Najväčší bankrot v USA od roku 2008: Silicon Valley Bank skrachovala, čaká nás ďalšia finančná kríza?

, ČTK/red

Kalifornské bankové regulačné orgány v piatok uzavreli SVB Financial Group, materskú spoločnosť Silicon Valley Bank. Krach SVB je najväčším bankrotom banky v USA od roku 2008, keď vrcholila finančná kríza, uviedla agentúra AP.

Správcom banky bola vymenovaná Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Tá uviedla, že aktíva banky predstavujú 209 miliárd dolárov a vklady 175,4 miliardy dolárov. Analytici oslovení agentúrou Reuters nepredpokladajú, že sa krach SVB rozšíri na celé odvetvie.

SVB sa špecializuje na technologické spoločnosti podporované rizikovým kapitálom. Tento týždeň banka oznámila, že chce navýšiť kapitál o viac ako dve miliardy dolárov. Ako jeden z dôvodov, prečo chce získať nový kapitál, uviedla, že klientom dochádza hotovosť. Rastúce úroky, obavy z recesie a spomalenie trhu s primárnymi ponukami akcií sťažujú začínajúcim spoločnostiam možnosti, ako získať ďalšiu hotovosť. To zrejme spôsobilo zníženie vkladov firiem u bánk, ako je SVB.

"Korene tejto krízy možno vysledovať vo všeobecnom útlme technologických štart-upov a v tom, že SVB ako veriteľ zameraný na rizikový kapitál zaznamenala väčší odliv vkladov, ako sa čakalo," konštatoval analytik Glenn Yin zo spoločnosti Aetos Capital.

Akcie banky v reakcii na správu o navýšení kapitálu vo štvrtok klesli o 60 percent. V piatok pred oficiálnym začiatkom obchodovania na burze akcie stratili ďalších 66 percent, než bolo obchodovanie s nimi zastavené v očakávaní ďalších správ.

Rozšíri sa nákaza na celý bankový sektor?

Analytici z Wall Street už skôr uviedli, že nepovažujú za pravdepodobné, že by sa ťažkosti SVB rozšírili do celého bankového systému. Banka Morgan Stanley v správe pre klientov uviedla, že problémy SVB sú veľmi ojedinelé.

"Nedomnievame sa, že by v nadväznosti na ťažkosti SVB hrozilo riziko nákazy pre zvyšok bankového sektora. Vkladová základňa veľkých bánk je oveľa diverzifikovanejšia ako u SVB a veľké banky sú v dobrom finančnom zdraví," uviedol napríklad Scott Siefers, šéf spoločnosti Piper Sandler.

"Silicon Valley Bank je pätnástou najväčšou bankou v krajine, takže každého zaujíma, ako veľmi by sa jej ťažkosti mohli rozšíriť na ďalšie banky," povedal analytik Ryan Detrick zo spoločnosti Carson. "Dobrou správou je, že sa (SVB) do ťažkostí dostala preto, lebo sa špecializovala na technológie podporované rizikovým kapitálom a na požičiavanie štart-upom. Tradičnejšie banky sa v týchto oblastiach príliš neangažujú," dodal.

Krach zasiahol svetové trhy, akcie bankových spoločností oslabujú. Európsky bankový index ukazovatele Stoxx Europe 600 dnes odpísal 3,8 percenta. Čiastkový index bánk ukazovatele S&P 500 sa po počiatočnom prepade stabilizoval a okolo 21:15 SEČ klesal o 0,3 percenta.

Viac o téme: akcie, akciový trh, bankrot, banky, dlhopisy, finančná kríza, Silicon Valley Bank SVB

Súvisiace články

Aktuálne správy