Maersk po útoku povstalcov z Jemenu na jeho loď prerušil plavby v Červenom mori

Dánsku nákladnú loď Maersk Hangzhou v Červenom mori v sobotu večer zasiahla raketa vystrelená povstalcami z Jemenu. Dve ďalšie rakety zostrelilo americké námorníctvo, uviedol na sieti X Pentagon. V nedeľu ráno potom na túto loď podľa amerického regionálneho veliteľstva zaútočili povstalci zo štyroch malých plavidiel, na čo reagovala americká armáda, ktorá troch z nich potopila. Firma Maersk potom oznámila, že na 48 hodín pozastavuje plavby Červeným morom.

Americké regionálne veliteľstvo CENTCOM uviedlo, že v Červenom mori americké sily potopili tri malé lode jemenských povstalcov, ktorí strieľali aj na ich vrtuľníky. Štvrtej lodi sa podarilo utiecť. Posádky troch lodí podľa armády neprežili, počet mŕtvych CENTCOM neuviedlo. Agentúra AFP neskôr s odvolaním sa na svoje zdroje z Jemenu uviedla, že potopenie lodí neprežilo desať povstalcov. Štyria preživší dorazili do jemenského prístavu Hudajdá, ktorý kontrolujú Húsíovci.

Americká armáda vyslala vrtuľníky po núdzovom volaní z dánskej lode Maersk, ku ktorej sa povstalci dostali asi na 20 metrov a strieľali na ňu. Ochranka nákladnej lode streľbu opätovala.

Firma Maersk v nedeľu podľa agentúry Reuters útok na svoje plavidlo plaviace sa pod singapurskou vlajkou v Červenom mori potvrdila a uviedla, že posádka je v poriadku a loď pokračuje na sever. Oznámila ale tiež, že na 48 hodín pozastaví plavby všetkých svojich lodí cez Červené more.

Jemenskí povstalci tvrdia, že na lode plávajúce Červeným morom útočia kvôli vojne Izraela v Pásme Gazy

Jemenskí povstalci tvrdia, že na lode plávajúce Červeným morom útočia kvôli vojne Izraela v Pásme Gazy, kde podporujú palestínske hnutie Hamas. Akcie v mori odôvodňujú údajnou podporou západných krajín izraelskej vláde.

Okolo Jemenu vedie dôležitá námorná trasa, po ktorej musia preplávať lode smerujúce do Suezského prieplavu. Kvôli ochrane obchodných trás začali Spojené štáty pred zhruba dvoma týždňami v Červenom mori medzinárodnú operáciu nazvanú Operation Prosperity Guardian, ku ktorej sa pripojilo vyše dvadsať krajín. Agentúra AP s odvolaním sa na amerického admirála Brada Coopera uviedla, že od začiatku tejto operácie preplávalo Červeným morom na 1200 obchodných lodí a žiadnu z nich až do soboty nezasiahla žiadna strela.

Vojna v Jemene trvá od roku 2014, keď sa Iránom podporovaní šiitskí povstalci Húsíovci zmocnili hlavného mesta Saná, odkiaľ vyhnali medzinárodne uznanú vládu. Na jej strane sa v roku 2015 do boja proti rebelom zapojila medzinárodná vojenská koalícia pod vedením Saudskej Arábie.

Viac o téme: Červené more , Hamas , Izrael , Jemen , lodná doprava , Maersk , nákladná doprava , útok , vojna

Súvisiace články

Aktuálne správy