Z nuly na sto rýchlejšie ako Ferrari? Čínsky rival Tesly uviedol svoj nový superšportiak za státisíce dolárov! (foto+video)

, Redakcia

Dominantná čínska automobilka BYD cez víkend predstavila svoju novú pýchu. Je ňou elektrický superšportiak s označením U9, ktorý má dosahovať podobné rýchlosti ako automobily z dielne gigantov Ferrari či Lamgorghini. A má tiež veľmi podobnú cenovku.

Nový prírastok do flotily automobilky BYD s označením U9 bude podľa webu cnbc.com súčasťou jeho luxusnej značky Yangwang, ktorú predstavila iba minulý rok. Čínsky výrobca pritom avizuje, že nový elektrický superšportiak bude dosahovať maximálnu rýchlosť cez 309 kilometrov za hodinu a zrýchlenie z nuly na 100 kilometrov za hodinu dosiahne za 2,36 sekundy.

To je podľa cnbc.com porovnateľné so superšportovými autami vyrábanými značkami ako Ferrari. Jeho hybridný model SF90 Stradale dokáže zrýchliť na 100 kilometrov za hodinu za 2,5 sekundy. Tomu však bude zodpovedať aj cenovka. Nový model U9 sa má predávať v prepočte za vyše 233-tisíc dolárov a jeho dodávky sa majú začať v lete tohto roku.

Čistý elektromobil

Yangwang U9 je pritom čisto elektrický automobil. Čínsky výrobca pri ňom použil lítium-železofosfátovú batériu, ktorá je medzi automobilkami čoraz populárnejšia. Tieto batérie totiž nevyžadujú drahé kovy, ako je kobalt, čím sú lacnejšie.


Automobilka BYD sa svojou výrobou a predajmi doteraz viac zameriavala na domácu Čínu. To sa má ale zmeniť v nasledujúcom období. Vlani totiž firma oznámila, že v rámci svojich plánov na globálnu expanziu otvorí svoju prvú továreň v Európe, o ktorej aktuálne aktívne diskutuje najmä s maďarskou vládou.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Otázkou však zostáva, do akej miery sa čínskemu výrobcovi na globálnom trhu podarí preraziť. Lukratívne trhy, ako Európa či Spojené štáty sa totiž čoraz viac sústredia na podporu predovšetkým vlastných domácich výrobcov elektrických vozidiel.

Viac o téme: BYD , Čína , elektromobil , elektromobilita , elektromobily , Ferrari , Lamborghini , Tesla

Súvisiace články

Aktuálne správy