Credit Suisse odporúča: Globálne trendy posilnia tieto 4 sektory, otvárajú sa príležitosti v nich zarobiť

Diskusia 3  
Credit Suisse odporúča: Globálne trendy posilnia tieto 4 sektory, otvárajú sa príležitosti v nich zarobiť
Zdroj: CNBC
Foto: SITA/AP


7. 5. 2019 - Riziká spojené s geopolitickou situáciou a teroristickými útokmi majú podľa Credit Suisse viesť k vyšším výdavkom vo vybraných sektoroch. Niektoré firmy už začali meniť svoje obchodné modely aj z iného dôvodu.

Globálne trendy menia mnohé aspekty podnikania a politiky. Zatiaľ čo niektoré z nich, napríklad protekcionizmus a politické napätie, môžu poškodzovať ekonomiky, podľa s Credit Suisse sú tu aj napriek tomu zaujímavé možnosti investorov.

V správe vydanej minulý týždeň banka napísala, že tie „najvýznamnejšie spoločenské zmeny“ by mohli vyústiť do konkrétnych investičných príležitostí. Takéto trendy sú úzko prepojené srastom výdavkov v niektorých sektoroch. Banka zároveň poukázal na to, ako mladí ľudia vo veku do 30 rokov „čoraz viac ovplyvňujú firmy a ich hodnoty“. To znamená, že oblasti ako napríklad obnoviteľné zdroje, by sa mohli dostať do pozornosti investorov. Ale aj ďalšie.

Bezpečnosť a obrana
Očakáva sa, že investície do obrany, bezpečnosti a kybernetickej bezpečnosti sa budú ďalej zvyšovať v súvislosti s rastúcimi hrozbami, ako je terorizmus a medzinárodné konflikty. "Nebezpečenstvo ohrozujúce verejnosť v podobe teroristických útokov, nestabilnej geopolitickej situácie, alebo hrozieb z technológií patrí medzi kľúčové obavy verejnosti," uvádza sa v správe. Geopolitické prostredie, najmä situácia na Blízkom východe, Sýrii a Číne, „zostáva napätá“, dodala. Medzi ďalšie príklady, ktoré poukazujú na potrebu obrany a bezpečnosti, patrí Rusko, ktoré oznámilo, že zavedie systém hypersonických rakiet, či masívna krádež údajov z databázy hotela Marriott Starwood Hotels.

Credit Suisse odporúča: Globálne trendy posilnia tieto 4 sektory, otvárajú sa príležitosti v nich zarobiť

Ochrana osobných údajov je „na poprednom mieste politickej agendy“, a preto investície do kybernetickej bezpečnosti budú podľa správy pravdepodobne hlavnou prioritou vlád a korporácií. "Okrem toho, vzhľadom na rýchlu technologickú zmenu a strategickú hospodársku súťaž medzi krajinami, ktorá predstihla terorizmus v primárnom záujem o národnú bezpečnosť, by sa výdavky na obranu mali ďalej zvyšovať, napríklad v oblastiach ako vesmír, umelá inteligencia, kybernetické alebo hypersonické technológie,“ uviedla správa.

Čistá energia
Verejný tlak na politikov, aby sa namiesto fosílnych palív spoliehali na obnoviteľnú energiu, bude podľa správy pokračovať v intenzifikácii klimatického aktivizmu. Očakáva sa preto, že vládne politiky budú "ambicióznejšie“ pri stanovovaní krátkodobých a strednodobých cieľov v oblasti obnoviteľnej energie, píše  Credit Suisse. Výsledkom bude "značný vplyv" na energetické firmy.

Credit Suisse odporúča: Globálne trendy posilnia tieto 4 sektory, otvárajú sa príležitosti v nich zarobiť

Správa odporúča investorom zamerať sa na elektrárenské spoločnosti, ktoré už začali meniť svoje obchodné modely, aby sa stali prevádzkovateľmi energie z obnoviteľných zdrojov. Banka predovšetkým odporúča prevádzkovateľov, ktorí vyrábajú elektrickú energiu zo slnečnej a veternej energie, dodávateľom zariadení a technológií pre projekty v oblasti obnoviteľnej energie. Tieto aktíva podľa správy môžu „vytvárať spoľahlivé a dlhodobé toky príjmov bez opätovného výskytu vstupných nákladov. Zdá sa, že v Európe investori stále podceňujú pozitívny vplyv na zárobky, ktorý pochádza z implementácie lacnejšej veternej a slnečnej energie do ich výrobného mixu,“ uvádza sa v správe, ktorá poukazuje, že plný potenciál rastu akejkoľvek infraštruktúry obnoviteľnej energie sa zatiaľ ešte nepremietol do ocenenia akcií.

Doprava a infraštruktúra
Credit Suisse zastáva býčí postoj aj v prípade prevádzkovateľov dopravných infraštruktúr, ako sú letiská, diaľnice a železnice, pričom hovorí, že firmy zo sektora čaká silný rast. Napríklad verejne kótované letiská v Thajsku ťažili z rastu počtu cestujúcich, za ostatných 10 rokov sa ich počet zvýšil trojnásobne. Banka tiež označila francúzskeho stavebného giganta Vinci a poukázala na to, že vďaka akvizíciám ďalej rastie - v decembri 2018 získala letisko Gatwick a chce kúpiť Aeroports de Paris.

Credit Suisse odporúča: Globálne trendy posilnia tieto 4 sektory, otvárajú sa príležitosti v nich zarobiť

Infraštruktúra je pre investorov tento rok horúcou témou, píše  Credit Suisse, pričom analytici poukázali na to, že G-20 predpokladá, že globálna infraštrukturálna priepasť, teda rozdiel medzi požadovanou infraštruktúrou a očakávanými projektmi, sa do roku 2040 rozšíri na 14,8 bilióna dolárov. "Potenciálna obchodná dohoda medzi USA a Čínou by odstránila veľkú neistotu pre projekty globálnej infraštruktúry,“ uviedla správa Credit Suisse. Americký Federálny rezervný systém zmenil svoju rétoriku na holubičiu a ustúpil od zvyšovania úrokových sadzieb, čo by mohla byť dobrá správa pre firmy, ktoré sú podľa banky vystavené vyšším finančným nákladom na projekty v oblasti infraštruktúry. Poukázala na nedávne prírastky indexu infraštruktúry MSCI World, ktorý od 29. marca zaznamenal medziročný nárast o 9,97 %. Index zahŕňa okrem iného odvetvia ako telekomunikácie, verejné služby, letiskové služby a zdravotnícke zariadenia.

5G
Južná Kórea uviedla 5G na trh koncom roku 2018. Tento rok by mohlo byť zlomovým, firmy by konečne mohli začať profitovať z počiatočného uvedenia technológie 5G, myslí si Credit Suisse.

Credit Suisse odporúča: Globálne trendy posilnia tieto 4 sektory, otvárajú sa príležitosti v nich zarobiť

USA už zaviedli normy pre ultrarýchlostnú dátovú sieť a očakáva sa, že postupne budú nasledovať aj ďalšie krajiny ako Japonsko, Čína a Európa, ale nebude to skôr ako v roku 2020, predpokladá banka. Jej odporúčanie teda znie zamerať sa na poskytovateľov infraštruktúry súvisiacej s 5G, ako sú napríklad dátové centrá, telefónne spoločnosti a poskytovatelia zariadení pre telekomunikačné siete 5G. Napríklad telekom firmy  by mohli z nadchádzajúcej implementácie 5G dosiahnuť silný rast. Dopyt po väčšej šírke pásma sa zvýši a prenosová vzdialenosť medzi jednotlivými bunkami v sieti sa musí zmenšiť, aby sa dosiahlo bezproblémové pokrytie 5G, píše Credit Suisse poukazujúc na nedávny krok telekomunikačných spoločností Telecom Italia a Vodafone Italia, ktoré sa v rámci 5G dohodli na vzájomnom zdieľaní svojich sietí.