Slovák Kabaň ako šéfdizajnér Volkswagenu končí, jeho nápady sa údajne nestretli s predstavami nového šéfa automobilky

Slovenského dizajnéra Jozefa Kabaňa nahradí v automobilke Volkswagen šéfdizajnér britskej automobilovej značky Bentley Andreas Mindt. Informoval o tom špecializovaný server Automotive News, ktorý sa odvoláva na zdroje z automobilky.

Volkswagen sa k tomu odmietol vyjadriť. Kabaň predtým pôsobil aj ako dizajnér v automobilke Škoda, nového šéfa značky VW ale podľa zdrojov niektoré jeho nápady v dizajne veľmi nezaujali.

Bentley je súčasťou skupiny Volkswagen a Mindt sa novej funkcie v značke VW ujme od 1. februára, oznámili zdroje magazínu Automobilwoche, čo je sesterská publikácia Automotive News. Kabaň sa stal šéfdizajnérom značky VW v roku 2020, teraz sa podľa zdrojov presunie v skupine Volkswagen na inú, nespresnenú pozíciu. Očakáva sa, že Volkswagen oficiálne oznámi zmeny v najbližších dňoch.

Mindtovým nástupcom v Bentley bude Tobias Sühlmann, ktorý v súčasnosti v Bentley vedie externý dizajn. Sühlmann začal v Bentley pracovať v októbri 2021, predtým pôsobil v automobilkách Bugatti, Aston Martin, McLaren a VW. Bentley patrí v rámci skupiny Volkswagen medzi ultraluxusné značky.

Nový šéf z práce nebol nadšený

Nový generálny riaditeľ značky VW Thomas Schäfer nie je podľa zdrojov z práce Slováka Kabane úplne nadšený. Kabaň bol požiadaný, aby zmenil štýl retro pri vozidle Volkswagen ID Life, ktorý bol predstavený na mníchovskom autosalóne v roku 2021, a namiesto neho navrhol modernejší dizajn. Pôvodný koncept mal byť predobrazom vzhľadu základného elektromobilu VW ID, ktorý má byť predstavený v roku 2025.

Automobil Volkswagen ID.7, prvý elektrický sedan značky Volkswagen, v špeciálnom farebnom prevedení. Foto: SITA/AP

Schäfer podľa zdrojov Kabaňov dizajnérsky tím rovnako požiadal, aby prepracoval styling chystanej vlajkovej lode VW – elektromobilu Trinity. Schäferovi išlo o to, aby vozidlo nevyzeralo ako sedan, ale skôr ako crossover.

Päťdesiatročný Kabaň začal kariéru dizajnéra áut v roku 1999 práve vo Volkswagene. V rámci skupiny pracoval pre značky Audi, Bugatti a Škoda. Dlhú kariéru vo Volkswagene má za sebou ale aj Kabaňov nástupca. Tridsaťpäťročný Mindt vyrástol vo Wolfsburgu, kde má Volkswagen svoje hlavné sídlo. Mindtov otec pracoval vo Volkswagene ako dizajnér.

Viac o téme: Bentley, Jozef Kabaň, Škoda Auto, Volkswagen

Súvisiace články

Aktuálne správy