Ide to! Ukrajinci prvýkrát naviezli americké jadrové palivo do rovnakých reaktorov ako máme na Slovensku

, Redakcia

Ruský Rosatom a jeho dcérska spoločnosť TVEL mala doteraz de facto monopol na dodávky jadrového paliva do ruských reaktorov VVER-440/213. Teda do tých, aké máme aj my na Slovensku. Situácia sa však mení, čo potvrdzuje aj tohtotýždňové navezenie jadrového paliva americkej firmy Westinghouse do reaktorov ukrajinskej atómovej elektrárne Rivne.

Ukrajinci sa na diverzifikáciu dodávok jadrového paliva a znižovanie svojej závislosti na Rusku pripravovali už ďaleko pred vojnou. Do výkonnejších ruských reaktorov typu VVER-1000 americký Westinghouse dodáva palivo dokonca už od roku 2005. V prípade reaktorov VVER-440/213, ktoré prevádzkujeme aj na Slovensku, však malo Rusko na dodávky palivových kaziet cez svoje firmy Rosatom a dcérsky TVEL v podstate monopol.

To sa však zmenilo v pondelok tento týždeň, keď bolo americké jadrové palivo navezené do reaktorov VVER-440/213 ukrajinskej atómovej elektrárne Rivne, ktorá sa nachádza na severovýchode krajiny neďaleko bieloruských a poľských hraníc.

Celý proces výmeny dodávateľa pre tento typ reaktorov pritom trval tri roky. Zmluvu na dodávku palivových kaziet pre reaktory VVER-440/213 podpísal ukrajinský Energoatom s americkou firmou Westinghouse ešte v septembri 2020. Následná invázia vo februári 2022 celý proces ešte urýchlila.

Pondelňajšieho navážania nového paliva v spomínanej elektrárni sa pritom zúčastnili vedúci predstavitelia ukrajinskej vlády na čele s ministrom energetiky Hermanom Haluščenkom či šéfom Energoatomu Petrom Kotinom, ako aj generálny riaditeľ amerického Westinghousu Patrick Fragman.

Vyrobili a dodali za rok a pol

„Keď sa začala totálna invázia z Ruska, obrátili sme sa na našich partnerov vo Westinghouse s návrhom na urýchlenie výroby paliva pre reaktory typu VVER-440. S našou inžinierskou podporou ho vyrobili za rok a pol a dodali ho sem – do jadrovej elektrárne Rivne,“ citoval Kotina web world-nuclear-news.org.

Zavedenie alternatívneho paliva do reaktoru VVER-440 je pritom podľa šéfa Westinghousu odkazom aj pre ostatné krajiny s rovnakými jadrovými blokmi, že ich závislosť na Rusku sa končí. „Urobili sme to spoločne, a to nielen pre Ukrajinu, ale aj pre ďalšie európske krajiny, ktorých jadrové reaktory môžu byť teraz úplne nezávislé od dodávok paliva z Ruska,“ povedal Fragman.

Rovnaké reaktory ako v ukrajinskej elektrárni Rivne máme v slovenských jadrových blokoch. Na snímke elektráreň Mochovce z decembra minulého roka. Foto: TASR

Aktívne kroky smerom k diverzifikácii dodávok jadrového paliva pritom vidíme aj na Slovensku. Len pred pár dňami médiá obletela informácia o podpise zmluvy Slovenských elektrární práve so spoločnosťou Westinghouse. Jej cieľom je získať alternatívneho dodávateľa paliva pre naše reaktory VVER-440, ktoré sú aktuálne v prevádzke tak v Mochovciach ako aj v Jaslovských Bohuniciach.

Dočká sa aj Slovensko?

Prvé dodávky paliva by pritom podľa medializovaných informácií mali na Slovensko prísť do jedného roka od schválenia jeho použitia. Tento proces však môže v našich podmienkach trvať ešte roky. Ako sme písali v našom nedávnom článku, problémom je totiž aj dĺžka celého procesu schvaľovania, ktorá k výmene dodávateľa vedie. Najbližšie roky tak napriek pokračujúcej snahe o diverzifikáciu dodávateľov bude palivo do slovenských atómových elektrární pochádzať iba z Ruska.

Prvé dva bloky atómovej elektrárne Rivne na Ukrajine s reaktormi VVER-440/213 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1980 a 1981. Ide o jediné dva bloky s reaktormi tohto typu na Ukrajine. Ďalších trinásť ukrajinských jadrových blokov je totiž osadených spomínanými reaktormi VVER-1000, do ktorých Američania dodávajú jadrové palivo už od roku 2005.

V Európskej únii je však podľa webu world-nuclear-news.org ďalších 16 jadrových blokov s reaktormi typu VVER-440/213, do ktorých jadrové palivo doteraz dodávali výhradne Rusi. A to vrátane dvoch bohunických a dvoch pôvodných mochoveckých reaktorov. Ďalšie dva bloky aktuálne spúšťané a budované v Mochovciach majú reaktory označované VVER-440/213+, ktoré sú modernizovanou verziou rovnakých reaktorov.

Slovensko sa tak logicky po invázii Ruska na Ukrajinu zaradilo medzi krajiny, ktoré začali diverzifikáciu dodávok jadrového paliva intenzívne riešiť. Reagoval na to aj americký Westinghouse, ktorého švédska dcérska firma zameraná na výrobu jadrového paliva spustila v januári tohto roka zrýchlený program implementácie bezpečnej dodávky paliva VVER.

Viac o téme: atómové elektrárne , Atómové elektrárne Bohunice EBO , Atómové elektrárne Mochovce EMO , Energoatom , jadrové elektrárne , jadrové palivo , jadrové reaktory , Rosatom , Slovenské elektrárne SE , TVEL , Westinghouse

Súvisiace články

Aktuálne správy