Meta zatiaľ neuvedie na trh v Európe svojho asistenta umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Meta Platforms zatiaľ neuvedie na trh v Európe svojho asistenta umelej inteligencie (AI). Podľa agentúry Reuters to uviedla vo svojom dnešnom oznámení. Reaguje na požiadavku írskeho regulátora. Skupinám na ochranu práv sa nepáčilo, že chcela používať užívateľské dáta získané z facebooku a instagramu na tréning asistenta.

Krok Mety prišiel po sťažnostiach a výzve skupiny na ochranu práv NOYB, ktorú adresovala úradom na ochranu osobných údajov v Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Taliansku, Írsku, Holandsku, Nórsku, Poľsku a Španielsku. Predmetom sporu je plán firmy používať osobné údaje na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie (AI), bez toho, aby si vyžiadala súhlas. Firma pritom uviedla, že bude používať verejne dostupné a licencované online informácie.

Meta oznámila, že ju írsky úrad pre ochranu osobných údajov požiadal, aby odložila trénovanie svojich veľkých jazykových modelov (LLM) pomocou verejného obsahu zdieľaného dospelými užívateľmi facebooku a instagramu.

sociálne siete
Spoločnosť Meta navrhuje spoplatnenie svojich sociálnych sietí. Foto: unsplash.com/ Brett Jordan

„Sme sklamaní žiadosťou írskej Komisie pre ochranu údajov (DPC), nášho hlavného regulačného orgánu …najmä preto, že sme zapracovali spätnú väzbu od regulačného orgánu a európske orgány na ochranu údajov boli informované od marca,“ uviedla spoločnosť. Írska žiadosť je podľa nej krokom späť pre európske inovácie a hospodársku súťaž v oblasti vývoja AI. „Jednoducho povedané, bez zahrnutia miestnych informácií by sme boli schopní ľuďom ponúknuť iba druhoradú skúsenosť. To znamená, že v tejto chvíli nie sme schopní Meta AI spustiť v Európe, „uzavrela Meta.

Viac o téme: AI , Európa , Meta Platforms , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy