Rast podnikateľskej aktivity sa v eurozóne v máji opäť zrýchlil

Podnikateľská aktivita v eurozóne tento mesiac vykazuje najrýchlejšie tempo rastu za takmer rok. Podporilo ju oživenie dopytu po službách, zatiaľ čo spracovateľský sektor vykazuje známky blížiaceho sa oživenia. Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnila spoločnosť S & P Global.

Súhrnný index nákupných manažérov (PMI), ktorý sleduje aktivitu v priemysle aj v službách a ktorý je považovaný za spoľahlivý indikátor celkovej ekonomickej situácie, sa za máj zvýšil na 52,3 bodu z aprílových 51,7 bodu. Tretí mesiac za sebou sa tak nachádzal nad dôležitou päťdesiatbodovou hranicou, ktorá je predelom medzi poklesom a rastom aktivity. Prekonal tiež očakávania analytikov, ktorí v ankete agentúry Reuters odhadovali zvýšenie indexu v priemere na 52 bodov.

„Vyzerá to tak dobre, ako to len môže byť. Súhrnný index PMI pre máj vykazuje rast tri mesiace za sebou a ekonomika eurozóny ďalej naberá na sile,“ uviedol hlavný ekonóm banky Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia.

Index aktivity v dominantnom sektore služieb sa udržal na 11-mesačnom maxime 53,3 bodu, kde bol v apríli. Analytici predpokladali jeho mierny rast, v priemere na 53,5 bodu. Index pre spracovateľský sektor sa zvýšil na 47,4 bodu z aprílových 45,7 bodu. V prvom mesiaci tohto roka sa tak udržal na najvyššej úrovni za 15 mesiacov, výrazne prekonal odhady analytikov, ktorí predpovedali hodnotu 46,2 bodu.

Index budúcej produkcie stúpol o jeden bod na 60,1 bodu, čo je najvyššia hodnota od februára 2022. Index naznačuje, že výrobcovia očakávajú ďalšie zlepšenie podmienok.

Účtované ceny rástli najpomalšie od vlaňajšieho novembra a index výstupných cien klesol z 53,7 na 52,5 bodu. To Európskej centrálnej banke (ECB) otvára dvere na uvoľnenie menovej politiky. Medzi analytikmi sa vo všeobecnosti očakáva, že ECB zníži úrokové sadzby začiatkom budúceho mesiaca.

Viac o téme: dopyt , eurozóna , podnikateľská aktivita , služby , zrýchlenie

Súvisiace články

Aktuálne správy