Rast spotrebiteľských cien vo Švédsku spomalil na polročné minimum

Pridajte názor  Zdroj: TASR

18. 7. 2021 - Spotrebiteľské ceny vo Švédsku pokračovali minulý mesiac v raste, tempo rastu sa však spomalilo na 6-mesačné minimum.

Spotrebiteľské ceny vo Švédsku pokračovali minulý mesiac v raste, tempo rastu sa však spomalilo na 6-mesačné minimum. Prispel k tomu najmä slabší rast nákladov na bývanie a dopravu.

Ako uviedol tento týždeň švédsky štatistický úrad, medziročná miera inflácie dosiahla vo Švédsku v júni 1,3 % po 1,8-percentnej úrovni v predchádzajúcom mesiaci. Júnový údaj predstavuje najslabší rast spotrebiteľských cien od decembra minulého roka, inflácia sa však stále drží nad 1 %, nad ktoré vyskočila v januári. V decembri 2020 dosiahol rast spotrebiteľských cien 0,5 %, v januári už 1,6 %.

K júnovému zmierneniu rastu cien v porovnaní s vývojom v máji prispelo najmä spomalenie rastu nákladov na bývanie a dopravu. Náklady na bývanie sa zvýšili o 2,6 % oproti 3-percentnému rastu v máji a náklady na dopravu vzrástli o 5 % po májovom raste o 7 %.

Spotrebiteľské ceny rástli aj v medzimesačnom porovnaní, tempo rastu však bolo minimálne. Dosiahlo 0,1 % po 0,2-percentnom raste v máji.