Nepríjemné správy pred víkendom: Pokles cien benzínu a nafty sa zastavil!

, Redakcia

Dobré správy z predchádzajúcich týždňov o poklese cien pohonných látok sa aspoň nateraz skončili. Pokles cien benzínov a nafty sa totiž po dvoch týždňoch zlacňovania zastavil.

Ceny benzínov a nafty zostali podľa údajov Štatistického úradu SR na prelome apríla a mája ustálené. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom boli však ceny pohonných látok v priemere vyššie o viac ako 8 percent.

Spotrebiteľské ceny benzínov a nafty sa počas 18. týždňa tohto roka roka takmer nemenili, nafta dosahovala 15 týždňové minimum, benzín 98 zasa 5 týždňové minimum.

Cena benzínu 95 počas 18. týždňa zostala takmer nezmenená, medzitýždňový rast bol len o jednu desatinu centa a spotrebitelia zaň platili 1,660 eura. Naopak benzín natural 98 o desatinu centa zlacnel a jeho liter sa predával za 1,876 eura. Cena nafty zostala na úrovni 1,541 eura za liter.

„Plyn LNG zdražel o 2,5 centa na 1,530 eura za kilogram. Mierne zdražel aj plyn LPG, ktorý sa predával za 0,698 eura za liter a CNG, ktorého hodnota bola na úrovni 1,601 eura za kilogram,“ dodávajú štatistici.

Štatistický úrad od začiatku roka pravidelne zverejňuje priemerné ceny deviatich druhov palív pre motorové vozidlá, vrátane alternatívnych druhov pohonných hmôt. Počas 18. týždňa bola cena plynu bioLNG na úrovni 2,463 eura za kilogram, čo predstavovalo zdraženie o takmer 41 centov. Ceny ostatných alternatívnych pohonných látok sa medzitýždenne nezmenili. Vodík sa predával za 21,60 eura za kilogram a elektrická energia, slúžiaca na nabíjanie elektromobilov, za 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).

V medziročnom porovnaní bola cena benzínu natural 98 vyššia o 8,5 percenta, natural 95 a nafta boli vyššie zhodne o 8,4 percenta. Plyny používané na pohon motorových vozidiel sa medziročne predávali lacnejšie, a to LNG o 5,1 percenta a LPG o 0,1 percenta. Cena plynu CNG medziročne vzrástla o 6,7 percenta.

Analytik finančných trhov XTB Marek Nemky upozornil, že ceny ropy sa v minulom týždni prepadli a nakoniec uzavreli na cene 82,96 dolára za barel, čo bolo o 7,3 percenta nižšie v porovnaní s predošlým týždňom. „Dôvodom bol primárne nárast zásob v USA, ktorý naznačoval slabnúci dopyt. V tomto týždni po prepade cien však pozorujeme miernu stagnáciu a ceny ropy sa pohybujú na úrovni 84 dolárov za barel, čo je o 1,27 percenta vyššie,“ dodáva.

Zaujíma vás, ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami?
Veľké porovnanie cien benzínov a nafty v Európskej únii nájdete na tomto odkaze

Mierny nárast cien prišiel primárne z dôvodu poklesu zásob v USA, avšak stabilizácia cien po silnej korekcii prichádza pravidelne, takže nebolo to žiadne prekvapenie. Pred sezónou sa podľa analytika postupne opäť rozbehli americké rafinérie a ich výkon bol o 1 p.b. vyššie ako v predošlom týždni na úrovni 88,5 percenta, avšak stále to je výrazne menej ako v minulom roku, kedy pred sezónou bol výkon rafinérií až na úrovni 91 percent z celkovej kapacity. „To stále naznačuje slabší dopyt v Spojených štátoch po pohonných hmotách a výraznejší impulz na rast cien ropy tak chýba,“ upozorňuje Nemky.

Z východu však podľa analytika prichádzajú o niečo pozitívnejšie dáta, keď tie o zahraničnom obchode v Číne naznačili silnejší dopyt. Čína importovala v apríli približne 10,88 miliónov barelov denne, čo bolo o 5,45 percenta viac ako v predošlom roku.

Existuje ešte priestor na pokles cien?

Čo sa týka veľkoobchodných cien pohonných hmôt v Rotterdame, tak zatiaľ čo benzín pokračoval v poklese, tak ceny nafty sa mierne odrazili od svojho krátkodobého minima. „Na Slovensku sa však zatiaľ zlacnenie veľkoobchodných pohonných hmôt a ropy neprejavilo v štatistických dátach, ktoré sú o týždeň pozadu. Z toho dôvodu tak priestor na zlacnenie ešte je,“ dodáva Nemky.

Trh s ropou je taktiež ešte naďalej v klesajúcom trende a silnejší impulz na oživenie zatiaľ nevidíme. V tomto mesiaci sa však už postupne naštartuje sezónnosť a pokles cien sa tak môže zastaviť. Dôležité bude podľa analytika XTB taktiež júnové zasadnutie OPEC, ktoré môže naďalej predĺžiť reštrikcie a pokračovať v obmedzovaní ponuky, čo by opäť vyvolávalo tlak na rast cien.

Viac o téme: benzín , ceny palív , ceny ropy , Federálny rezervný systém Fed , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , ropa , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy