Zlá správa pre Slovensko: Nemecký priemysel sa rúca ako domino! Má to táto priemyselná superveľmoc spočítané?

, ČTK/red

Produkcia nemeckého spracovateľského priemyslu vykazuje od roku 2017 zostupnú tendenciu, ktorá kvôli klesajúcej konkurencieschopnosti naberá na tempe. Dni Nemecka ako priemyselnej superveľmoci sa tak možno chýlia ku koncu, uviedla agentúra Bloomberg.

„Základy nemeckej priemyselnej mašinérie padajú ako domino. Spojené štáty sa Európe vzďaľujú a snažia sa súperiť so svojimi transatlantickými spojencami o investície do klímy. Čína sa stáva väčším konkurentom a prestáva byť nenásytným odberateľom nemeckého tovaru. Posledným úderom pre niektorých výrobcov bol koniec rozsiahlych dodávok lacného zemného plynu z Ruska,“ poznamenala spoločnosť.

Okrem negatívnych vonkajších vplyvov sa Nemecko potýka aj s paralýzou domácej politiky, ktorá prehlbuje vnútorné problémy, ako sú napríklad zaostávajúca infraštruktúra, starnúca populácia, veľká byrokratická záťaž alebo ťažkosti vo vzdelávacom systéme.

Mníchovský inštitút Ifo napríklad odhaduje, že zhoršujúce sa matematické schopnosti populácie pripravia nemeckú ekonomiku do konca storočia zhruba o 14 biliónov eur.

Podarí sa Nemecku prekonať problémy a udržať svoju pozíciu najvýkonnejšej európskej ekonomiky?

„Ak mám byť úprimný, neexistuje veľká nádej,“ uviedol šéf nemeckej strojárskej skupiny GEA Stefan Klebert. „Naozaj si nie som istý, či sme schopní tento trend zastaviť. Mnohé veci by sa museli veľmi rýchlo zmeniť,“ dodal. GEA teraz uzatvára svoju továreň pri Mainzi a presúva výrobu do Poľska.

„Už nie sme konkurencieschopní,“ povedal tento mesiac Bloombergu nemecký minister financií Christian Lindner. „Stávame sa chudobnejšími, pretože nedosahujeme žiadny rast. Zaostávame,“ dodal.

Nemecký minister financií Christian Lindner (vľavo) s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Foto: SITA/AP

Šéfka severoeurópskych aktivít francúzskeho výrobcu pneumatík Michelin Maria Röttgerová varovala, že ochabujúca konkurencieschopnosť priemyslu by mohla uvrhnúť Nemecko do zostupnej špirály. Michelin nedávno oznámil plány na zatvorenie niektorých nemeckých závodov, ktoré povedú k zrušeniu viac ako 1500 pracovných miest.

Export sa dostáva do problémov

„Dostali sme sa do bodu, keď nemôžeme z Nemecka vyvážať pneumatiky pre nákladné autá za konkurencieschopné ceny,“ uviedla Röttgerová. „Ak nemecký export nedokáže byť v medzinárodnom kontexte konkurencieschopný, stráca táto krajina jednu zo svojich najväčších predností,“ dodala.

Plány na obmedzovanie výroby a rušenie pracovných miest v Nemecku už ohlásili tiež napríklad dodávatelia automobilových súčiastok Continental a Robert Bosch. Nepriaznivý vývoj v Nemecku podľa agentúry Bloomberg výrazne urýchlila energetická kríza z predvlaňajšieho leta. Nenaplnili sa síce tie najhoršie scenáre, ktoré počítali so zavedením prídelového systému pri energiách, ceny energií však zostali vyššie ako v iných ekonomikách. To spolu s vyššími mzdami a zložitými regulačnými podmienkami tlačí náklady nemeckých podnikov nahor.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov!

„Nie je to len o energii,“ uviedol šéf výrobcu vetrákov a ventilátorov EBM-Papst Klaus Geissdörfer. „Je to aj o dostupnosti pracovnej sily v Nemecku, ktorá je teraz napätá,“ dodal. Do desiatich rokov podľa neho bude počet obyvateľov v produktívnom veku príliš nízky na to, aby bolo možné udržať súčasné fungovanie nemeckého hospodárstva.

Medzinárodný menový fond (MMF) v januári vo svojom aktualizovanom globálnom výhľade zhoršil odhad tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 0,5 percenta, dovtedy počítal s rastom o 0,9 percenta. Vlani sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka znížil o 0,3 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.

Doplatí na problémy aj Slovensko?

Zlý stav nemeckého hospodárstva ohrozuje aj stredoeurópske ekonomiky závislé od exportu. Tie sa stále spamätávajú z jedného z najhorších inflačných skokov na svete v dôsledku covidovej pandémie.

Úzke obchodné väzby s Nemeckom a s jeho kedysi mohutným automobilovým priemyslom pritom boli pre región po páde komunizmu roky prínosom. Teraz sú ale spomalením rastu najviac ohrozené ekonomiky Česka a Maďarska, ale tiež ekonomika Slovenska. Viac si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: ekonomika , konkurencieschopnosť , Nemecko , priemysel , priemyselná produkcia , priemyselná výroba , výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy