Apple a Meta budú v EÚ obvinené podľa pravidiel o digitálnych trhoch

Americké spoločnosti Apple a Meta Platforms budú pravdepodobne v najbližšom čase čeliť v Európe obvineniam za to, že nesplnili nové pravidlá EÚ, ktorých cieľom je obmedziť moc internetových gigantov. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.

Európska komisia v marci začala vyšetrovanie oboch firiem a tiež spoločnosti Google zo skupiny Alphabet podľa nových pravidiel o digitálnych trhoch (DMA). Nariadenie vyžaduje, aby veľké technologické spoločnosti otvorili priestor menším konkurentom a uľahčili ľuďom pohyb medzi konkurenčnými internetovými službami, ako sú platformy sociálnych médií, internetové prehliadače a obchody s aplikáciami.

Regulátori EÚ sa podľa zdrojov Reuters chystajú vydať predbežné zistenia, ktoré je podobné obvineniu z porušenia protimonopolných zákonov, pred letnými prázdninami či najneskôr do augusta. Ako prvý by mal byť obvinený Apple, nasledovať bude Meta.

Microsoft, Apple
Foto: SITA/AP

Únijná exekutíva a Meta sa odmietli k správe vyjadriť. Apple odkázal na svoje marcové vyhlásenie, v ktorom uviedol, že je presvedčený, že jeho plán je v súlade s DMA a s komisiou naďalej konštruktívne spolupracuje.Spoločnosti môžu pred konečným rozhodnutím ponúknuť ústupky na odstránenie obáv uvedených v zistení. Rozhodnutie sa očakáva pred novembrovým odchodom súčasne komisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej z funkcie. Firmám by v prípade obvinenia z porušenia predpisov mohla hroziť pokuta do výšky až desiatich percent ich celosvetového ročného obratu.

spoločnosť Meta čelí pokute
Spoločnosti Meta hrozí rekordná pokuta. Foto: unslash.com/Dima Solomin

V prípade Applu sa vyšetrovanie EÚ zameriava na obmedzenie brániace vývojárom aplikácií bezplatne informovať užívateľov o ich ponukách mimo obchodu s aplikáciami a tiež na nové poplatky vyberané od vývojárov. Druhé vyšetrovanie Applu je zamerané na webový prehliadač Safari na obrazovke výberu bude zrejme trvať dlhšie.Pri Mete sa EK zameriava na jej nedávno zavedený model, kedy užívatelia platia predplatné za facebook a instagram bez reklám.

Viac o téme: Apple , digitálne platformy , Európska únia EÚ , Meta , trhy

Súvisiace články

Aktuálne správy