Slovensko je už vo výrobe elektriny sebestačné! Čo sa podpísalo pod veľký obrat?

Slovensko sa vlani podľa údajov prevádzkovateľa miestnej prenosovej sústavy SEPS stalo čistým vývozcom elektrickej energie. V roku 2023 sme uviedli do prevádzky nový jadrový blok, ktorý podľa prevádzkovateľa zabezpečí sebestačnosť Slovenska vo výrobe elektriny.

Vlani Slovensko vyviezlo prostredníctvom prenosovej sústavy 14 067 gigawatthodín (GWh) elektriny pri medziročnom poklese o 8,2 percenta, dovoz sa znížil o 36,4 percenta na 10 648 Gwh elektrickej energie. Obchodný prebytok krajiny s touto komoditou tak dosiahol 3419 GWh, zatiaľ čo v roku 2022 bol dovoz, naopak, o 1424 GWh vyšší ako vývoz.

K obratu zrejme prispelo nielen spustenie nového jadrového bloku, ale tiež nižšia spotreba elektriny na Slovensku, ktorá podľa údajov za prvých 11 mesiacov vlaňajška medziročne klesla.

Pred rokom niekdajší najväčší odberateľ elektriny na Slovensku, hlinikáreň Slovalco, ohlásil odstavenie posledných pecí.

Udrží si podľa vás Slovensko sebestačnosť vo výrobe elektriny aj v budúcnosti?

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce, ktorý podľa svojho prevádzkovateľa pokryje takmer 13 percent celkovej spotreby elektrickej energie na Slovensku, dokončil proces spúšťania vlani na jeseň, keď tiež dosiahol plný výkon.

Podľa skorších údajov sa zavezenie paliva do dokončovaného štvrtého bloku tejto elektrárne očakáva na budúci rok.

Spotreba elektriny na Slovensku zrejme stúpne po dokončení ohlásenej investície slovensko-čínskej firmy Gotion InoBatteries (GIB), ktorá podľa memoranda podpísaného s vládou, postaví továreň na výrobu batérií do elektromobilov.

Výrobná kapacita v prvej fáze dosiahne 20 GWh s možnosťou jej následného zdvojnásobenia.

Viac o téme: Atómové elektrárne Mochovce EMO , elektrina , Gotion InoBat Batteries GIB , Slovalco , Slovenská elektrizačná prenosová sústava SEPS , výroba elektriny

Súvisiace články

Aktuálne správy