Volvo odkrylo detaily o novej fabrike na východe Slovenska. Nájdu v nej prácu tisícky ľudí!

, Redakcia

V priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach plánuje Volvo vybudovať výrobné haly a budovy na ploche zhruba 850 tisíc metrov štvorcových. Vo finále by v prvom závode na výrobu čisto elektrických vozidiel na Slovensku mohlo nájsť prácu 8 až 10 tisíc ľudí. Aké budú ich mzdy?

V priemyselnom parku Valaliky na východe Slovenska by už o niečo vyše dva roky mala stáť prvá slovenská automobilka zameraná výhradne na výrobu elektromobilov. Vybuduje ju automobilka Volvo Cars, s ktoru slovenská vláda pred rokom podpísala investičnú zmluvu a schválila aj investičné stimuly. V konečnom dôsledku by mohlo pri Košiciach schádzať z výrobných liniek až pol milióna nových elektromobilov Volvo ročne. V prvej fáze by to mala byť polovica.

„Účelom navrhovanej činnosti je vybudovanie závodu na výrobu automobilov s predpokladanou výrobnou kapacitou 250 tisíc elektrických vozidiel ročne v prvej, následne v druhej fáze, ktorá zahŕňa ďalších 250 tisíc vozidiel ročne. Celková ročná výrobná kapacita tak dosiahne 500 tisíc vozidiel,“ uvádza sa v zámere, ktorý spoločnosť predložila slovenským úradom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Presné načasovanie prípadnej druhej fázy projektu sa však v dokumente nekonkretizuje.

Umiestnenie automobilky Volvo v priemyselnom parku Valaliky. Foto: enviroportal.sk

Začiatok výstavby závodu je naplánovaný na štvrtý kvartál tohto roku. Aktuálne na rozsiahlych pozemkoch priemyselného parku podľa spoločnosti prebiehajú archeologické prieskumy. Zmapovaných je už približne 80 percent územia, hotové by mali byť do konca tohto roka. Koniec výstavby fabriky sa plánuje o dva roky po jej spustení, teda ku koncu roka 2025. Samotná prevádzka závodu by mala byť naštartovaná o rok neskôr.

Jeden z najväčších zamestnávateľov na východe

Z automobilky Volvo Cars tak bude jeden z najväčších zamestnávateľov na východe Slovenska. V každej z dvoch fáz totiž plánuje vytvoriť 4 až 5 tisíc nových pracovných miest. Celkovo by tak pri plnej výrobnej kapacite a zrealizovaní oboch fáz projektu prácu v automobilke mohlo nájsť až 10 tisíc ľudí. Ďalšie stovky nových pracovných miest možno očakávať v nadväzujúcej oblasti subdodávok, služieb a logistiky u dodávateľov automobilky Volvo. Už len pri samotnej výstavbe zámer počíta so zapojením 1300 až 1500 pracovníkov.

Ponúkané platy v novej automobilke by pritom mohli byť zhruba na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Tá podľa údajov Štatistického úradu SR v minulom roku dosiahla niečo cez 1300 eur a ďalej rastie. Volvo so svojom investičnom zámere, ktorý posudzoval vlani vládny kabinet, počíta s priemernými hrubými mzdami na úrovni 1420 eur v roku 2025 s postupným rastom na takmer 1700 eur v roku 2032.

V areáli automobilky by mali postupne vyrásť výrobné priestory a budovy na ploche približne 850 tisíc metrov štvorcových, zhruba 515 tisíc metrov štvorcových komunikácií, parkovacích a spevnených plôch. Súčasťou areálu bude aj ďalších 2,3 milióna metrov štvorcových takzvaných mäkkých terénnych úprav. Súčasťou areálu bude zhruba 4000 parkovacích miest, energetické centrum s troma tepelnými kotlami a počíta sa aj s inštaláciou fotovoltických panelov.

Náklady vyše miliardu, stimuly štvrť miliardy

Samotná výrobná časť automobilky bude pozostávať okrem bežných automobilových výrobných dielní, ako sú karosáreň, lakovňa a finálna montáž, aj z lisovne, prevádzky tlakového odlievania a montáži batérií a elektromotorov.

Schéma technologického procesu výroby v plánovanom závode Volvo: 1 - Prevádzka tlakového odlievania (megacasting), 2 - Lisovanie, 3 - Karosáreň, 4 - Lakovňa, 5 - Finálna montáž, 6 - Výroba batérií a pohonu. Foto: enviroportal.sk

Výstavba celého závodu by mala investora vyjsť na vyše miliardu eur. Podľa investičného zámeru posudzovanom vládou spoločnosť oprávnené investičné náklady odhadla na takmer 1,2 miliardy eur. „Celkové náklady na realizáciu navrhovaného zámeru vzhľadom na pohyblivosť cien stavebných prác, či cien technologických zariadení, v závislosti od vybraných dodávateľov budú stanovené v neskorších štádiách procesu výstavby. Investičné náklady boli určené predbežne, na základe všeobecne uznávaných jednotkových cien pre jednotlivé činnosti,“ uvádza spoločnosť.

Slovenská vláda pritom Volvu na projekt vlani v júli odklepla investičné stimuly v celkovej sume takmer 270 miliónov eur. Má ísť o priamu finančnú dotáciu na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku. Takmer polovica tejto sumy by sa podľa harmonogramu mala čerpať v roku 2026, následne sa majú stimuly dočerpávať ešte v rokoch 2027 a 2028.

Viac o téme: batérie, elektromobil, elektromobilita, elektromobily, investícia, investície, investičné projekty, investičný stimul, Valaliky, Valaliky Industrial Park, Volvo Cars

Súvisiace články

Aktuálne správy