Nemecko: V Grünheide schválili plán rozšírenia závodu Tesly, aktivisti teraz zvažujú právne kroky

V reakcii na kladné rozhodnutie miestneho zastupiteľstva v obci Grünheide neďaleko Berlína plánujú odporcovia rozšírenia areálu automobilky Tesla pokračovať v protestoch a zvažujú právne kroky.

Steffen Schorcht, hovorca združenia Občianska iniciatíva Grünheide, v piatok uviedol, že o spoločnom postupe sa už rokuje s viacerými ekologicky zameranými organizáciami, ktoré sa zaberajú ochranou druhov a vody. Vo štvrtok (16. 5.) väčšina obecných poslancov Grünheide schválila kontroverzný plán rozvoja továrne amerického výrobcu elektromobilov.

Tesla chce vo svojom areáli v obci s 9200 obyvateľmi vybudovať nákladnú stanicu a skladové priestory. Projekt bol dlho vnímaný kontroverzne, čiastočne vzhľadom na nutnosť výrubu lesa a obavy z environmentálnych rizík.

Tesla sa tieto výhrady snažila rozptýliť, pričom okrem iného tvrdila, že spotreba vody v závode bude nižšia, ako je priemer v odvetví. Po rozsiahlej kritike projekt upravila tak, aby bolo potrebné vyrúbať menej lesa, než pôvodne plánovala. Zástancovia rozšírenia poukazovali najmä na plánovanú nákladnú stanicu, ktorá podľa nich poskytne obyvateľom významné úľavy vzhľadom na zníženie dopytu po kamiónovej preprave.

Viac o téme: automobilky , ekológia , Nemecko , protesty , Tesla , výroba áut , závod , životné prostredie

Súvisiace články

Aktuálne správy