Kryptosvet sa snaží zbaviť tieňa skrachovanej burzy FTX: Bol to podvod, odkazujú predstavitelia z odvetvia

Zástupcovia odvetvia kryptomien sa na tohtotýždňovom Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose snažili dištancovať od vlaňajšieho krachu kryptoburzy FTX. Zdôrazňujú, že išlo v prvom rade o podvod a že na vine nie je technológia ako taká. Pripúšťajú, že škandál poškodí reputáciu odvetvia, no na druhej strane sa teraz podľa nich dostane pozornosti dobre riadeným firmám. Informuje o tom televízia CNBC.

Od novembra 2021, keď celková trhová kapitalizácia kryptomien dosiahla vrchol okolo troch miliárd dolárov, segment po krachu FTX odpísal zhruba dve miliardy dolárov.

Bývalý šéf FTX, 30-ročný Samuel Bankman-Fried, v Spojených štátoch čelí obvineniu z ôsmich trestných činov. Okrem iného z podvodu na investoroch či prania špinavých peňazí. Pred súdom vinu odmietol. Americké úrady prípad označili za jeden z najväčších podvodov americkej histórie.

„FTX sa podľa mňa teraz vykresľuje ako problém odvetvia kryptoaktív. Ja si myslím, že ak sa na vec pozriete poriadne, nie je to v skutočnosti problém kryptoaktív. Problémom je, že to bol podvod,“ povedal v rozhovore pre CNBC Brad Garlinghouse, ktorý vedie spoločnosť Ripple. Firma stojí za kryptomenou XRP, ktorá je podľa časopisu Forbes tento rok šiestou najväčšou digitálnou menou.

Bankman-Fried ako Bernie Madoff

Garlinghouse Bankmana-Frieda prirovnal k finančníkovi Bernardovi Madoffovi, kvôli ktorého podvodným investíciám prišli investori asi o 65 miliárd dolárov. „Keď sa objavil Bernie Madoff, tiež sme nezmenili prístup k dohľadu nad hedgeovými fondmi a ich reguláciu,“ konštatoval.

Skica z eskortu Samuela Bankmana-Frieda z manhattanského federálneho súdu v New Yorku v decembri 2022. Foto: SITA/AP

Ani firma Ripple sa podľa neho nevyhla expozícii voči spoločnosti FTX, požičala jej totiž kryptomenu XRP v hodnote desať miliónov dolárov. Ripple však dúfa, že tieto prostriedky získa späť z konkurzného konania v USA. Expozícia firmy voči FTX však nie je podľa Garlinghouse zásadného významu a predstavuje iba jedno percento likvidných aktív spoločnosti.

Podobne ako Garlinghouse sa k problému stavajú aj ďalší zástupcovia odvetvia. V prípade kolapsu FTX treba rozlišovať dôvody, povedal napríklad spoluzakladateľ spoločnosti Celo Rene Reinsberg. Ide podľa neho o zlyhanie inštitúcií a jednotlivcov. „To je niečo odlišné od technológie,“ dodal.

„Za svoju kariéru som nikdy nevidel také zlyhanie firemnej kontroly a takú absenciu dôveryhodných finančných informácií, ako tomu bolo tu,“ uviedol v polovici novembra americkému súdu nový šéf FTX John Ray, ktorý pred rokmi pôsobil aj ako likvidátor americkej energetickej spoločnosti Enron.

Koniec rozprávkam?

Šéf spoločnosti Circle Jeremy Allaire poukázal na to, že kryptomenovú burzu FTX podporovala séria významných osobností, od politikov po športovcov. Teraz tak v ich radoch panujú rozpaky. „Zároveň si myslím, že to povedie k tomu, že sa bude oveľa viac skúmať, ktoré spoločnosti sú dobre riadené a regulované, ktoré majú dostatok kapitálu, silný audit i kontrolné mechanizmy – všetky náležitosti, na ktorých záleží v prípade globálnej finančnej inštitúcie,“ povedal. „Ľudia si na to začnú dávať pozor a nebudú veriť úplným rozprávkam,“ dodal.

Čo sa týka poklesu celkovej trhovej kapitalizácie odvetvia, Garlinghouse považuje za nespravodlivé umiestňovať kryptoaktíva v hodnotení vlaňajších strát investorov do rizikových aktív. Pripomína, že aj iné triedy aktív zaznamenali značné straty, napríklad akcie firiem z odvetvia vyspelých technológií.

Viac o téme: Davos , FTX , kryptomeny , Sam Bankman-Fried , Svetové ekonomické fórum WEF

Súvisiace články

Aktuálne správy