Slovenskí vlastníci chystajú v známej českej firme radikálne zmeny: Avizujú prepúšťanie aj predaj časti podniku!

, ČTK/red

Jednu z najznámejších českých globálnych značiek už dve dekády ovláda slovenská skupina HTC Investments. Tá však v brnianskom výrobcovi traktorov Zetor aktuálne chystá radikálne zmeny. Tie sa majú týkať jednak výrobného portfólia, zamestnanosti v podniku ako aj samotného vlastníctva firmy. Netaja sa tým, že chcú polovicu Zetoru predať.

Brniansky Zetor nebude od roku 2025 vyrábať pre svoje traktory vlastné motory a prevodovky. V rozhovore v stredajšom vydaní českých Hospodárskych novín (HN) to uviedol predseda predstavenstva firmy Martin Blaškovič. Zetor Tractors bude kupovať motory a prevodovky z Nemecka a Talianska. Počet zamestnancov firmy, ktorý teraz spolu s dcérskymi firmami predstavuje 399 ľudí, sa zníži asi o stovku. Vlastník Zetoru, slovenská skupina HTC Investments, tiež plánuje predať až polovicu firmy. Teraz hľadá investora. O úplnom ukončení výroby v Brne sa ale podľa Blaškoviča neuvažuje.

V brnianskej centrále sa firma podľa šéfa predstavenstva a hlavného akcionára podniku sústredí na vývoj traktorov, a nie na riešenie emisných noriem pre motory. „Od januára 2025 už preto Zetor nebude vyrábať traktory s vlastnými motormi a prevodovkami,“ povedal denníku Blaškovič. „Nahradíme ich motormi z nemeckého Deutze a prevodovkami od nemeckej ZF a talianskej firmy Carraro,“ dodal.

„Naša predstava je, že v Brne bude mať Zetor vývoj, marketing, obchod a zostavovanie traktorov pre Európu a USA,“ uviedol Blaškovič. Pre zvyšné časti sveta je podľa neho výroba v Česku príliš drahá. Podľa stratégie Zetoru do roku 2028, sa chce firma vrátiť na predtým tradičné trhy v Latinskej Amerike, Afrike a Austrálii. „Na týchto trhoch ale musíme ísť s cenou dole,“ povedal. Ukončením výroby motorov a prevodoviek a prepustením časti zamestnancov ušetrí podľa neho podnik na nákladoch vyše 200 miliónov korún ročne.

Zostrené na Indiu

Návrat na mimoeurópske trhy je podľa neho spojený s dcérskou indickou firmou Zetor India. „Materiálové náklady tvoria v Zetore 86 percent ceny traktora. A tie sú v Indii až o tretinu lacnejšie,“ uviedol. Špekulácie o konci výroby v Brne a jej prevedení do Indie sú však podľa neho nezmyselné. „Traktory sa v Brne budú vyrábať ďalej a budú naďalej tvoriť väčšinu prevádzkového zisku Zetoru,“ doplnil.

V Indii má Zetor tiež spoločný podnik s tamojším partnerom VST Tillers Tractors. Vlani Zetor oznámil, že spoločne vyvinuli dva nové modely traktorov. Tento rok v októbri už podľa Blaškoviča v juhoindickom Hosure začala sériová výroba traktorov VST Zetor. „Do konca roka vyrobíme prvých 300 traktorov, na budúci rok ich budú 2000,“ povedal HN.

Značka Zetor vznikla pôvodne ako oddelenie brnianskej Zbrojovky v roku 1946. Po páde komunistického režimu sa podnik pohyboval na hrane existencie. Z ťažkostí sa dostal až po roku 2002, keď ho odkúpil súčasný majiteľ, bratislavská HTC Investments. Teraz podľa Blaškoviča hľadá HTC pre Zetor ďalšieho investora, okrem iného kvôli rozširovaniu výroby v Indii. „Počas jesene čakáme prvé reakcie. Sme pripravení predať až polovicu firmy. Chceme ale v Zetore zostať,“ uviedol.

Vedeli ste, že výrobcu traktorov Zetor vlastnia Slováci?

Firma Zetor Tractors vlani zvýšila medziročne tržby o 4,9 percenta na 2,34 miliardy korún, ale skončila v strate po zdanení 102,9 milióna. V tomto roku podľa Blaškoviča strata klesne. „Za tento rok bude strata Zetoru asi 80 miliónov korún, na budúci rok ťažko predvídať. Už v roku 2025 by Zetor Tractors, teda brnianska časť, mala mať vďaka úsporám kladnú EBITDA (hrubý prevádzkový zisk, pozn. red.) 189 miliónov korún a v roku 2028 sa chceme vďaka predajom nových modelov dostať na 356 miliónov,“ uviedol.

„Pokiaľ ide o Zetor India, teda traktory pre tzv. neemisné trhy, tam v roku 2028 vychádza EBITDA na 18 miliónov korún. Zo spoločného podniku s VST Tractors by naša časť EBITDA mala byť 45 miliónov,“ doplnil.

Viac o téme: HTC Investments , India , Martin Blaškovič , výroba , zamestnanosť , Zetor

Súvisiace články

Aktuálne správy