Koniec rozvoja zelenej energetiky na Slovensku? Regulátor chce zvýšiť kľúčový poplatok, výrobcovia sa búria!

, Redakcia

Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť, tvrdia predstavitelia výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Obnoviteľné zdroje energií (OZE) na Slovensku môžu už čoskoro čeliť veľkej bariére. Upozorňuje na to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), podľa ktorej Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) plánuje pre tieto zdroje zvýšiť poplatok za prístup do siete, tzv. G-komponent, a to až o 233 percent. Poplatok hradia výrobcovia elektriny prevádzkovateľom siete, do ktorej sú ich elektrárne pripojené. “S takýmto navýšením nedokáže fungovať bez straty významná časť vodných, fotovoltických, veterných, ale ani bioplynových elektrární. Nedokážu si totiž zarobiť na úvery či financie potrebné na ich prevádzku,“upozorňuje výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Schválenie zvýšenia tohto poplatku navyše podľa SAPI bude znamenať aj stopku pre výstavbu nových OZE na Slovensku, čo je v rozpore s praxou v ďalších krajinách Európskej únie, ktoré sa snažia rozvoj obnoviteľných zdrojov naopak zjednodušovať. „Keďže ani nové zdroje nebudú mať ekonomickú návratnosť, investori radšej budú pripravovať svoje projekty v iných, napríklad aj okolitých krajinách,“ upozorňuje Karaba.

Zástupcovia výrobcov zelenej energie zároveň upozorňujú, že ÚRSO k návrhu na zvýšenie kľúčového poplatku nepredložil žiadnu analýzu, ktorá by ho odôvodňovala. Vyše 230-percentné zvýšenie je tak pri 10-percentnej inflácii podľa Karabu neobhájiteľné. Zároveň je podľa neho otázne, najmä vzhľadom na skrátené pripomienkové konanie, či je zo strany regulátora vôbec záujem diskutovať o jeho opodstatnenosti a dôsledkoch.

Tento krok regulačného úradu prichádza navyše v čase, kedy elektrina z obnoviteľných zdrojov, najmä fotovoltaických a veterných elektrární, zažíva vo svete mimoriadne dynamický rozvoj. Práve veterné a fotovoltické elektrárne totiž podľa SAPI počas energetickej krízy ušetrili spotrebiteľom v Európskej únii na základe údajov Medzinárodnej energetickej agentúry zhruba 100 miliárd eur.

Problém aj pre investorov?

Pri samotných výrobcoch zelenej elektriny to však podľa SAPI nekončí. Vo finále môže mať rozhodnutie regulátora negatívny dopad aj na rozhodnutia potenciálnych investorov. V súčasnosti totiž firmy bazírujú na dodržiavaní ESG štandardov, ktoré zohľadňujú aj aspekt ochrany životného prostredia, aby si vylepšili ratingy a tým aj vlastné financovanie. Súčasťou toho je aj zaobstaranie zelenej energie ideálne z lokálnych zdrojov.

Ste priaznivcom zelenej energie?

Zvýšenie G-komponentu o navrhovaných 233-percent by však podľa SAPI elektrinu z nových zdrojov predražilo natoľko, že by ju od výrobcov z OZE pri aktuálnych trhových cenách nikto nekúpil. Investori by tak boli nútení hľadať iné alternatívy vylepšenia svojho hodnotenia ESG, bez lokálnych zdrojovo OZE by však na najvyššie hodnotenie nedosiahli.

Tento problém sa podľa SAPI týka aj avizovaných investícií do výroby batérií pre automobilový priemysel, keďže toto odvetvie prísne zohľadňuje uhlíkovú stopu ich výroby, ale aj ďalších priemyselných odvetví, či dokonca aj sektora služieb. „V hre sú tisícky pracovných miest, keďže investori si dnes vedia vybrať krajiny a lokality, kde sú zelené zdroje. Prípadne si vyberú také, kde štát reálne vytvára podmienky, aby dokázali takýto dopyt výrobného sektora pomerne rýchlo pokryť nové projekty,“ upozorňuje Karaba.

Desiatky zmien v regulácii

Zvýšenie G-komponentu, teda oficiálne platby za prístup do distribučnej sústavy, je pritom len jednou z desiatok zmien, ktoré regulátor v utorok predložil do pripomienkového konania. Okrem regulácie v oblasti elektroenergetiky sa týkajú aj teplárenstva či plynárenstva. Všetky vyhlášky pritom predložil do pripomienkového konania v expresnom režime a chce aby boli účinné už od júla tohto roka. Vyhlášky úradu pritom neschvaľuje vláda, o ich obsahu rozhoduje iba regulátor.

Samotný návrh zvýšenia G-komponentu pre užívateľov distribučných sústav z 15 percent hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity na 50 percent ÚRSO odôvodňuje jednoducho tým, že aj títo užívatelia distribučné sústavy využívajú. „Zároveň sa uvedené zvýšenie platby za prístup do distribučnej sústavy v smere dodávky do distribučnej sústavy pozitívne prejaví znížením celkových nákladov prevádzkovateľov distribučných sústav, čo sa pozitívne prejaví znížením výsledných taríf za prístup do distribučnej  sústavy a distribúciu elektriny,“ dodáva regulátor.

Viac o téme: elektrická energia , elektrina , obnoviteľné zdroje energie OZE , OZE , regulácia , Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie SAPI , Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO , zelená elektrina , zelená energia

Súvisiace články

Aktuálne správy