Silnejší vyhráva: Aktuálna kríza je rizikom najmä pre menšie banky, finanční obri z nej môžu vyjsť ešte mocnejší

, Redakcia

Aktuálna banková kríza vyvolala množstvo otázok a najmä pripomenula veľkú finančnú krízu z roku 2008. Charakter krízy je však iný. Kým počas finančnej krízy pred pätnástimi rokmi sa do problémov dostávali systémové veľké bankové domy, tentokrát sú najohrozenejšie najmä menšie banky. Špeciálne tie, ktoré majú vysoký podiel nepoistených vkladov.

Potvrdzuje to aj správanie investorovom na akciovom trhu. Tí totiž v pondelok dali jasne najavo, čo si o aktuálnej bankovej kríze myslia. Výrazne prepady akcií prvý deň obchodovania na trhu po búrlivom víkende s pádom dvoch bánk sa totiž týkali práve menších špecializovaných bánk, kým veľké bankové domy sa držali v poklesoch maximálne v jednotkách percent, pripomína The Wall Street Journal.

Investori podľa denníka posudzovali najmä to, aký objem nepoistených vkladov konkrétne bankové domy majú a najmä veľkosť samotnej banky. A odniesla si to First Republic Bank, ktorej akcie sa v pondelok prepadli o viac ako 60 percent. A to napriek tomu, že v nedeľu avizovala, že sa jej podarilo zabezpečiť dostatok zdrojov likvidity.

Dôvod je jednoznačný: First Republic Bank, ktorá sa zameriava na bohatých privátnych klientov, mala totiž ku koncu minulého roka takmer 120 miliárd dolárov v nepoistených vkladoch, čo predstavovalo až dve tretiny celkových vkladov. Podobne, takmer 30 percent odpísali akcie banky Comerica, komerčnej banky zameranej na korporátnu klientelu, ktorá má taktiež zruba dve tretiny vkladov nepoistených.

Budú silní ešte silnejší?

Pravdou je, že veľké systémové banky držia ďaleko väčší objem nepoistených vkladov. Citigroup či JPMorgan ich ku koncu vlaňajška evidovali v hodnote cez bilión dolárov, Bank of America zase v sume vyše 700 miliárd dolárov. V ich prípade však kľúčovú úlohu momentálne zohráva ich veľkosť, a tým pádom aj schopnosť zabezpečiť likviditu.

"Je zrejmé, že veľkosť je momentálne kľúčovou premennou. JPMorgan Chase, najväčšia americká banka podľa aktív na úrovni 3,7 bilióna dolárov na konci roka 2022, klesla v pondelok o menej ako 2 percentá," pripomína The Wall Street Journal. Akcie Citigroup klesli o vyše 7 percent, Bank of America oslabila o takmer 6 percent.

Podľa denníka síce nie sú veľké banky úplne zbavené hrozieb vyplývajúcich z úrokového rizika, ktoré bolo kľúčovým faktorom pri páde Silicon Valley Bank, investori ich veľkosť, diverzifikáciu obchodných aktivít a tiež úroveň ich regulácie však považujú za signál stability. Výsledkom celej bankovej krízy tak podľa The Wall Street Journal môže byť, že sa ešte urýchli presun vkladov z menších regionálnych bánk do veľkých bankových domov.

Viac o téme: Bank of America BofA , banková kríza , bankrot , banky , Citigroup , Comerica , finančná kríza , First Republic Bank , JPMorgan Chase , The Wall Street Journal , vklady

Súvisiace články

Aktuálne správy