Rast inflácie v Španielsku sa v apríli mierne zrýchlil

Rast spotrebiteľských cien v Španielsku sa v apríli 2024 mierne zrýchlil. Dosiahol pritom najväčšie tempo za tri mesiace. Analytici však očakávali ešte vyššiu mieru inflácie v dôsledku zdraženia plynu. Ukázali to v pondelok predbežné údaje štatistického úradu INE.

Podľa rýchleho odhadu INE index spotrebiteľských cien vo štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny sa v apríli 2024 zvýšil medziročne o 3,3 % po náraste o 3,2 % v marci.

Predbežný aprílový odhad zaostal za prognózami ekonómov, ktorí predpovedali zrýchlenie inflácie na 3,4 %.K aprílovému výsledku prispelo najmä zvýšenie cien plynu, ktoré kontrastuje s ich poklesom v apríli 2023. Takisto väčší nárast cien potravín ako vlani.

Ceny elektriny medzitým klesli, aj keď nie tak výrazne ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka.

Jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, v apríli 2024 klesla na 2,9 % z 3,3 % v marci, čo je najnižšia úroveň sa od januára 2022.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Španielsku v apríli zvýšili o 0,7 % (0,8 % v marci).

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Španielska v apríli vzrástol medziročne o 3,4 % (3,3 % v marci) a medzimesačne o 0,6 %.

Viac o téme: harmonizovaný index spotrebiteľských cien HICP , inflácia , jadrová inflácia , Španielsko , spotrebiteľské ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy