Pomýlení investori? Akcie Tesly nakúpili napriek zlým výsledkom, dobré čísla Mety skončili naopak výpredajom!

, Redakcia

Aktuálne dianie na najväčšom akciovom trhu v Spojených štátoch popiera základnú logiku. Kým výsledky Tesly sklamali, jej akcie prudko stúpli. Meta, naopak, očakávania vo výsledkoch prekonala, cena jej akcií však prudko klesla. Čo je za tým?

Ak si hovoríte, že po zverejnení dobrých hospodárskych výsledkov spoločnosti musí prísť zákonite rast jej akcií a po zlých, naopak, ich prepad, zabudnite. Súčasný vývoj na americkej burze nám ukazuje, že základné poučky investovania zďaleka nemusia fungovať vždy.

Dôkazom je prudký nárast hodnoty akcií spoločnosti Tesla a naopak prepad ceny akcií spoločnosti Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook či Instagram. Stalo sa tak po zverejnení hospodárskych výsledkov za prvý štvrťrok počas tohto týždňa. Kým Tesla sklamala, Meta očakávania prekonala. Čo sa teda deje?

Trh sa zbláznil?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa finančný trh zbláznil a investori sú úplne pomýlení, pričom odmeňujú spoločnosti s horšími výsledkami a naopak, trestajú tie s dobrými. Avšak tak to samozrejme nie je,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk analytik investičnej platformy XTB Marek Nemky. Oceňovanie jednotlivých spoločností totiž podľa neho funguje na základe očakávaní, ktoré investori ohľadom spoločnosti majú.

Zatiaľ čo blízka budúcnosť ako napríklad ďalšie kvartály sú zanedbateľné, výhľad na ďalšie roky už zohrávajú pri cene výraznejšiu úlohu. „Navyše očakávania investorov sa v čase menia a niekedy majú tendenciu sa mierne odchýliť od reality, či už čo sa týka prílišného optimizmu alebo pesimizmu,“ dodáva Nemky.

Investovali ste niekedy do akcií?

Čo sa týka očakávaní a sentimentu investorov, tak podľa neho finančný trh reagoval viac-menej správne. Tesla prežíva už dlhodobejšie negatívny sentiment, keďže prichádzajúce nové informácie o spomalení v sektore, slabých predajoch automobilov, odvolaní modelov Cybertruck, problémoch vo výrobe a pomalom nástupe nových modelov spôsobili, že investori veľmi optimistickí neboli a svoje očakávania podstatne znížili. Akcie sa taktiež od svojich maxím obchodovali o viac ako 65 percent nižšie a tak už v sebe mali nacenené rôzne katastrofické scenáre.

Spomínané negatívne informácie sa napokon podľa očakávania pretavili aj do samotných výsledkov Tesly za prvý kvartál tohto roka. Tržby spoločnosti klesli o 9 percent a prevádzkový zisk dokonca o 56 percent. Čísla pritom zaostali aj za očakávaniami analytikov. „Avšak stačilo jemné naznačenie, že firma má pred sebou ešte svetlú budúcnosť a investori hneď dokázali zmeniť svoj názor a akcie rástli po výsledkoch o približne 12 percent,“ hovorí Nemky.

Náladu investorov pritom napriek slabým výsledkom posilnili komentáre spoločnosti, že plánujú akcelerovať vydanie nových vozidiel, licencovať ich systém asistencie vodiča (FSD). Svoju úlohu zohrali aj komentáre o produkcii nových modelov už začiatkom roka 2025 a veľkolepé plány zvýšiť produkciu o viac ako 50 percent alebo náčrt aplikácie pre robotické taxíky. „Investori tak po týchto vyhliadkach opäť prehodnotili svoje výhľady a rozhodli sa opäť vložiť svoju dôveru do tejto spoločnosti,“ uvádza analytik XTB.

Meta rastie, investície však vyvolávajú pochybnosti

Úplne opačný príbeh sa v rovnakom čase odohrával s akciami spoločnosti Meta, ktorá prevádzkuje populárne sociálne siete Facebook či Instagram. Firma zverejnila výsledky nad očakávaniami analytikov, pričom zisk jej rástol medziročne o 114 percent a tržby o 27 percent. Navyše, investori boli už historicky optimistickí s tým, ako sa im podarilo znižovať náklady, prepúšťať zamestnancov, rýchlo rásť a zároveň vytvárať nové produkty umelej inteligencie ako model LLama 3, ktorý je porovnateľný s konkurenčnými produktmi.

„Vidno to bolo aj na akciách, ktoré za posledný rok vzrástli o viac ako 130 percent. Očakávania sa však po príchode hospodárskych výsledkov opäť trošku zreálnili, keďže spoločnosť ohlásila mierne nižší výhľad do ďalšieho kvartálu, ktorý ukazuje rast tržieb o približne 18 percent medziročne,“ hovorí Nemky. Ako dodáva, Meta tiež informovala, že kapitálové náklady sa budú v tomto ale aj v ďalších rokoch naďalej zvyšovať, keďže firma potrebuje postaviť robustnú datacentrovú infraštruktúru, aby si udržala konkurencieschopnosť pri trénovaní nových jazykových modelov a umelej inteligencie.

Investori si navyše pamätajú aj nedávny začiatok masívnych investícií do produktov virtuálnej reality, ktoré príliš neocenili. „Napriek spáleniu 45 miliárd dolárov od roku 2020 v tomto segmente spoločnosť nedokáže generovať prevádzkový zisk a naďalej kvartálne spáli ďalšie 4 miliardy dolárov,“ upozorňuje Nemky.

Meta navyše informovala, že v dohľadnej budúcnosti neplánuje v kapitálových výdavkoch poľaviť ani v tomto segmente. „Investori sa tak opäť začínajú obávať o tento nový investičný cyklus do umelej inteligencie, ktorý znovu zatiaľ neposkytuje jasné monetizačné ciele nad rámec zvýšených príjmov z reklamy z ich aplikácií. Začali tak predávať tieto akcie, ktorých cena sa po výsledkoch zatiaľ prepadla o viac ako 15 percent,“ konštatoval Nemky.

Viac o téme: akcie , akciový trh , hospodárske výsledky , Marek Nemky , Meta Platforms , Tesla , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy