Kontrolu nad popradským závodom Whirlpool získajú Turci. Americký výrobca presúva aktíva do spoločného podniku s firmou Arcelik

, Redakcia/TASR

Americký výrobca domácich spotrebičov Whirlpool v utorok oznámil, že svoj európsky biznis presunie do novej spoločnosti, v ktorej kontrolný podiel bude vlastniť turecká firma Arcelik. Súčasťou transakcie je aj popradský závod Whirlpoolu, ktorý zamestnáva 1400 ľudí. Okrem toho americká spoločnosť predá Arceliku celý svoj biznis na Blízkom východe a v Afrike. Dokončenie celého procesu sa očakáva v druhom polroku tohto roka.

Dohodu potvrdil aj turecký koncern Arcelik, podľa ktorého transakcia zahŕňa 38 európskych pobočiek Whirlpoolu a 9 výrobných závodov umiestnených v Taliansku, Poľsku, Veľkej Británii a aj na Slovensku. Súčasťou nového spoločného podniku budú tiež dve výrobné fabriky Arceliku v Rumunsku a jeho 25 európskych pobočiek. „Spoločne to bude znamenať produkčnú kapacitu zhruba 24 miliónov kusov bielej techniky ročne,“ dodáva Arcelik.

Turecký koncern bude mať pritom podľa dohody v novozaloženom podniku 75-percentný podiel, zvyšných 25 % zostane spoločnosti Whirlpool. Výsledná spoločnosť by mala zamestnávať viac ako 20 tisíc pracovníkov v celej Európe. Kombinované výnosy spájaných pobočiek Arceliku a Whirlpoolu pritom podľa údajov za rok 2021 predstavujú zhruba 6 miliárd eur.

Whirlpool sa pre tento krok rozhodol po dokončení prehodnocovania svojho biznisu v regióne známom ako EMEA (Európa, Blízky východ a Afrika), s čím začal v apríli minulého roka. Ako dodal, do budúcnosti sa plánuje zamerať na aktíva s vyššou maržou. V rámci regiónu EMEA si však ponechá svoju divíziu KitchenAid.

Viaceré firmy redukujú v poslednom období svoje aktivity na európskom trhu, ktorý zápasí s vysokými nákladmi na energie a so stále slabším tempom rastu. Na druhej strane, tureckí vývozcovia získali konkurenčnú výhodu v dôsledku poklesu kurzu tureckej líry na rekordné minimum.

Archívna snímka z popradského závodu spoločnosti Whirlpool z februára 2013. Foto: TASR

Whirlpool v Poprade už cez tri dekády

Americká spoločnosť Whirlpool začala svoju históriu v popradskom závode bývalého československého podniku Tatramat písať v novembri 1991 podpisom zmluvy o založení budúceho spoločného podniku na výrobu práčok Whirlpool Tatramat. Nový spoločný podnik začal reálne fungovať v máji nasledujúceho roku a spoločnosť Whirlpool v ňom mala v tom čase 43-percentný podiel.

Americký koncern sa následne v roku 1996 stal 100-percentným vlastníkom podniku a zmenil jeho názov na Whirlpool Slovakia. Aktuálne je podľa údajov uverejnených na webe popradského Whirlpoolu rozloha závodu 70 tisíc metrov štvorcových a zamestnáva 1400 ľudí.

V roku 2021 podľa zverejnených údajov dosiahli celkové výnosy spoločnosti Whirlpool Slovakia viac ako 290 miliónov eur a zisk predstavoval takmer 10 miliónov eur. Spoločnosť pritom disponovala aktívami v objeme viac ako 180 miliónov eur. Patrí tak medzi najväčšie elektrotechnické podniky na Slovensku.

Viac o téme: Arcelik , domáce spotrebiče , Poprad , Spojené štáty americké USA , Turecko , Whirlpool

Súvisiace články

Aktuálne správy