Čína chce stabilizovať realitný trh, či opatrenia pomôžu, je otázne

V Číne praská realitná bublina a Peking zavádza doteraz najrazantnejšie opatrenia na podporu čínskeho trhu s nehnuteľnosťami. Otázkou však ostáva, či zaúčinkujú. Myslí si to hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda v súvislosti so situáciou na čínskom realitnom trhu, ktorý zažíva rekordný prepad cien nehnuteľností.

Čína v piatok oznámila doteraz najrozsiahlejšie opatrenia na stabilizáciu sektora nehnuteľností, ktorý zápasí s krízou. Znížila minimálnu sadzbu zálohových platieb pre tých, ktorí si prvýkrát kupujú vlastné bývanie. Navrhla, aby lokálne vlády odkúpili časť komerčných nehnuteľností.

„Dochádza k odstráneniu administratívne vynucovanej spodnej hranici – akejsi podlahy – hypotekárnych sadzieb. Súčasne sa Peking snaží podnietiť miestne vlády v jednotlivých čínskych provinciách, aby domy vykupovali a pretvorili na sociálne dostupné bývanie,“ zhrnul Kovanda s tým, že Čínska centrálna banka sa rozhodla zrušiť celoštátnu minimálnu úrokovú sadzbu hypoték.

Ceny nehnuteľností v Číne medzimesačne prepadli najvýraznejšie za posledných viac než desať rokov

Podľa analytika ide o doteraz najsilnejšie opatrenia na podporu čínskeho trhu s nehnuteľnosťami. „Peking sa zjavne značne a v rastúcej miere obáva dôsledkov nedostatočného dopytu po čínskych nehnuteľnostiach,“ zhodnotil. Potvrdzujú to podľa neho aj zverejnené aprílové dáta, podľa ktorých sa ceny nehnuteľností v Číne medzimesačne prepadli najvýraznejšie za posledných viac než desať rokov.

Prepad cien čínskych realít podľa Kovandu bude zrejme pokračovať aj v ďalšom štvrťroku. „Zásoba nepredaných nehnuteľností je totiž už teraz na svojom osemročnom maxime. Stavebné práce naprieč Čínou sa tak zastavujú a mnohé developerské spoločnosti sa ocitajú vo finančných ťažkostiach,“ priblížil Kovanda s tým, že to môže ohroziť zamestnanosť a sociálnu stabilitu v krajine. Problémy sektora nehnuteľností podľa analytika ochromujú čínsky ekonomický rast, čo môže mať vplyv na celý svet.

Viac o téme: ceny nehnuteľností , Čína , nehnuteľnosti , realitná kríza , realitný trh

Súvisiace články

Aktuálne správy