Akcie jednej z najziskovejších firiem sveta budú omnoho lacnejšie: Nvidia sa rozhodla pre razantný krok!

, Redakcia

Najlukratívnejšia akciová investícia posledných mesiacov bude ešte dostupnejšia pre investorov. Technologická spoločnosť Nvidia totiž po prudkom náraste hodnoty svojich akcií rozhodla o ich rozdelení.

Akciový trh v stredu zasiahla prekvapujúca správa. Jedna z najhodnotnejších a najziskovejších firiem sveta sa totiž rozhodla rozdeliť svoje akcie v pomere 10 ku 1. Ak teda vlastníte 1 akciu Nvidie, po novom ich budete mať 10, každú v hodnote jednej desatiny tej pôvodnej.

Ide o relatívne štandardný krok, ktorý firmy volia, keď chcú svoje akcie priblížiť investorom. Zmysel to má najmä vtedy, ak hodnota akcií firmy za posledné obdobie prudko stúpla a stáva sa tak menej dostupnou pre drobných investorov.

To je presne tiež prípad výrobcu čipov Nvidia. Ako pripomína web cnn.com, pred piatimi rokmi mohli investori jej akciu kúpiť za menej ako 50 amerických dolárov. Odvtedy však aj pod vplyvom prudkého rozvoja umelej inteligencie ich hodnota vystrelila nahor a zhodnotili sa o viac ako 2500 percent. Na záver stredajšieho obchodovania mala totiž hodnotu 949,5 dolára.

S akciami technologického gigantu sa po rozdelení v spomínanom pomere 10 ku 1 začne na otvorenom trhu obchodovať 10. júna. Samotné rozdelenie sa uskutoční o pár dní skôr, 7. júna. Ako dodáva cnn.com, rozhodnutie Nvidie prichádza v čase, keď je po jej akciách extrémny dopyt. Dôvodom je predovšetkým nadšenie investorov z postavenia spoločnosti pri rozvoji umelej inteligencie.

Sedemnásobný rast zisku

Nvidia rozhodnutie rozdeliť akcie zverejnila v rámci svojej štvrťročnej správy s výsledkami. Tie boli mimochodom opäť ohromujúce. Ako dodáva agentúra ČTK, čistý zisk amerického výrobcu čipov vo finančnom štvrťroku končiacom 28. apríla totiž stúpol sedemnásobne na 14,88 miliardy amerických dolárov.

Tržby sa za tri mesiace do konca apríla viac ako strojnásobili na rekordných 26,04 miliardy dolárov. Tržby divízie technológií pre dátové centrá stúpli päťnásobne na 22,6 miliardy dolárov a boli rovnako rekordné. Zisk na akciu bez mimoriadnych položiek predstavoval 6,12 dolára. Analytici očakávali zisk 5,6 dolára na akciu.

Bude hodnota akcií Nvidie pokračovať v prudkom raste aj v nasledujúcich rokoch?

"Spoločnosť Nvidia prekonala odhady trhu v tržbách aj v čistom zisku a vykázala veľmi podarený prvý fiškálny štvrťrok," uviedol analytik XTB Tomáš Cverna. Upozornil však, že prvý fiškálny štvrťrok bol posledným, ktoré ovplyvnila medziročne relatívne nízka porovnávacia základňa. "Očakávam, že aj napriek tomuto aspektu možno ale očakávať ďalší významný rast tržieb spoločnosti. Dôvodom je stále silný dopyt po polovodičoch využívajúcich umelú inteligenciu, najmä v datacentrách," dodal Cverna.

Spoločnosť má podľa ČTK náskok vo vývoji hardvéru a softvéru pre umelú inteligenciu, čiastočne vďaka tomu, že zakladateľ a generálny riaditeľ Jensen Huang začal pred viac ako desiatimi rokmi smerovať k tejto vtedy nie celkom rozvinutej technológii. Technológie firmy boli pôvodne vyvinuté pre grafické karty, potom sa však ukázalo, že sa ideálne hodia aj pre výpočtovú prácu spojenú s výučbou aplikácií AI a stali sa dôležitou technológiou pre budúcnosť AI. Firma tiež vyrába čipy pre herný priemysel a automobily.

V druhom fiškálnom štvrťroku firma predpovedá zvýšenie tržieb na 28 miliárd dolárov. Analytici čakajú tržby necelých 27 miliárd dolárov.

Firme pomohol vzostup umelej inteligencie

Úspech Nvidie je podľa team leadra XTB Tomáša Vranku jedným z najzaujímavejších biznisových príbehov posledných rokov. Firma je zrejme stále známa primárne ako výrobca grafických kariet, avšak už dlho neplatí, že je to pre ňu najdôležitejší segment podnikania. „Nvidia pred rokmi totiž výborne zachytila nástup umelej inteligencie, pre ktorú navrhuje špecializované a veľmi drahé (jeden stojí desiatky tisícok dolárov) čipy, pomocou ktorých sa realizujú zložité výpočty, pomocou ktorých môžu fungovať jazykové a rôzne iné modely,“ dodáva Vranka.

Všetky spoločnosti, ktoré v tejto oblasti dominujú, teda napríklad Microsoft, Alphabet, Meta či Tesla kupujú čipy práve od Nvidie, lebo by bez nich neboli schopné trénovať svoje modely. Práve tento obrovský boom v oblasti umelej inteligencie v posledných rokoch spôsobuje, že akcie Nvidie rastú poslednú dobu o vysoké stovky percent a firma je tak na dobrej ceste dobehnúť Microsoft, ktorý je momentálne najväčšou firmou sveta z pohľadu trhovej kapitalizácie. Hodnota Microsoftu je zhruba 3,2 bilióna USD, Nvidia má hodnotu 2,4 bilióna.

Sme na pokraji novej priemyselnej revolúcie?

To, že sa firme stále darí a stále krásne rastie potvrdzujú aj jej posledné výsledky. Drvivú väčšinu ziskov a tržieb tvorí práve segment dátových centier, v rámci ktorých predáva špecializované čipy. „Asi nebudem preháňať ak poviem, že momentálne ostatné segmenty nikoho nezaujímajú a všetky oči pozerajú práve sem. Okrem skvelých čísel firma komentovala aj aktuálnu fázu, v ktorej sa nachádza. Pokrok je v tejto oblasti totiž veľmi rýchly a Nvidia teda začína vyrábať novú generáciu čipov pre AI a aj v tomto prípade je podľa riaditeľa firmy dopyt oveľa vyšší, ako dostupné výrobné a predajné kapacity. Okrem toho vedenie tvrdí, že chcú dodržať zhruba 1 ročný cyklus, teda že zhruba raz ročne prídu s novým modelom, ktorý bude výkonnejší a energeticky efektívnejší,“ dodáva Tomáš Vranka.

Zároveň upozorňuje, že CEO spoločnosti Jensen Huang dokonca tvrdí, že AI je taká veľká vec, že vďaka nej zažijeme ďalšiu priemyselnú revolúciu. „Výsledky spoločnosti za minulý štvrťrok teda boli naozaj výborné a vyzerá to tak, že sa umelá inteligencia postupne bude stávať súčasťou našich životov v mnohých oblastiach a to aj vďaka Nvidii,“ uzatvára.

Viac o téme: akcie , akciový trh , čipy , finančné výsledky , hospodárske výsledky , mikročipy , Nvidia , Tomáš Vranka , umelá inteligencia AI , výsledky , XTB , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy