Finančná nákaza sa šíri: Americké úrady zavreli ďalšiu banku s aktívami cez 100 miliárd dolárov (aktualizované)

, ČTK/TASR

Americké úrady v nedeľu uzavreli newyorskú banku Signature Bank. Rozhodnutie nasleduje po piatkovom uzavretí Sillicon Valley Bank (SVB), ktoré sa stalo najväčším krachom banky v USA od zrútenia Washington Mutual v roku 2008.

Aktualizované 16:00: Prezident Joe Biden v pondelok uisťoval Američanov, že bankový systém v USA je bezpečný

Podľa regulačných orgánov by ponechanie banky v prevádzke mohlo ohroziť stabilitu celého finančného systému. Signature Bank mala na konci minulého roka vklady 88,59 miliardy amerických dolárov a aktíva 110,36 miliardy dolárov, oznámilo ministerstvo financií štátu New York.

Kontrolu nad Signature Bank prevzala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Všetci sporitelia budú odškodnení a daňoví poplatníci neponesú žiadne straty, dodalo americké ministerstvo financií a bankové regulačné orgány v spoločnom vyhlásení.

Štvrtina vkladov z kryptomien

Signature bola komerčná banka s pobočkami pre súkromných klientov v New Yorku, Connecticute, Kalifornii, Nevade a Severnej Karolíne. Mala osem národných oblastí podnikania, vrátane komerčných nehnuteľností a digitálneho bankovníctva. Takmer štvrtina jej vkladov bola zo sektora kryptomien, ale v decembri banka oznámila, že svoje vklady súvisiace s kryptomeny zmenší o osem miliárd dolárov.

Krach Signature je zlou správou pre mnoho firiem poskytujúcich profesionálne služby, ktoré na ňu spoliehali. Banka sa dlho špecializovala na poskytovanie bankových služieb advokátskym kanceláriám a zabezpečovala úschovy peňazí klientov a ďalšie služby. Mala tiež veľký objem úverov na nehnuteľnosti.

Koniec banky bude tiež zrejme veľkou ranou pre odvetvie kryptomien a spolu s nedávnym ukončením činnosti kryptomeny Silvergate Capital a bankrotom SVB to môže predstavovať vážne problémy pre toto odvetvie. Signature bola jednou z mála bánk, ktoré prijímali vklady v kryptomeny. Prevádzkuje aj platformu pre platby kryptomeny v reálnom čase: 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Spolu so spoločnosťou Silvergate tak bola hlavnou bankou pre kryptomeny.

Podľa analytikov sa Signature stala do určitej miery obeťou paniky okolo SVB. Jej uzavretie tiež zdôrazňuje problémy, ktorým čelia malé a stredne veľké banky, ktoré sa často zameriavajú na úzko špecializované odvetvia a majú užšiu základňu zákazníkov ako giganti ako JPMorgan Chase alebo Bank of America. To ich potom robí mimoriadne zraniteľnými voči klasickým „bankovým runom“, teda situáciám, keď klienti začnú hromadne vyberať vklady, pretože stratia dôveru v banku.

Väčšina vkladov nepoistených

Podobne ako u SVB je u Signature väčšina vkladov nepoistených. Okolo 90 percent vkladov pri Signature a pri SVB nie je poistených. Podľa zákonov v USA sú poistené u FDIC iba vklady do 250 000 dolárov. Ministerka financií Janet Yellenová, šéf centrálnej banky USA Jerome Powell a šéf FDIC Martin Gruenberg v spoločnom vyhlásení v nedeľu večer uviedli, že všetci vkladatelia, vrátane tých, ktorých prostriedky presahujú maximálnu štátom poistenú úroveň, budú odškodnení.

Signature Bank mala dlhodobé vzťahy s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho rodinou. Poskytovala Trumpovi a jeho podnikom bežné účty a financovala niekoľko rodinných podnikov. Svoje vzťahy s Trumpom však prerušila v roku 2021 po januárových nepokojoch pri budove Kapitolu a vyzvala Trumpa na rezignáciu.

FDIC zriadil preklenovaciu nástupnícku banku, ktorá od dnešného dňa umožní klientom prístup k ich finančným prostriedkom. Vkladatelia a dlžníci Signature Bank sa automaticky stanú klientmi preklenovacej banky. Riaditeľom preklenovacej banky bol vymenovaný bývalý riaditeľ firmy Fifth Third Bancorp Greg Carmichael, uviedla agentúra Reuters.

Britskú pobočku Silicon Valley Bank prevezme HSBC

Britskú divíziu skrachovanej americkej banky Silicon Valley Bank (SVB) preberá britská banka HSBC. Akvizícia v hodnote jednej libry (1,13 eura) umožní zachrániť kľúčového poskytovateľa financií pre technologické startupy v Británii. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

„Táto akvizícia je zo strategického hľadiska pre náš britský biznis mimoriadne výhodná,“ uviedol generálny riaditeľ HSBC Noel Quinn. Krok HSBC prichádza krátko po tom, ako americké úrady zatvorili koncom minulého týždňa banku SVB a cez víkend oznámili opatrenia na zabránenie rozšírenia problémov tejto banky, ako aj ďalšej Signature Bank, ktorú zatvorili v nedeľu (12. 3.), na ďalšie inštitúcie.

Francúzsky minister financií upokojuje situáciu

Bankrot dvoch amerických bánk Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank krátko po sebe nepredstavuje hrozbu pre francúzske finančné inštitúcie. Povedal to v pondelok francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Podľa ministra je francúzsky finančný systém stabilný a banky sú vysoko likvidné, takže sú schopné ustáť aj prípadné externé šoky. Navyše, na rozdiel od SVB, ktorá sa výrazne zameriavala na technologický sektor, francúzske banky "nie sú orientované na jeden sektor, ale sú silne diverzifikované," dodal Le Maire.

Úrady v Nemecku zavreli pobočku SVB

Nemecký úrad pre dohľad nad finančnými trhmi v pondelok s okamžitou platnosťou zastavil činnosť miestnej pobočky skrachovanej americkej banky Silicon Valley Bank (SVB).

Úrad uviedol, že k tomuto kroku pristúpil vzhľadom na riziko neplnenia záväzkov voči veriteľom. Ťažkosti nemeckej pobočky SVB však podľa jeho vyhlásenia neohrozujú stabilitu nemeckého finančného systému. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Biden upokojuje Američanov: Bankový systém je bezpečný

Prezident Joe Biden v pondelok uisťoval Američanov, že bankový systém v USA je bezpečný. Snažil sa tak upokojiť verejnosť po rýchlom a ohromujúcom kolapse dvoch bánk Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, ktorý vyvolal obavy zo širších otrasov.

Biden podporil rozhodnutia prijaté na ochranu klientov a povedal, že pomôžu chrániť spoločnosti a jednotlivcov, ktorí vložili svoje prostriedky do týchto bánk. „Američania môžu mať istotu, že bankový systém je bezpečný,“ povedal Biden v krátkom prejave a dodal, že daňoví poplatníci nebudú znášať žiadne straty, ktoré utrpia SVB alebo Signature Bank.

Viac o téme: bankrot, finančná kríza, Signature Bank, Silicon Valley Bank, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy