Tomu sa hovorí úspešný lup: Hackeri zo skrachovanej kryptoburzy FTX ukradli digitálne meny za stovky miliónov dolárov

Hackeri zo skrachovanej kryptomenovej burzy FTX ukradli digitálne meny za 415 miliónov dolárov. Burza to tento týždeň uviedla v správe pre veriteľov. Americká časť FTX je podľa niekdajšieho riaditeľa burzy Sama Bankmana-Frieda insolventná. Informovala o tom agentúra Reuters.

FTX už skôr informovala, že získala späť viac ako päť miliárd dolárov v kryptomenách, hotovosti a likvidných cenných papieroch, ale že na jej kryptomenových burzách v USA a vo svete značné objemy peňazí naďalej viaznu. Čiastočne to pripisovala práve hackerom.

Od vlaňajšieho 11. novembra, keď FTX vyhlásila bankrot, hackeri z medzinárodnej burzy FTX ukradli kryptomeny za 323 miliónov dolárov. Z americkej súčasti FTX potom zmizli kryptomeny za 90 miliónov dolárov. Obvinený zakladateľ FTX Bankman-Fried neskôr v príspevku na blogu spochybnil niektoré aspekty správy, ktorú FTX v tejto súvislosti vydala.

Bankman-Fried, ktorý bol obvinený z krádeže miliárd dolárov od zákazníkov FTX na zaplatenie dlhov, ktoré vznikli jeho hedžovému fondu Alameda Research zameranému na kryptomeny, sa proti výpočtom FTX ohradil. Tvrdí, že právnici spoločnosti Sullivan & Cromwell predložili veľmi zavádzajúci obraz o finančnej situácii podniku.

Bankman-Fried uviedol, že FTX má viac než dosť peňazí na to, aby klientom v USA vyplatila vklady. Podľa jeho odhadu im dlhuje 181 až 497 miliónov dolárov. Bankman-Fried nemal prístup k záznamom spoločnosti FTX od novembra, keď odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa.

Hovorca spoločnosti Sullivan & Cromwell sa k slovám Bankmana-Frieda odmietol vyjadriť. Advokáti firmy v nedávnom súdnom podaní uviedli, že odmietli snahu Bankmana-Frieda naďalej sa zúčastňovať konkurzného konania. Bankman-Fried obvinenia z podvodu odmietol.

Dokáže FTX uspokojiť amerických veriteľov?

FTX neposkytla odhad sumy, ktorú dlhuje svojim americkým alebo medzinárodným zákazníkom. Na otázky týkajúce sa príspevku na blogu Bankmana-Frieda bezprostredne neodpovedala.

FTX však poskytla niektoré ďalšie podrobnosti o svojom úsilí vymáhať pohľadávky a uviedla, že získala späť 1,7 miliardy dolárov v hotovosti, ďalej 3,5 miliardy dolárov v likvidnej kryptomene a 300 miliónov dolárov v likvidných cenných papieroch. „V snahe vymôcť maximum pohľadávok sme pokročili a náš tím tiež musel vynaložiť mimoriadne vyšetrovacie úsilie, aby tieto predbežné informácie odhalil,“ uviedol nový riaditeľ FTX John Ray.

Medzi kryptomeny, ktoré sa doteraz podarilo získať späť, je 685 miliónov dolárov v kryptomene solana, 529 miliónov dolárov v tokenoch FTT, čo sú natívne mince burzy FTX, a 268 miliónov dolárov v bitcoinoch. Tieto sumy vychádzajú z cien k 11. novembru 2022, keď FTX vyhlásila bankrot. Kryptomena solana, ktorú Bankman-Fried vychválil, stratila za minulý rok väčšinu hodnoty.

Počas úvodného vyšetrovania hackerských útokov na systémy FTX táto kryptoburza uviedla, že bahamská komisia pre cenné papiere jej v novembri zablokovala časť majetku. To bol aj dôvod sporu medzi konkurzným tímom FTX so sídlom v USA a bahamskými regulačnými orgánmi. Obe strany spory urovnali až tento mesiac. Šéf FTX Ray tiež uviedol, že bahamská vláda zadržiava 426 miliónov dolárov určených pre veriteľov.

K sporu sa tento týždeň počas akcie výskumného ústavu Atlantická rada vo Washingtone vyjadril aj bahamský premiér Philip Davis. Ten okrem iného uviedol, že Rayov tím nakoniec uznal, že zhabanie majetku na Bahamách bolo namieste a možno zachránilo mnohých ľudí, ktorí investovali do FTX.

Viac o téme: bitcoin , FTX , hackeri , krádež , kryptomeny , Sam Bankman-Fried , solana

Súvisiace články

Aktuálne správy