Centrálne banky pod tlakom: Ďalšie agresívne zvyšovanie sadzieb môže prehĺbiť krízu v bankovom sektore

, Redakcia

Problém, ktorý sa naplno preukázal po kolapse Silicon Valley Bank, zvyšuje tlak na centrálne banky, aby obmedzili zvyšovanie sadzieb. Vysoké úroky totiž znehodnocujú aktíva bankových domov, ktoré tak pri zvýšenej potrebe likvidity musia predávať dlhopisy s vysokými stratami, čo bol aj problém samotnej Silicon Valley Bank. Zvyšovanie sadzieb je ale hlavná zbraň centrálnych bánk v boji proti vysokej inflácii. Ako napokon vyriešia túto dilemu sa ukáže už v najbližších týždňoch.

Ozývajú sa však hlasy, že najmocnejšie centrálne banky sveta by mohli byť pod tlakom aktuálnej situácie donútené zvyšovanie úrokových sadzieb zastaviť. Analytici nateraz podľa The Guardian očakávajú, že americký Fed pravdepodobne na najbližšom budúcotýždňovom zasadnutí ponechá úrokové sadzby bez zmeny. Zároveň sa zmiernili aj očakávania finančného trhu týkajúce sa ďalšieho výrazného zvyšovania sadzieb Európskej centrálnej banky aj Bank of England.

Svoje očakávania zmenila aj jedna z najväčších investičných bánk Goldman Sachs, ktorá pôvodne prognózovala, že Fed tento mesiac pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. Aktuálne predpokladá, že centrálna banka ponechá sadzby bez zmeny. Otázne zostávajú aj ďalšie kroky Fedu. Goldman Sachs nateraz predpokladá, že centrálna banka ešte zvýši sadzby v máji, júni a júli vždy o 0,25 percentuálneho bodu a vrchol tak dosiahnu na úrovni 5,25 % až 5,5 %.

Za zastavenie zvyšovania sadzieb sa vyslovila aj bývalá šéfka amerického finančného regulačného orgánu z obdobia finančnej krízy v roku 2008 Sheila Bair. "Fed musí pred ďalším zvýšením krátkych sadzieb urobiť pauzu a posúdiť úplný dopad svojich doterajších krokov," povedala Bair pre CNN. Ako dodala, pozastavenie zvyšovania sadzieb by malo upokojujúci efekt na trhy.

Centrálne banky boli pripravené politiku sprísňovať

Faktom ale je, že ešte krátko pred krachom Silicon Valley Bank sa tak v USA ako aj v Európe objavovali hlasy o potrebe pokračovania vo zvyšovaní sadzieb. Len týždeň pred druhým najväčším krachom banky v americkej histórii finančné trhy očakávali ich rast v Spojených štátoch o 0,5 percentuálneho bodu. Šéf Fedu Jerome Powell totiž varoval, že na ochladenie inflácie bude potrebné ďalšie sprísňovanie menovej politiky.

Ekonómovia podľa The Guardian ale pripomínajú, že aj keď centrálne banky úroky nezvýšia, ceny produktov na finančnom trhu môžu ďalej zdražovať. Aktuálna situácia totiž zrejme povedie bankové domy k zvýšenej opatrnosti pri poskytovaní nových úverov, čo by v konečnom dôsledku viedlo k tomu istému efektu pre klientov, a teda vyšším nákladom na pôžičky. Zároveň však varovali, že zlyhanie Silicon Valley Bank ukázalo oneskorené dopady najagresívnejšieho cyklu zvyšovania sadzieb za posledné desaťročia.

Ako to napokon dopadne, sa dozvieme už čoskoro. Európska centrálna banka má na pláne zasadnutie k nastaveniu úrokových sadzieb už tento štvrtok 16. marca. Nasledovať bude americký Fed, ktorý má zasadnutie k úrokovým sadzbám naplánované na stredu 22. marca.

Viac o téme: banková kríza , bankrot , Európska centrálna banka ECB , Federálny rezervný systém Fed , finančná kríza , inflácia , menová politika , Silicon Valley Bank SVB , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy