Dobré správy pre motoristov: Ceny palív na pumpách sa vydali strmo nadol!

, Redakcia

Tankovanie na čerpacích staniciach na Slovensku bude opäť o niečo veselšie. Ceny všetkých tradičných palív totiž v uplynulom týždni výrazne klesli. Benzín tak bol najlacnejší za posledný mesiac, nafta dokonca od januára. Zlacňovanie by pritom mohlo pokračovať.

Ceny benzínov klesali druhý týždeň za sebou. Zlacňovanie v uplynulom týždni však bolo omnoho výraznejšie, ako týždeň predtým. Nafta sa tak predávala najlacnejšie od polovice januára aktuálneho roka. Ceny oboch druhov benzínov počas 17. tohtoročného týždňa opäť zlacneli a dosiahli tak najnižšie hodnoty za posledný mesiac. V porovnaní s minulým rokom však boli ceny pohonných látok v priemere stále vyššie o viac ako 6 percent, informuje Štatistický úrad SR.

Priemerná cena benzínu natural 98 počas uplynulého týždňa dosiahla 1,877 eura za liter, čo bolo o 3,5 centa menej ako v predošlom týždni. Viditeľne klesla aj cena benzínu 95, ktorý sa predával za 1,659 eura a medzitýždenne rovnako zlacnel o 3,5 centa za liter. Nižšia bola aj cena nafty, liter sa predával za 1,541 eura, čo predstavovalo zlacnenie takmer o 3 centy. V medziročnom porovnaní tak bola cena benzínu natural 98 vyššia o 6,7 percenta, natural 95 bol drahší o 6,2 percenta a nafta o 6,1 percenta.

Lacnejšie tankovanie mohli zväčša zaznamenať aj motoristi využívajúci alternatívne plynové palivá. Stlačený zemný plyn CNG zlacnel mierne na 1,600 eura za kilogram, skvapalnený ropný plyn LPG išiel rovnako mierne nadol na 0,696 eura za liter. Opačný vývoj štatistici v uplynulom týždni zaznamenali iba pri skvapalnenom zemnom plyne LNG, ktorý zdražel o takmer 2 centy na 1,505 eur za kilogram.

Mala by vláda prijať nejaké opatrenia (napr. zníženie spotrebných daní, DPH…) na zníženie cien pohonných látok?

Plyny používané na pohon motorových vozidiel sa tak medziročne predávali o čosi lacnejšie. LNG bol oproti rovnakému obdobiu minulého roka lacnejší o 10,4 percenta a LPG o 3,5 percenta. Cena plynu CNG medziročne naopak medziročne vzrástla o 3 percenta.

Zaujíma vás, ako sme na tom v porovnaní s ostatnými krajinami?
Veľké porovnanie cien benzínov a nafty v Európskej únii nájdete na tomto odkaze

Čo sa týka alternatívnych druhov pohonných látok Štatistický úrad SR počas 17. tohtoročného týždňa pohyby cien nezaznamenal. Plyn bioLNG sa predával za 2,057 eura za kilogram, vodík za 21,60 eur za kilogram a elektrická energia, slúžiaca na nabíjanie elektromobilov, za 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).

Čo čakať ďalej?

Ropa v danom týždni po 3,5-percentnom poklese opäť mierne vzrástla a dosiahla ceny 89,5 dolárov za barel v prípade ropy Brent. "V súčasnosti je však situácia úplne iná, keďže v tomto týždni vidíme výrazný prepad na rope, ktorý je až vo výške 6,5 percenta a ropa sa v súčasnosti obchoduje na cenovke 83,7 dolára za barel," uviedol analytik XTB Marek Nemky.

Primárnym dôvodom bol podľa neho opätovný nárast zásob v Spojených štátoch, ktorý indikuje slabší dopyt po pohonných hmotách. Zásoby ropy vzrástli o 7,3 milióna barelov a dokonca vzrástli aj zásoby benzínu o 0,3 milióna barelov. "V súčasnosti by sme však mali už vidieť znižovanie zásob s tým, ako sa zvyšuje rafinérsky výstup. To sa však nedeje, čo indikuje slabý dopyt spotrebiteľov," dodáva Nemky.

Mierne klesá aj geopolitické riziko vzhľadom na stupňujúce sa snahy o dosiahnutie prímeria na Blízkom Východe. V stredu taktiež zasadala americká centrálna banka Fed, ktorá naznačila, že zatiaľ neplánuje znižovať úrokové sadzby aj napriek tomu, že to bude s vysokou pravdepodobnosťou ich ďalší krok. "Inflácia však ostáva pomerne silná a je tak otázkou, na ktorom zasadnutí ku tomu dôjde. Trh už v súčasnosti očakáva iba jedno zníženie sadzieb, oproti piatim, ktoré očakával v začiatku roka," uvádza analytik.

Rovnaký vývoj ako pri rope pritom podľa neho vidíme aj na veľkoobchodných cenách pohonných látok, na ktorých dochádza ku prudkému zlacneniu cien benzínu. "K tomuto ešte len s veľkou pravdepodobnosťou dôjde aj na čerpacích staniciach, kedy ešte naďalej budeme pozorovať zlacňovanie cien benzínu a nafty. Zlacnenie by mohlo byť na úrovni o ďalšie 2 centy za liter," dodal Nemky.

Viac o téme: benzín , ceny palív , ceny ropy , Federálny rezervný systém Fed , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , ropa , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy