Hoci oficiálne údaje o vývoji ruskej inflácie boli doteraz, vzhľadom na situáciu, v ktorej sa krajina nachádza, viac ako priaznivé, situácia sa zrejme začína otáčať. Prudké oslabovanie rubľa, ktoré akcelerovalo po Prigožinovom pochode Vagnerovcov na Moskvu, totiž zvyšuje tlak na rast cien, čo sa začína prejavovať už aj na cenovkách v ruských obchodoch.
Rusi sa musia pripraviť na výrazný rast cien. Podľa webu moscowtimes.ru bude pritom najvyšší od začiatku vojny na Ukrajine. Dôvodom je predovšetkým prudký prepad kurzu rubľa, ktorý sa dostal nad 90 rubľov za dolár a 100 rubľov za euro. Inak povedané, ruský rubeľ má momentálne hodnotu nižšiu ako jeden eurocent.
Nejde však len o číslo v zmenárni. Pre Rusov to totiž znamená najmä predraženie akéhokoľvek dovozu. Maloobchodníci a distribútori tovarov od nápojov, cez autá až po elektroniku preto podľa moscowtimes.ru avizujú už v najbližších týždňoch zvyšovanie cien dvojciferným tempom.
Spomína aj konkrétne prípady. O negatívnom vplyve oslabovania ruskej meny otvorene hovoria predajcovia automobilov v Rusku. Podľa Vladimira Zhelobova zo spoločnosti Autodom by automobily, ktoré sa dostanú do predajní v blízkej budúcnosti, mali byť drahšie o 15 až 20 %. Týka sa to najmä automobilov dovážaných v rámci paralelných dovozov. Zdražovanie sa však bude týkať aj áut montovaných v Rusku.
Elektronika aj potraviny
Podobne je to aj so spotrebnou elektronikou a domácimi spotrebičmi. Jej dodávatelia už predajcom avizovali rast cien o 10 až 15 %. Medzi inými sa tak chystá urobiť aj spoločnosť Arcelik, ktorá okrem iného vo veľkom obchode nedávno prevzala aj popradský závod Whirlpoolu. Firma dodáva celé spektrum známych značiek ako Beko, Grundig, Indesit a podobne. Zvyšovanie cien však už avizujú aj dodávatelia značiek ako Tefal, Moulinex, Rowenta, Mountfield, Apple a podobne. Prevažná väčšina ich dovozov sa totiž platí v cudzej mene.
Zdražovanie sa však bude s vysokou pravdepodobnosťou týkať aj oveľa citlivejších oblastí a nevyhne sa ani potravinám. Prudké zdražovanie až o 20 % napríklad avizujú výrobcovia nápojov PepsiCo a Gardens Pridonya, ktorí o zámere zvyšovať ceny už informovali obchodné reťazce. V ich prípade kľúčovú úlohu zohráva predražený dovoz koncentrátov a ďalších surovín potrebných na výrobu. Viac ako dve tretiny ich primárnych nákladov totiž tvorí import.
Prečítajte si tiež
V USA majú nového miliardára! V lotérii Powerball padol astronomický jackpot
Tlak na rast cien v Rusku však zvyšujú aj iné faktory, ako samotný pád rubľa. Situáciu zhoršuje napríklad aj rýchle zdražovanie prepravy. Kvôli sankciám bol v Rusku nedostatok nákladných automobilov a mobilizácia zase spôsobila nedostatok vodičov. Výsledkom je podľa moscowtimes.ru zdraženie prepravy o takmer 40 % od začiatku tohto roka.
Čaká sa zvyšovanie úrokov
Otázkou zostáva, ako na novú situáciu zareaguje ruská centrálna banka. Jej šéfka Elvira Nabiullinová nedávno vyhlásila, že ruský rubeľ sa zachraňovať nechystá a pre centrálnu banku je prijateľný „akýkoľvek kurz“. Plávajúci kurz je totiž podľa nej „dobrý pre ekonomiku“ a umožňuje lepšie zvládnuť vonkajšie šoky a zmeny. Faktom však je, že za cenu zdražovania.
Ruská centrálna banka sa tak podľa nej nechystá intervenovať na záchranu rubľa na devízovom trhu. Analytici však očakávajú, že banka predsalen na aktuálnu situáciu zareaguje, a to opätovným zvýšením základných úrokových sadzieb v ekonomike. Vyššie úročenie miestnej meny by totiž malo stlmiť jej oslabovanie a zároveň tlačiť na spomalenie inflácie.
Podľa prieskumu agentúry Bloomberg by tak už v piatok 21. júla mohla ruská centrálna banka zvýšiť kľúčovú sadzbu o 75 bázických bodov na 8,25 %. To by bola najvyššia úroveň od júla minulého roka. Podľa výkonného riaditeľa GPB Private Banking Yegora Susina však efekt devalvácie napriek tomu bude pretrvávať ešte dlhšie obdobie. Aj keď rubeľ podľa neho posilní, importéri vyššie úrovne výmenných kurzov zahrnú do svojich cien.