Dolár po správe o vývoji nezamestnanosti v Spojených štátoch klesol najnižšie od septembra

Dolár v piatok po správe o októbrovom vývoji nezamestnanosti v Spojených štátoch klesol najnižšie od septembra. Štatistika ministerstva práce ukázala, že najväčšia ekonomika sveta minulý mesiac vytvorila menej pracovných miest, ako sa čakalo. Dolár ku košu mien prehĺbil pokles po správe o aktivite v americkom sektore služieb, ktorá sa v októbri druhý mesiac po sebe znížila.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko po 15:30 hod. SEČ vykazoval pokles o 0,8 percenta na 105,323 bodu. Euro k doláru rpridávalo 0,8 percenta na 1,0705 USD.

Americká ekonomika v októbri vytvorila zhruba 150 000 pracovných miest, čo je menej, ako sa čakalo. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o desatinu percentuálneho bodu na 3,9 percenta. Americký trh práce zostáva podľa analytikov odolný napriek ekonomickej neistote a vysokým úrokovým sadzbám.

„Najsilnejším argumentom pre to, aby americká centrálna banka zmiernila svoju menovú politiku, je skutočnosť, že rast miezd pokračuje pomaly,“ uviedol ekonóm Andrew Hunter zo spoločnosti Capital Economics.

Piatková správa Inštitútu riadenia dodávok (ISM) ukázala, že aktivita v americkom sektore služieb v októbri druhý mesiac po sebe klesla. Služby sa pritom na celkovej ekonomickej aktivite v USA podieľajú viac ako dvoma tretinami. Index aktivity v sektore služieb klesol na päťmesačné minimum 51,8 bodu zo septembrových 53,6 bodu. Päťdesiatbodová hranica je predelom medzi rastom a poklesom aktivity. Index zaostal tiež za očakávaniami analytikov, ktorí v ankete agentúry Reuters predpovedali jeho pokles na 53 bodov.

Viac o téme: americká ekonomika , americký dolár USD , kôš mien , meny , nezamestnanosť , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy