Ukrajina vyrába viac zbraní ako dokáže vláda kúpiť: Firmy sa sťažujú na byrokraciu, niektoré by chceli vyvážať!

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v tejto krajine vznikli stovky firiem vyrábajúcich zbrane a vojenskú techniku. Mnohé z nich však majú problémy s financovaním produkcie a obávajú sa, že sa môžu stať terčom zosilňujúcich ruských raketových útokov. Ich majitelia hovoria, že do podnikov investujú vlastné peniaze, aby prežili, a na vlastné náklady presúvajú výrobu, aby ich nevypátrali Rusi. Na vládu naliehajú, aby zakročila proti podľa nich prebujnelej byrokracii, ktorá sprevádza štátne nákupy zbraní, napísala agentúra Reuters.

Niektorí z týchto podnikateľov by tiež chceli získať povolenie na vývoz, pretože tvrdia, že vláda nie je schopná všetko, čo vyrobia, kúpiť. Podľa ministra pre strategický priemysel Oleksandra Kamyšina je ukrajinský zbrojársky priemysel v súčasnosti schopný vyrobiť zbrane a techniku v hodnote 18 až 20 miliárd dolárov ročne. Pripustil, že ukrajinská vláda, ktorá zápasí s nedostatkom peňazí, zvládne kúpiť len tretinu tohto objemu. Spojenci pritom od začiatku vojny Ukrajine poskytli vojenskú pomoc za 120 miliárd dolárov, väčšinou išlo o skôr o techniku ako o peniaze.

„Vedieme najväčší boj za poslednú generáciu… Keď sa pozriete napríklad na delostrelecké granáty kalibru NATO, je výrobná kapacita Spojených štátov a EÚ spolu nižšia, ako my potrebujeme,“ povedal Kamyšin.

Mnoho z ukrajinských veľkých štátnych zbrojoviek sa dostalo do ťažkostí po rozpade Sovietskeho zväzu a súčasná vojna spustila oživenie v súkromnom zbrojárskom sektore. Podľa ministerstva pre strategický priemysel je súkromných firiem teraz asi 400 a štátnych sto. Tie štátne však stále majú najväčšiu výrobnú kapacitu.

V snahe riešiť nedostatok peňazí sa Ukrajina obracia na svojich zahraničných partnerov, aby financovali výrobu priamo v jej zbrojárskom priemysle. Ako prvé túto výzvu vypočulo Dánsko, keď Kyjevu tento mesiac prisľúbilo poskytnúť 28,5 milióna dolárov.

Podnikateľom komplikuje život byrokracia

Niektorí ukrajinskí výrobcovia hovoria, že majú problémy získavať peniaze a že im život komplikujú postupy pre štátne zákazky, ktoré sú podľa nich pomalé a ťažkopádne. „Prvé nebezpečenstvo, s ktorými sa výrobcovia stretávajú, je byrokracia v armáde a systém zákaziek,“ hovorí výkonný riaditeľ firmy Ukrajinska Bronetechnika Vladyslav Belbas. Spoločnosť je jedným z mála ukrajinských výrobcov obrnených vozidiel alebo delostreleckých granátov. Podľa Belbasa ministerstvo obrany robí objednávky vždy len na aktuálny rok, čo firme znemožňuje dlhodobo plánovať.

Štyri podniky vyrábajúce rôzne druhy zbraní hovoria o nasledujúcich problémoch: musia čakať celé mesiace, kým sa dozvedia, či štát má o nákup ich tovaru záujem, rôzne oddelenia ministerstva obrany a armáda si ich prehadzujú medzi sebou a nemajú istotu ohľadom obstarávania do budúcnosti, kvôli čomu nemôžu plánovať výrobu.

Podarí sa ukrajinskej vláde zlepšiť podmienky pre domácu výrobu zbraní?

Ministerstvo obrany sa priamo k týmto výčitkám nevyjadrilo. V minulosti uviedlo, že vytvára „novú architektúru“ pre nákupy vojenskej techniky a tento rok vymenovalo nového šéfa agentúry zodpovedného za nákup zbraní. Za súkromnými investíciami stoja hlavne ukrajinskí podnikatelia, ktorí hovoria, že ich k tomu skôr ako zisk motivuje vlastenectvo. Nemenovaný zdroj z ukrajinskej vlády, ktorý vzhľadom na citlivosť témy hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, podotkol, že súkromné investície nie sú rovnomerne rozprestreté naprieč odvetvím. „Všetci chcú investovať do sexi záležitostí, ako sú drony, ale nikomu sa nechce ísť do niečoho ťažkého, ako sú (delostrelecké) granáty,“ uviedol.

ukrajinský zbrojársky priemysel
Pracovník ťahá vozík s mínometnými nábojmi v továrni na Ukrajine. Foto: SITA/AP

Jedným zo spôsobov, ako získať peniaze, je udeliť firmám licencie na export zbraní, ktoré sa im nedarí predať pre nedostatok financií v ukrajinskej štátnej kase. Tri spoločnosti uviedli, že by chceli získať vývozné licencie pod podmienkou, že výrobca má kapacity, ktoré ukrajinský štát nevyužíva. Podľa Kamyšina to však nie je možné. „Je v poriadku, že výrobcovia (odo štátu) chcú, aby využil ich kapacity na maximum alebo im umožnil vyvážať… ale takáto pozícia nemá politickú podporu, takže sa snažíme nájsť financie pre naše podniky tak, aby všetka produkcia zostala na Ukrajine,“ povedal minister.

Firmy sa pre bezpečnosť musia sťahovať

Vyrábať zbrane v krajine, ktorá je vo vojne, je nebezpečné. Pri návšteve továrne Bronetechniky jej vedúci, ktorý sa predstavil ako Ruslan, súhlasil s rozhovorom s novinármi pod podmienkou, že neukážu jeho tvár, aby sa nestal cieľom pre ruské tajné služby. Prevádzku vo fabrike, ktorá zamestnáva asi stovku ľudí, práve utlmili pre sťahovanie na iné miesto. Podľa Ruslana sú potrebné väčšie priestory, kam by sa vošlo viac zamestnancov, a je tiež nutné sa presunúť do inej lokality, aby bolo pre Rusov ťažšiu fabriku nájsť. Niektorí výrobcovia zbraní prevádzky sťahujú z bezpečnostných dôvodov každé tri mesiace.

„Z tých zbrojoviek, s ktorými som v kontakte, ani jedna nedostala kvôli sťahovaniu kompenzácie od štátu,“ povedal Belbas.

Ďalšiu komplikáciu predstavujú pre výrobcov zbraní a vojenskej techniky odstávky v dodávkach prúdu spôsobené ruskými útokmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. „V období rokov 2022 až 2023 sme nemali elektrinu dve tretiny našej prevádzkovej doby – v takýchto podmienkach je samozrejme ťažké čokoľvek vyrobiť,“ hovorí Belbas.

Zdroj z vlády hovorí, že zbrojovky v súčasnosti problémy s dodávkami elektriny nemajú a ak by bolo potrebné zavádzať plošné odstávky, obmedzenia by sa ich týkali ako posledných.

Viac o téme: byrokracia , export , Ukrajina , výroba zbraní , zbrojársky priemysel

Súvisiace články

Aktuálne správy