Najväčšej nemeckej banke predpovedali tvrdý pád: Gigant však pomaly vstáva z popola

Nemecká megabanka ohlasuje najvyšší zisk za posledných 15 rokov a jej vzostup potvrdzujú aj ratingové agentúry.

Pred niekoľkými rokmi veštili odborníci chorému mužovi Wall Street – investičnej banke Deutsche Bank – podobný osud, aký postihol Credit Suisse. Kedysi najväčšia európska investičná banka sa od Veľkej finančnej krízy potácala z problému do problému. V roku 2019 ale ohlásili masívnu reštrukturalizáciu a sekanie neproduktívnych častí biznisu. Dnes nemecký obchodník s cennými papiermi žne zaslúžené ovocie.

Povzbudivé správy

V posledných týždňoch zvýšili Deutsche Bank hodnotenie ratingové agentúry Fitch, S&P aj Morningstar a všetky odhadujú ďalšie zlepšenie ziskovosti a stability. Dôvod je jasný. Banke sa minulý rok darilo, zisk dosiahol rovných 5 miliárd eur, pričom v roku 2021 to bolo iba 1,9 miliardy eur. A banka v dobrých výsledkoch pokračuje. Totožný zisk – 1,9 miliardy eur – totiž zaznamenala v samotnom v prvom kvartáli tohto roka. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška sa zvýšil o 12 percent a znamenal najvyššie kvartálne číslo od roku 2013. Ide už o jedenásty ziskový kvartál v rade a koncom júla sa očakáva dvanásty.

Že sa firma pomaly dostáva z blata potvrdzujú aj celkové tržby. Tie vyrástli z 25,4 miliardy eur v roku 2021 na 27,2 miliárd v minulom roku. Obrat rástol aj na kvartálnej báze a počas prvých troch mesiacov tohto roka dosiahol 7,7 miliardy eur. A to napriek masívnemu odpredaju a likvidácii aktív zo súvahy banky v posledných rokoch. Manažment aj burzy očakávajú ďalší pozvoľný rast a postupnú stabilizáciu rozbúrenej štruktúry firmy.

Práve na tieto dobré správy reagovali aj ratingové agentúry. Fitch zvýšila finančnej inštitúcii z Frankfurtu hodnotenie z pôvodného BBB na súčasné A. Ešte pred tým zlepšila kreditné hodnotenie firme aj DBRS Morningstar rovnako na A. Banka je tak pohodlne v investičnom pásme a nepatrí medzi rizikové investície označované ako BB alebo menej.

„Je veľmi povzbudzujúce vidieť uznanie nášho úsilia o transformáciu od dôležitej zainteresovanej strany,“ uviedol na margo zlepšenia ratingov generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing. „So ziskovým a dobre vyváženým obchodným modelom a silnou súvahou sme vybudovali pevnú platformu na prehĺbenie našich partnerstiev s klientmi a zabezpečenie udržateľného rastu,“ dodal.

Generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing. Foto: SITA/AP

Svoje vysvetlenie na zlepšenie ratingu podáva aj Fitch. „Rating Deutsche Bank odráža ukončenie veľkej časti jej reštrukturalizácie a jej stabilnejší a pomerne diverzifikovaný obchodný model. Pomáha aj zdravý apetít banky riskovať, kvalita aktív, financovanie a likvidita.“ Fitch tiež poznamenáva, že „ziskovosť firmy sa za posledné štyri roky podstatne zlepšila.“

Úspešná reštrukturalizácia

Firme veria aj burzy. Za posledný rok hodnota jej akcií vzrástla o 20 percent. Stále však ďaleko zaostáva za svojimi predkrízovými maximami z roku 2007. Od krízy sa cena akcií zmrštila na necelú desatinu a viacerí analytici prognózovali banke podobný koniec, aký postihol Credit Suisse. Po vlne škandálov a masívnych strát sa vedenia v roku 2019 ujal nový generálny riaditeľ Christian Sewing. Ten zobral reštrukturalizáciu biznisu doslova od podlahy.

Osekal náklady vo všetkých divíziách a zaviedol takzvanú jednotku uvoľňovania kapitálu, kam presunul väčšinu zlých aktív. Tých sa postupne zbavovali v snahe vytvoriť ziskový biznis s výrazne lepším rizikovým profilom. Škrtanie najtvrdšie dopadlo na biznis investičnej divízie. Tá nemala šancu konkurovať americkým náprotivkom ako Goldman Sachs a JPMorgan. Rozhodli sa preto sústrediť sa na odvetvia, v ktorých majú silnú konkurenčnú výhodu. Deutsche Bank úplne prestala obchodovať s akciami a komoditami a sústredila sa na svoj hlavný biznis dlhopisov a mien. Aj ten uskromnila a radikálne zmenšila. Celkovo sa aktíva investičnej divízie banky znížili o takmer 40 percent a spolu s nimi aj rizikovosť celého biznisu.

Kľúčovým krokom pri reštrukturalizácii bolo zníženie nákladov. Firma sekala na všetkých úrovniach a vo všetkých divíziách. To sa prejavilo prepustením viac ako 20-tisíc zamestnancov. Zároveň masívne znížili dlhové zaťaženie a zvýšili vlastný kapitál aj indikátory kapitálovej primeranosti ako je CET 1.

Dobrou správou pre akcionárov aj celý bankový trh je, že všetky divízie boli minulý rok v zisku. Najviac domov priniesla investičná banka s 3,5-miliardovým ziskom. Darilo sa aj korporátnej banke (zisk 2,1 miliardy eur) aj privátnej banke (zisk 1,9 miliardy eur). Najmenej ziskovým segmentom zostáva asset management, ktorý zarobil rovných 600 miliónov.

Masívna reštrukturalizácia tak ukončila obdobie, keď bola kedysi najväčšia európska investičná banka iba zombie spoločnosť na pokraji krachu a prinavrátila jej ostrosť a kvartálne zisky. Napriek výborným výsledkom však svoju pôvodnú pozíciu na vrchole hierarchie globálnych finančných inštitúcií už pravdepodobne nikdy nezíska.

Viac o téme: akcie , Christian Sewing , Credit Suisse , Deutsche Bank , Fitch , Goldman Sachs , hospodárske výsledky , investovanie , JPMorgan Chase , Standard & Poor's S&P , tržby , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy