyselný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a v roku 1997 získal titul Master of Arts v odbore automobilový dizajn na londýnskej Royal College of Art. Už v roku 1993 začal kariéru v dizajnérskom oddelení značky Volkswagen a okrem iného sa podieľal na tvorbe dizajnu modelu Bugatti Veyron.

V roku 2003 prešiel ako vedúci vonkajšieho dizajnu k značke Audi. V rokoch 2008 až 2017 bol šéfdizajnérom značky Škoda. Po troch rokoch v úlohe šéfdizajnéra BMW a Rolls-Royce sa v roku 2020 vrátil späť k značke Volkswagen.

Viac o téme: Audi, Bentley, BMW, Jozef Kabaň, Rolls-Royce, Škoda Auto, Volkswagen

Súvisiace články

Aktuálne správy