Záujem domácností o fotovoltiku v prvom štvrťroku mierne klesol

Vysoké ceny energií zvýšili záujem domácností o inštaláciu fotovoltických elektrární, ten však v prvom štvrťroku 2024 mierne klesol. Záujemcovia o fotovoltiku sa často stretávali s bariérami pri povoľovaní a v administratívnych procesoch. Poukázala na to sprostredkovateľská spoločnosť 123dopyt.sk.

„V roku 2024 sa za prvé štyri mesiace znížil dopyt po fotovoltike o 38 %. Pripisujeme to jednak tomu, že kto mal záujem o tento typ ekonomického šetrenia, siahol po investícii zrejme práve v roku 2023 alebo dokonca ešte v roku 2022, keď sa taktiež dali čerpať dotácie z programu Zelená domácnostiam,“ uviedol riaditeľ spoločnosti 123dopyt.sk Otto Kočí.

Jedným z dôvodov, prečo sa znížil dopyt po fotovoltike, boli podľa spoločnosti aj nevydané poukážky od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktoré mali čiastočne pokryť domácnostiam náklady na inštaláciu. Poukážky by SIEA mala začať vydávať už počas najbližších týždňov.

Foto: unsplash.com/Markus Spiske

Nulové emisie

Sprostredkovateľská spoločnosť evidovala nárast pri rekonštrukciách domácností, keď sa zvýšil záujem ľudí o služby súvisiace so zateplením domov, inštaláciou tepelných čerpadiel či výmenou striech. „V prvom štvrťroku 2024 sa ľudia pustili do úprav, ktoré dlho odkladali, pretože v období lacných energií neboli až také dôležité,“ objasnil Kočí.Od roku 2030 by mali podľa smernice o energetickej hospodárnosti budov všetky nové stavby dosahovať nulové emisie. Zvýšený nárast o fotovoltické panely by sa mal tak podľa Kočího prejaviť v najbližších rokoch.

Viac o téme: domácnosti , fotovoltické elektrárne , fotovoltické panely , fotovoltika , pokles , záujem

Súvisiace články

Aktuálne správy