Ruská centrálna banka na mimoriadnom zasadnutí prudko zvýšila svoju kľúčovú sadzbu

Ruská centrálna banka na mimoriadnom zasadnutí prudko zvýšila úrokové sadzby. Dôvodom agresívneho sprísnenia menovej politiky bol prepad ruskej meny. Informujeme o tom na základe správ agentúr Reuters a CNBC.

Ruská centrálna banka v utorok zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o 350 bázických bodov z 8,5 % na 12 %. Týmto spôsobom sa snaží zastaviť znehodnocovanie rubľa, na ktorý má negatívny vplyv zhoršovanie obchodnej bilancie Ruska v dôsledku západných sankcií a prudký nárast vojenských výdavkov.

Oreškin viní uvoľnenú menovú politiku

Kurz rubľa sa v pondelok (14. 8.) oslabil až takmer na 102 RUB/USD. Ekonomický poradca prezidenta Vladimira Putina Maxim Oreškin obvinil z prudkého poklesu meny a zrýchlenia inflácie „uvoľnenú menovú politiku“. Ruská centrálna banka následne oznámila, že v utorok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie, na ktorom prehodnotí nastavenie menovej politiky.

Rusko, rubeľ, Ruská centrálna banka
Muž kráča pred zmenárňou v Moskve. Foto: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Rubeľ sa posilnil už v utorok skoro ráno, keďže investori počítali s výrazným sprísnením menovej politiky, a krátko pred ôsmou hodinou ráno londýnskeho času sa obchodoval pri kurze pod 96 RUB/USD.

Sadzby sa naposledy zvyšovali krátko po začiatku vojny

„Inflačné tlaky sa zvyšujú,“ uviedla banka v utorkovom vyhlásení. „Cieľom tohto rozhodnutia je znížiť riziká ohrozujúce cenovú stabilitu. Premietanie oslabovania rubľa do cien naberá na intenzite a inflačné očakávania sa zvyšujú,“ dodala.

Ruská centrálna banka naposledy pristúpila k mimoriadnemu zvýšeniu sadzieb koncom februára 2022, teda tesne po začiatku ruskej agresie proti Ukrajine, keď ich zvýšila na 20 %. Následne ich postupne znižovala, až kľúčová sadzba klesla v septembri 2022 na 7,5 %. Potom úrokové sadzby držala nezmenené do júla 2023, keď kľúčovú sadzbu zvýšila o 100 bázických bodov na 8,5 %.

Ruská centrálna banka varovala pred ďalším zvýšením úrokov

Ruská centrálna banka v utorok varovala, že je možné ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb po tom, ako ich dopoludnia zdvihla na 12 % z predchádzajúcich 8,5 %. Informujeme o tom na základe správy AFP.

Banka uviedla, že inflačný tlak stále stúpa a hrozí, že sa jej nepodarí v roku 2024 dosiahnuť svoj inflačný cieľ, ak budú ceny naďalej rásť súčasným tempom. „V prípade posilnenia proinflačných rizík je možné ďalšie zvýšenie kľúčovej úrokovej sadzby,“ citovali centrálnu banku ruské tlačové agentúry. Najbližšie zasadnutie banky, na ktorom bude zvažovať svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, sa má uskutočniť 15. septembra.

30% prepad oproti doláru

Ruský rubeľ sa od začiatku roka prepadol približne o 30 % oproti doláru, keďže Moskva zápasí s klesajúcimi príjmami z exportu, rastúcim dovozom a vyššími vojenskými výdavkami. Inflácia zostala aj napriek sprísňovaniu menovej politiky centrálnej banky tvrdohlavo vysoká, pričom spotrebiteľské ceny v júli medziročne vzrástli o 4,3 %.

Údaje z moskovskej burzy v utorok ukázali, že rubeľ po rozhodnutí o zvýšení úrokovej sadzby prudko oslabil voči doláru a neskôr sa ustálil, pričom o 12.34 h SELČ dosiahol 98,19 RUB/USD. „Zvýšenie sadzieb rubľu veľmi nepomôže,“ varoval ekonóm Dmitrij Polevoj v príspevku na sociálnych sieťach. Dodal, že rubeľ môže naďalej kolísať a pohybovať sa v rozmedzí 85 – 95 rubľov za dolár.

V pondelok (14. 8.) ruská mena oslabila na viac ako 101 rubľov za dolár. Pokles hodnoty rubľa a vysoká inflácia majú negatívny vplyv na životnú úroveň obyčajných Rusov.

Viac o téme: dane , daňové sadzby , rubeľ , Ruská centrálna banka , Rusko

Súvisiace články

Aktuálne správy