Záujem firiem z Európskej únie investovať v Číne klesol na rekordné minimum

Podiel firiem z Európskej únie, ktoré považujú Čínu za najlepšiu investičnú destináciu, klesol na rekordné minimum. Obnovenie dôvery v druhú najväčšiu ekonomiku sveta môže trvať roky. Uviedla to vo svojom najnovšom prieskume podnikateľskej dôvery lobistická skupina Európska obchodná komora v Číne.

Vyhliadky na podnikanie v Číne sú tiež najnižšie od začiatku sledovania týchto údajov, teda za 20 rokov. Viac než štvrtina respondentov je pesimistická ohľadom svojho súčasného rastového potenciálu a 44 percent je znepokojených budúcimi vyhliadkami.

Iba 13 percent firiem uviedlo, že v súčasnosti vidí Čínu ako hlavnú investičnú destináciu. V roku 2023 ich bolo 16 percent a je to tiež oveľa menej, než v čase pandémie choroby covid-19, keď prísny režim nulovej tolerancie spôsobil, že tento údaj klesol v roku 2019 na 17 percent z jednej štvrtiny.

„Existujú znepokojivé známky toho, že niektoré európske spoločnosti opúšťajú svoje aktivity v Číne alebo obmedzujú svoje ambície, pretože problémy, ktorým čelia, prevažujú nad výhodami prítomnosti v Číne,“ povedal pri prezentácii prieskumu prezident komory Jens Eskelund.

Zahraničné firmy sa cítia menej vítané než predtým

Vzhľadom na to, že čínska ekonomika sa potýka s problémami a prezident Si Ťin-pching napriek nesúhlasu západných krajín nabáda k sebestačnosti a trvá na modeli rozvoja výroby financovanej dlhom, zahraničné firmy sa cítia menej vítané než predtým. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok naliehali na čínskeho prezidenta, aby zabezpečil vyváženejší obchod s Európou. Si ale počas svojej návštevy Paríža nejavil príliš známok ochoty ponúknuť zásadné ústupky, upozornila agentúra Reuters.

„Hlbšie štrukturálne problémy Číny – vrátane pomalého dopytu, vysokej úrovne vládneho dlhu a pretrvávajúcich problémov v sektore nehnuteľností – budú naďalej ovplyvňovať vyhliadky domácich aj zahraničných spoločností,“ uviedla komora. Tie sa obávajú, že by ekonomika Číny mohla spomaliť do tej miery, že sa bude cítiť ako v recesii.

Najnižší je teraz tiež počet spoločností s nárastom tržieb

Najnižší za čas merania je tiež teraz počet spoločností, ktoré hlásia nárast tržieb. Takmer 40 percent respondentov uviedlo, že najväčšou výzvou pre ich podnikanie je nezdravá čínska ekonomika, na druhom mieste s podielom 15 percent skončila spomaľujúca globálna ekonomika.

„Spoločnosti naďalej presúvajú investície, ktoré boli pôvodne plánované v Číne, na alternatívne trhy, ktoré sú vnímané ako predvídateľnejšie, spoľahlivejšie a transparentnejšie,“ dodala komora.

Viac o téme: Čína , čínska ekonomika , Európska únia EÚ , firmy , investovanie , obchodná komora

Súvisiace články

Aktuálne správy