Najviac medu sa vlani do Európskej únie doviezlo z Číny a z Ukrajiny, uviedol Eurostat

Európska únia vlani doviezla 163 700 ton prírodného medu, najviac ho bolo z Číny, z Ukrajiny a z Argentíny. Hodnota dovozu bola 359,3 milióna eur a v porovnaní s rokom 2013 sa dovoz medu z krajín mimo EÚ zvýšil o 20 percent. Informoval o tom v pondelok európsky štatistický úrad Eurostat.

Do krajín mimo únie sa vlani vyviezlo 24 900 ton medu celkovo za 146 miliónov eur. V porovnaní s dobou spred desiatich rokov to prestavuje nárast o 14 percent.

Z Číny vlani EÚ doviezla 60 200 ton, čo je 37 percent celkového dovozu medu z krajín mimo EÚ. Z Ukrajiny pochádzalo 28 percent a z Argentíny 12 percent dovezeného medu.

Najväčší podiel vývozu medu z EÚ vlani smeroval do Británie. Bolo to 4300 ton, čo predstavovalo 17 percent celého medu vyvezeného mimo EÚ. V tesnom závese nasledovali Saudská Arábia, Švajčiarsko, Spojené štáty a Japonsko.

Najväčším dovozcom medu v únii vlani bolo Nemecko

Najväčším dovozcom medu v EÚ vlani bolo Nemecko. Doviezlo 41 000 ton medu z krajín mimo EÚ, čo predstavuje 25 percent všetkého dovozu do EÚ. Druhým najväčším dovozcom bolo Belgicko pred Poľskom, Španielskom a Francúzskom.

Španielsko sa ujalo vedenia ako najväčší vývozca. Do krajín mimo EÚ odoslalo 7100 ton medu, respektíve 29 percent všetkého vývozu medu mimo EÚ. Nasledovalo Nemecko pred Rumunskom, Maďarskom a Gréckom.

Na pondelok pripadá Svetový deň včiel. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o význame opeľovačov pre ekosystémy.

Viac o téme: Argentína , Čína , dovoz , Európska únia EÚ , med , Ukrajina , včelárstvo

Súvisiace články

Aktuálne správy