Vymenia slovenské atómky ruského dodávateľa jadrového paliva? Signálov pribúda, tak skoro to však nebude

, Redakcia

Ruská invázia na Ukrajinu v rekordných časoch prepisuje svetové mapy distribúcie energetických zdrojov. Európe sa nad očakávania efektívne darí odstrihávať od závislosti od ruských fosílnych palív. Jedna energetická závislosť však pretrváva a výrazne ju pociťuje aj Slovensko. Jadrové palivo do slovenských atómových elektrární totiž napriek rozbehnutým snahám o diverzifikáciu stále dodáva, a najbližšie roky aj bude, iba ruský Rosatom.

Hoci ministerstvo hospodárstva, ako aj samotný prevádzkovateľ atómových elektrární na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne, aktívne pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva, bude to trvať ešte zrejme roky, kým sa podarí jadrové palivo od ruského Rosatomu nahradiť.

Momentálne je totiž pre ruské reaktory VVER 440 prevádzkované na Slovensku licencované iba palivo od tohto dodávateľa. Západní producenti tak musia najprv vhodné palivo pre tieto reaktory pripraviť a následne prejsť aj detailnou certifikáciou. A tento proces sa ešte ani nezačal.

Faktom však je, že Slovenské elektrárne, ako jediný prevádzkovateľ atómových elektrární na Slovensku, už vlani vyhlásil medzinárodný tender na dodávky jadrového paliva od iných dodávateľov. Aktívne ho v tom podporuje aj štát.

„Ministerstvo hospodárstva SR ako menšinový akcionár spoločnosti Slovenské elektrárne podporuje snahy zvyšovania energetickej bezpečnosti, vrátane diverzifikácie jadrového paliva,“ uviedla pre portál oPeniazoch.sk hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík. Ako však dodala, výber nového dodávateľa je plne v kompetencii spoločnosti Slovenské elektrárne.

Víťaz tendra zatiaľ neznámy

Hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková pre portál oPeniazoch.sk potvrdila, že tento proces prebieha. „Slovenské elektrárne v uplynulom roku vyhlásili medzinárodný tender na dodávky jadrového paliva a zároveň na riešení problematiky diverzifikácie dodávateľa jadrového paliva spolupracujú spoločne s európskymi prevádzkovateľmi zariadení typu VVER 440,“ uviedla a pripomenula aj existujúci kontrakt s ruským Rosatomom, ktorý je platný do roku 2026.

Šéf elektrární Branislav Strýček pritom vo februári pre denník Hospodárske noviny tvrdil, že tender spoločnosť stále vyhodnocuje a nechcel preto konkretizovať jeho víťaza. Potvrdil však, že Slovenské elektrárne sú v komunikácii s americkou firmou Westinghouse a francúzskym Framatomom. Nech to bude ktokoľvek, možno však podľa neho očakávať, že náklady na jadrové palivo porastú.

Jedným z faktorov bude zrejme cena uránu, ktorá aktuálne stúpa. Ďalším bude ale fakt, že alternatíva paliva pre ruské reaktory VVER 440 doteraz na Západe de facto neexistovala a všetci ich prevádzkovatelia odoberali palivo od Rosatomu. Noví dodávatelia tak budú musieť vhodné a bezpečné palivo nielen vyprodukovať, ale aj ho nechať certifikovať a otestovať. A to všetko bude stáť čas aj peniaze.

Samotný výber nového dodávateľa je tak iba prvým krokom v dlhom procese. Palivo bude ešte potrebné vyrobiť a následne podať žiadosť o jeho licencovanie na Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR), ktorý na slovenské atómky dohliada. A ako úrad potvrdil pre oPeniazoch.sk, to sa ešte nestalo. „V danej oblasti úrad neeviduje zo strany držiteľa povolenia žiadosť o licencovanie jadrového paliva od iného dodávateľa,“ uviedol Karol Kotora z kancelárie ÚJD SR.

Dlhý proces licencovania

Od momentu, kedy Slovenské elektrárne žiadosť o povolenie nového paliva podajú, je pritom podľa úradu potrebné počítať minimálne s ročným procesom licencovania. Vychádzajú z aktuálnych skúseností s licencovaním nového typu paliva RS-E, kde celý proces na vydanie súhlasu na použitie paliva od podania žiadosti zo strany Slovenských elektrární do vydania povolenia trval približne rok. Tomu pritom predchádza ešte približne rovnako dlhá príprava.

Úrad navyše pripomína, že v spomenutom prípade licencovania išlo o overený a vo svete už používaný typ jadrového paliva. Procesy sa tak pri posudzovaní úplne nového typu paliva zrejme ešte predĺžia. „V prípade úplne nového typu paliva od iného dodávateľa je potrebné predpokladať väčší rozsah aktivít zo strany ÚJD SR, pričom posudzovanie nie je limitované len na samotné palivo, ale aj na validáciu systému vnútroreaktorovej kontroly, softvéru, posúdenie oblasti ohrozenia a podobne,“ dodáva Kotora.

Príprava na samotné licencovanie v prípade spomínaného paliva RS-E pritom podľa úradu trvala ďalší približne rok. V rámci nej musí žiadateľ o povolenie zhromaždiť potrebnú dokumentáciu a všetky potrebné informácie. Až následne je dokumentácia predložená na ÚJD SR a povoľovací proces sa začína jej posúdením.

Koľko paliva sa spotrebuje v jednom reaktore?
Pokiaľ ide o množstvo paliva potrebného na kampaň, každý rok sa v reaktore vymení zhruba jedna pätina palivových kaziet, čo predstavuje približne 9 ton obohateného uránu. V reaktore je dovedna približne 42 ton obohateného uránu v palivových kazetách.

Všetky tieto procesy sú však vzhľadom na charakter tohto energetického zdroja podľa úradu nevyhnutné. „Akýkoľvek nový typ jadrového paliva musí spĺňať všetky technické a bezpečnostné požiadavky stanovené legislatívou s dôrazom na jadrovú bezpečnosť,“ dodáva Karol Kotora z kancelárie ÚJD SR.

Viac o téme: Framatome , jadrová energia , jadrové elektrárne , jadrové palivo , Ministerstvo hospodárstva SR MH , Oľga Baková , Rosatom , Slovenské elektrárne SE , Úrad jadrového dozoru SR ÚJD , Westinghouse

Súvisiace články

Aktuálne správy